(Patria) - Na narednoj sjednici Skupštine KS koja će biti održana 26. novembra naći će se i Prijedlog Odluke o izmjenama i dopunama Poslovnika Skupštine Kantona Sarajevo u kojima se suštinski mijenja dosadašnji rad Skupštine KS.
Ovim izmjenama oduzimaju se prava zastupnicima, ograničava im se vrijeme za raspravu, mogućnost ispravljanja krivih navoda i replika, podnošenje amandmana, a nezadovoljstvo odgovorom više neće postojati. Odnosno iz Poslovnika se briše član 217.
Ove izmjene podsjećaju na izmjene Poslovnika o radu Predstavničkog doma Parlamenta FBiH kojim je postojeća većina onemogućila opoziciju da o nekim tačkama raspravljaju više puta, kao i da se glasanje obavlja na kraju iscrpljenog dnevnog reda. U slučaju Skupštine KS odluku kad će se glasati donosi predsjedavajući Skupštine KS.
Osim ovih pitanja, posebna pažnja posvećena je i “neposlušnim zastupnicima” koji, ako odbiju udaljiti se sa sjednice, bit će udaljeni uz asistenciju.
Kada je riječ o sazivanju hitne sjednice, prema ovim izmjenama značajno se mijenjaju uslovi kada se saziva hitna sjednica.
U aktuelnom Poslovniku Skupštine KS član 65. precizira:
“Izuzetno, u okolnostima opasnosti po javnu sigurnost i sigurnost građana širih razmjera, elementarnih nepogoda, velikih šteta za imovinu, epidemija i slično, predsjedavajući može da sazove sjednicu u kraćim rokovima od onih predviđenih Poslovnikom, a dnevni red za ovu sjednicu predlaže se na samoj sjednici, koja je hitnog karaktera.“
A u predloženim izmjenama taj član glasi:
„Izuzetno, u hitnim slučajevima, predsjedavajući Skupštine može da sazove sjednicu u kraćim rokovima od onih predviđenih Poslovnikom, a dnevni red za ovu sjednicu predlaže se na samoj sjednici, koja je hitnog karaktera“.
Dakle, osim što nisu više precizirane hitne okolnosti, sjednica se može sazvati i bez poznatog dnevnog reda jer se dnevni red predlaže na samoj sjednici.
Mijenja se i član 83. kojim se precizira da se kvorum utvrđuje samo na početku sjednice, a da se rasprava o pojedinim tačkama dnevnog reda vrši bez obzira na broj prisutnih poslanika/zastupnika. Nerijetko se znalo desiti da u sali bude i manje od pola zastupnika Skupštine KS pa su se zastupnici tražili po hodnicima ili se sjednica prekidala.
Skraćeno je i vrijeme rasprave, pa će zastupnici umjesto 10 imati 8 minuta za raspravu, a predsjednici klubova umjesto 15 imat će do 10 minuta. Do sada su i predstavnici radnih tijela imali po pet minuta, a prema izmjenama Poslovnika nema više te mogućnosti.
Mijenja se i član 89., a evo kako glasi taj član u aktuelnom Poslovniku:
„Poslanik/zastupnik može zatražiti riječ da bi ispravio krivi navod i dobiva riječ odmah. Ispravka krivog navoda ne može trajati duže od tri minute.
U izmijenjenom Poslovniku taj član glasi znatno drugačije:
Također, dopunjava se i član 92. kojim se uvodi i novo pravilo da se zastupnik sa sjednice može udaljiti uz asistenciju nadležnih organa.
„Red na sjednicama održava predsjedavajući Skupštine. Za povredu reda na sjednici smatra se:
- nepridržavanje odredbi Poslovnika;
- nedolično i uvredljivo ponašanje prema učesnicima i prisutnima na sjednici;
- ometanje normalnog rada na sjednici.
Za povredu reda na sjednici predsjedavajući može opomenuti poslanika/zastupnika, oduzeti mu riječ, a ukoliko ovaj nastavi sa povredom reda, može ga udaljiti sa sjednice.
Prema izmjenama Poslovnika dodaju se tri nova člana.
Mijenja se i član 204. kojim se skraćuje rok u kojem kandidat za mjesto premijera Kantona dostavlja predsjedavajućem Skupštine prijedlog kandidata za ministre. Prema dosadašnjem Poslovniku to je bilo najmanje 12 dana prije početka sjednice Skupštine na kojoj će se vršiti izbor. Sad se rok skratio na najmanje osam dana.
Također se ovim Poslovnikom mijenja i praksa da na početku redovne sjednice zastupnici imaju sat vremena za pitanja i inicijative, kojem obavezno prisustvuju premijer i članovi Vlade.
Ovim izmjenama je omogućeno da to mogu biti i ovlašteni predstavnici Vlade, te se više ne podrazumijeva obavezno prisustvo članova Vlade.
Član 217. Poslovnika se briše, a njim se ukida i mogućnost koju su zastupnici koristili da izraze nezadovoljstvo odgovorom premijera ili ministra.