Članak

UPUTILI PRIJEDLOG

DIREKTOR PODRŽAO Sindikat GP BiH traži pomjeranje granice za penzionisanje, korist bi imali činovani kadrovi ali ne i drugi!

Piše: Amra Vrabac

Predsjednik Upravnog odbora Sindikata Granične policije BiH Dragan Matović uputio je 11. decembra dopis Savezu sindikata policijskih organa BiH, Sindikatu SIPA-e i Sindikatu DKPT-a dopis u kojem ih informiše da su pokrenuli inicijativu za izmjene Zakona o policijskim službenicima BiH po hitnom postupku i to da se izmijeni starosna granica za odlazak u penziju, te preciziraju uslovi penzionisanja i obračuna penzije.

U dopisu u koji je Patria imala uvid navodi se da će u periodu od tri godine Granična policija BiH ostati bez više od 340 policijskih službenika, te da ovim izmjenama žele omogućiti „policijskim službenicima sa izuzetnim vještinama da produže radni odnos“.
Također, u dopisu se ističe da je veliki broj službenika koji ispunjavaju uslove za penziju po aktuelnim odredbama Zakona o policijskim službenicima BiH u činu „glavni inspektor“, „samostalni inspektor“ i „stariji narednik“ što će se teško popuniti redovnim procedurama činovanja. No, upravo se u ovome krije razlog za izmjene Zakona. Ovo su činovi sa dobrim plaćama i ukupnim primanjima, a da bi neko dobio viši čin u ranijem činu mora provesti tri godine. No, Sindikatu GP BiH nije palo na pamet da predlože skraćenje tog perioda naprimjer na godinu i po zbog hitnosti situacije i gubitka kadrova iz ove policijske agencije i omogućili činovanje mlađim kadrovima.

Umjesto toga, interesna grupa vidjela je šansu da još neko vrijeme uživa sve beneficije umjesto penzije koja bi bila značajno manja. Inače, godinama se u GP BiH „činovanje“ vrši prema „jasno utvrđenom planu“ i dok neki napreduju iz čina u čin svake tri godine, neki nemaju ni najmanju šansu za napredovanje jer ne pripadaju interesnim krugovima unutar ove policijske agencije. Ukoliko bi se udovoljilo ovakvim zahtjevima Sindikata to bi s druge strane na određeno vrijeme onemogućilo ostale zaposlene da napreduju, te možda izazvalo novi val napuštanja Granične policije BiH ili prelazak u neke druge agencije.

Da su u Sindikatu toliko zabrinuti za budućnost GP BiH mogli su ove izmjene predložiti i u prethodne tri godine koliko je trajala procedura prijema 150 kadeta koju je obilježila velika korupcijska afera koja je okončana sudskom presudom za više osoba i otkazom za dva policijska službenika GP BiH, te bi se od tada do danas sigurno zadržao određeni broj policijskih službenika koji su po sili zakona morali u penziju. Vjerovatno među njima nije bilo visokopozicioniranih kadrova i sindikalista kao što je sada slučaj.

Granična policija BiH godinama je već bez dovoljnog broja policajaca, a s odlaskom ovih 340 službenika nedostajat će ih oko 900. Iako su 122 kadeta na obuci od početka oktobra 2022., do njihovog punog uključivanja u radni proces proći će više od pola 2024. godine. Ukupni kapacitet Agencije za školovanje kadrova je 150, a odbijena je inicijativa na Domu naroda PS BiH da se proširi kapacitet kako bi se mogao školovati veći broj kadeta upravo zbog situacije koja vlada u policijskim agencijama.

U toku je novi konkurs za prijem kadeta Granične policije BiH, ali zbog novog migrantskog vala potrebno je što više policajaca na državnoj granici. Pitanje je kolika je spremnost policajaca pred penzijom da odgovore na sve izazove prilikom čuvanja državne granice i ima li mogućnosti da se kombinuju timovi od mlađih i iskusnijih kadrova. Timovi iz drugih policijskih agencija već učestvuju u zaštiti državne granice, ali je otvoreno pitanje da li će zbog ovakve situacije npr. iz MUP Rs tražiti da oni sami preuzmu nadzor dijela granice!?

Niko nije snosio odgovornost što se Granična policija BiH nalazi u ovakvoj situaciji. Ni bivši direktor Zoran Galić u čijem je drugom mandatu i bio korupcijski skandal, ali ni sadašnji Mirko Kuprešaković koji je zakasnio s prijedlogom novog konkursa i analizom situacije s kadrovima.

Od 2008. nije proveden sistematski pregled uposlenih u GP BiH, a osnovno sredstvo za rad policajaca je pištolj. Bilo je više slučajeva samoubistava, ubistava iz službenog pištolja. Izmjenama koje Sindikat predlaže, policijski službenik bi podnio lični zahtjev za ostanak u službi uz odgovarajuće ljekarsko uvjerenje o psihofizičkoj sposobnosti, a nisu se sjetili predložiti obavezan ljekarski pregled za sve zaposlene.

Početkom novembra GP BiH je imala 1.997 zaposlenih, a prema jednoj od ranijih sistematizacija broj zaposlenih u GP BiH bi trebao biti skoro 4.000.

Na sastanku koji je novo rukovodstvo Sindikata održalo sa direktorom Kuprešakovićem 4. decembra istaknuta je važnost poboljšanja uslova za rad pripadnika GPBiH, kao što je plaćanje prekovremenih sati policijskih službenika, potpisivanje kolektivnog ugovora, dopune i izmjene zakona o policijskim službenicima, jačanje kadrovskih i materijalno-tehničkih kapaciteta i drugo. Direktor Kuprešaković je podržao navedene inicijative predstavnika Sindikata koje bi pridonijele poboljšanju statusa policijskih službenika.

U dopisu Sindikata navodi se da bi primjena Zakona počela 1. januara 2024. godine.


#AmraVrabac #granica #Graničnapolicija #interesi #kadeti #MirkoKuprešaković #penzija #Sindikat #ZoranGalić #izdvojeno #BiH