Članak

GUBE ČLANSTVO

Kuda plovi SDP-ov brod sa kapetanom Nikšićem

Piše: Amra Vrabac

Ulazak SDP BiH u vlast na državnom i federalnom nivou stavio je u centar pažnje ovu stranku na čijem je čelu ostao Nermin Nikšić. Izborni stranački kongres pomjeren je iza lokalnih izbora 2024. godine, odlučeno je na Kongresu SDP-a održanom u junu ove godine. Nikšić je tada kazao da on nije tražio od kolega takvu odluku, ali je nekoliko pojedinaca radilo na tome da Nikšić u „ključnom političkom trenutku“ ostane šef SDP-a. Najglasniji zagovornici svojevrsnog produženja mandata Nikšiću bili su Vojin Mijatović i Adnan Šteta.

Mijatović je dobio poziciju federalnog ministra razvoja, poduzetništva i obrta. Na proteklim Općim izborima bio je kandidat za člana Predsjedništva BiH iz reda srpskog naroda. Iako je cijelu kampanju vodio sa još nekoliko stranaka da se ostvari što bolji rezultat u Rs-u i poveća broj zastupnika u NSRs, nakon izbora došlo je do raspada te koalicije. No, Mijatović se ubrzo našao u Vladi FBiH ali i na poziciji zamjenika premijera Nikšića.

Na Nikšića ima veliki utjecaj, i kada je riječ o kadroviranju ali i u unutarstranačkim procesima.

S druge strane, Šteta ima skoro pa odriješene ruke u Kantonu Sarajevo. Aktuelni je ministar saobraćaja u Vladi KS, u kojoj SDP ima još dvoje ministara Harisa Vranića i Endu Pečenković Pavić.

Krajem septembra održana je sjednica KO SDP BiH Sarajevo na kojoj su iznesene brojne primjedbe na odnose sa drugim koalicionim partnerima, posebno u općinskim vijećima. Mnogi smatraju da se Šteta ne zna nositi sa zahtjevima Naroda i pravde pa i Naše stranke, a obje te stranke imale su znatno lošiji rezultat od SDP-a na nivou FBiH i državnom nivou. Neki kadrovi SDP-a jasno su upozorili da bi im aktuelni partneri mogli brzo okrenuti leđa, a posebno NIP koji je preuzeo sigurnosni sektor.

No, kako vrijeme prolazi, raste i nezadovoljstvo članstva. Neki o problemima govore javno, neki tajno, ali rješenja još uvijek nema. Na Predsjedništvu SDP BiH je da se očituje o situaciji u KO SDP BiH, odnosno o zahtjevu za raspuštanjem dvije općinske organizacije Novi Grad i Novo Sarajevo. Dio OO SDP Novi Grad, njih tridesetak, podnijelo je ostavke na sve funkcije.

Kada je riječ o Novom Sarajevu, problemi u Općinskom vijeću su eskalirali između koalicionih partnera, pa je tako šef NIP-a Elmedin Konaković javno poručio SDP-u da raspuste ovu općinsku organizaciju. Za predsjednika SDP Novo Sarajevo Samira Suljevića takav zahtjev je neprihvatljiv. No, jedini krivac za slobodu miješanja u unutrašnje stvari u SDP-u je Nermin Nikšić.

Nakon ulaska u vlast, u i oko SDP-a probudili su se i neki stari kadrovi koji sada vide svoju priliku na različite načine. Neki za pozicije, neki za unosne poslove.

No, problemi u SDP-u se neće tako lako ni brzo riješiti. Pogotovo ne šutnjom. Pojedini članovi posljednjih dana iznose ozbiljne optužbe na račun SDP-a, ali Nikšićevog odgovora nema. Umjesto njega, govore drugi.

Osim Sarajeva, turbulentno je i u Zeničko-dobojskom kantonu gdje se članstvo počelo osipati.

Iako se unutar SDP-a očekivalo da će se Bećirović više angažirati u stranci, a posebno u kontekstu i mogućeg izbora za predsjednika partije, desilo se suprotno. On je „zaledio“ svoju funkciju unutar Predsjedništva SDP-a. Na sjednice organa ne dolazi, odluke donosi sam, pa je tako izazvao i šok unutar SDP-a svojim izborom Zlatka Lagumdžije za ambasadora pri UN-u, ali i nekim drugim kadrovskim rješenjima.

Jedan od potpredsjednika SDP-a kojeg dio članstva vidi na čelu ove stranke Zukan Helez državni je ministar odbrane. No, i on se našao na meti Nikšićevih kadrova. Tako se u pismu koje je stiglo Predsjedništvu SDP-a iz banjalučke organizacije može jasno iščitati zašto Helez smeta.

Između ostalog banjalučki SDP poručuje da ne žele biti dio „bošnjačke reprezentacije“. U svom pismu navode i da su na državnom nivou svi imenovani kadrovi Bošnjaci. Pismo je potpisao Saša Grbić kojeg je Vojin Mijatović doveo u SDP pa se pismo može tumačiti kao direktna Mijatovićeva poruka Helezu.

“Ovo sve šalje katastrofalnu poruku po naše (SDP-ovo) članstvo u RS-u i postavlja se pitanje jesmo li mi bošnjačka ili bosanskohercegovačka partija. Mi više ćutati nećemo i u narednom periodu ćemo se javno ograditi od vlasti na državnom nivou i tražiti ostavke naših ministra u Vijeću ministara BiH. Mi da želimo biti deo bošnjačke reprezentacije bili bi članovi SDA a ne SDP BiH”, navodi se u pismu u kojem navode da će tražiti povlačenje iz državne vlasti.

Naredna sedmica trebala bi donijeti rasplet trenutne situacije u SDP-u. Nekima možda i novi zaplet, ali je sigurno da svi neće biti zadovoljni.

#DenisBećirović #NerminNikšić #odnosi #predsjednik #SDP #VojinMijatović #ZukanHelez #BiH