Članak

Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock nakon Macrona ide u Kinu: Cilj je 'kontrola štete'

Baerbock sada mora jasno iznijeti stav Njemačke o Tajvanu tokom svoje posjete.

(Patria) - Njemačka ministrica vanjskih poslova Annalena Baerbock počinje u četvrtak posjetu Kini s ciljem da ponovo potvrdi zajedničku politiku Evropske unije prema Pekingu nekoliko dana nakon što su izjave francuskog predsjednika Emmanuela Macrona sugerisale nesklad u pristupu kontinenta rastućoj supersili, piše Reuters.

Macron je izazvao reakciju u Sjedinjenim Američkim Državama i Evropi kada je pozvao Evropsku uniju da smanji ovisnost o SAD-u i upozorio da ne želi da bude uvučen u krizu oko Tajvana vođen „američkim ritmom i kineskom pretjeranom reakcijom“.

Mnogi evropski političari, diplomate i analitičari vidjeli su Makronove komentare u intervjuu za Politico i francuski dnevnik Les Echos kao poklon za, kako su nazvali, cilj Pekinga da razbije transatlantsko jedinstvo.

Kao rezultat toga, porasli su ulozi u inauguracijskom putu njemačke ministrice vanjskih poslova Annalene Baerbock, a mnoge članice Evropske unije se nadaju da će Berlin iskoristiti ovu priliku da postavi jasnu i jedinstvenu liniju prema Kini, kažu analitičari.

Čak i bez Macronovih primjedbi, putovanje bi bilo delikatno za Baerbock, koja je bila nenaklonjenija prema Kini od kancelara Olafa Scholza, jer pravi nacrt politike usmjerene na smanjenje ekonomske ovisnosti Njemačke od Pekinga.

Baerbock sada mora jasno iznijeti stav Njemačke o Tajvanu tokom svoje posjete, rekao je njemački poslanik za vanjsku politiku Nils Schmid, dodajući da su Macronove primjedbe uništile poticaj za zajedničku evropsku politiku prema Kini.

Ministrica vanjskih poslova bi se na dvodnevnom putovanju trebala sastati sa svojim kolegom Qin Gangom i visokim kineskim diplomatom Wang Yijem. Govoreći uoči svoje posjete, Baerbock je rekla da će na vrhu njenog dnevnog reda biti podsjećanje Kine na njenu odgovornost da utiče na Rusiju da okonča svoju invaziju na Ukrajinu i podvlačeći zajedničko evropsko uvjerenje da bi jednostrana promjena statusa quo u Tajvanskom moreuzu bila neprihvatljiva.

#Svijet