Članak

HAZIM BAŠIĆ ZA NAP

Nema nikakvog govora o bošnjačkom reteriranju, niti dijaloga sa skupinom odmetnika

A Dodik sada nudi da suspendovane zakone on zaboga povuče. Oni su suspendovani, ne vrijede. Zapravo on nudi suspendovane zakone za vlastitu slobodu.

Bašić: Sloboda se ne kupuje suspendovanim zakonima

Razgovarao: Delvin Kovač

Potpredsjednik Vlade Srbije u tehničkom mandatu Aleksandar Vulin smatra da je jedino rješenje za krizu u Bosni i Hercegovini da "Evropska unija i bošnjačko rukovodstvo naprave korak nazad i shvate da moraju da poštuju Republiku srpsku".

- Ne možete 49 posto teritorije da proglašavate remetilačkim faktorom. Kakvu Bosnu i Hercegovinu hoćete, ako nećete uspješnu Republiku srpsku - rekao je, između ostalog, Vulin.

BiH ima svoje institucije

U reakciji na ovu njegovu izjavu, član Predsjedništva Kruga 99, prof. dr. Hazim Bašić u razgovoru za Novinsku agenciju Patria (NAP) ističe da je Bosna i Hercegovina država koja ima svoje institucije.

- Unutra šta je - Bošnjaci, Hrvati, Srbi, Romi, Jevreji - to je u ovoj priči irelevantno. Milorada Dodika nisu osudili nikakvi Bošnjaci, osudio ga je Sud države Bosne i Hercegovine. Vulin nije uopšte pozvan da priča o drugoj državi, jer se na taj način miješa u njene unutrašnje poslove.

Sudske presude ili sudske procedure koje su u toku, tipa poziva na saslušanje, ni mi kao građani Bosne i Hercegovine nismo pozvani da komentarišemo, a kamo li neko iz susjedne države.

Dakle, razgovor o Bosni i Hercegovini koji se vodi u smislu da etničke grupe pregovaraju kao neka plemena ili da nekakvi Bošnjaci s nekim razgovaraju, pa da naprave neki kompromis - to je pravno nemoguće i neizvodivo, i svakako nije rješenje. Ponavljam, Dodika nisu osudili Bošnjaci i na saslušanje ga ne pozivaju Bošnjaci - rekao je Bašić.

Vulinu je poručio da ne postoji bošnjački politički faktor, već političke stranke i institucije - Predsjedništvo BiH, Vijeće ministara BiH, Parlament BiH - njegov gornji i donji dom...

- Nema ovdje nikakvog govora o nekakvom bošnjačkom reteriranju. Nijedan bošnjački zvaničnik nije problematizirao postojanje Republike srpske. Čak štaviše, najviši zvaničnici pozivaju na povratak u okvire Ustava i zakona - vratimo se u zakonske i ustavne okvire.

Nijedan zvaničnik nije rekao - hajmo ukinuti Republiku srpsku, niti je problematizirao njeno postojanje. Naprotiv, ovdje se kaže da jedan pojedinac, odmetnik od zakona, doslovno provodi tiraniju ili terorizira vlastiti narod - građane Rs.

Doveo ih je u jako lošu ekonomsku poziciju, vrši zaduženja, sramoti nas sve redom, istjerivajući naprimjer njemačku ministricu. Time je prije svega osramotio našu državu, a tek onda entitet. A sebe, o tome da i ne govorimo - sebe je osramotio nebrojeno puta dosad - govori Bašić.

Osvrnuo se i na sinoćnji sastanak predsjednika Francuske Emmanuela Macrona i Srbije Aleksandra Vučića u Parizu. Vučić je nakon sastanka izjavio kako je Macronu rekao da ne može prihvatiti da je jedino rješenje hapšenje Dodika. "To nije rješenje, to je pravljenje problema", poručio je Vučić.

- Vučić nije nadležan da komentariše stanje u Bosni i Hercegovini. Mi znamo da je Srbija potpisnica, a ne ni slučajno nikakav garant Dejtonskog mirovnog sporazuma. Ona je potpisnica kao učesnica u međudržavnom sukobu - ratu. To su dokazali relevantni sudovi.

I to šta Vučić misli i govori njegova je privatna stvar. Uopšte nije nadležan da o drugoj državi govori u Francuskoj s predsjednikom Macronom. Čak o tome ne može govoriti niti u svojoj, a kamo li tokom zvanične posjete nekoj drugoj državi - ističe Bašić.

Vučiću, bori se za Srbiju

Vučiću je preporučio da se treba boriti da Srbiju, ako ikako može, a studentski protesti su dokazali da ne može i ne zna - napravi demokratskom državom.

- Prisjetimo se da četiri mjeseca neprekidno traje snažan bunt studenata koji zahtijevaju da im se vrate institucije, sistem, sloboda. Sve je to Vučić ukrao od svojih građana i on se nalazi u nevolji. Za par dana najavio je nekakav trodnevni kontramiting, pri čemu nikada neće dosegnuti nivo od 350.000 studenata koji su se u Beogradu okupili 15. marta.

Vučić se svojim govorom u Parizu ponovo direktno miješa u unutrašnje stvari države Bosne i Hercegovine. Problem koji imamo danas u državi je naš, i on je pravne naravi. Čak je pravna struka svoj dio posla i uradila, a sada onaj drugi dio našeg državnog sistema koji se naziva represivni aparat - policijske agencije treba da tu priču dovedu do kraja.

Dakle, prebacivanje našeg trenutnog stanja na način da se to izmjesti iz domena prava u domen politikanstva i političke trgovine - ne dolazi u obzir. Naš je problem u domenu prava, pravnih i institucija prisile.

Od početka se ovaj problem nastoji premjestiti u područje političke trgovine - pa hajte da se dogovorimo. Oko sudskih procedura, presuda i postupaka koji su u toku naprosto dogovora nema - kaže Bašić za NAP.

Podsjeća na floskule koje smo mogli čuti od nekih evropskih zvaničnika, ali i iz Hrvatske - od premijera Andreja Plenkovića, pa i od samog Vučića još odavno - "pa dajte uključite dijalog".

- Dijalog smo uključili, dijalog postoji s opozicijom iz Republike srpske koja jeste za mir, koja jeste za evropski put. Ova skupina odmetnika koji su predmet sudskih istraga i Tužilaštva, s njima dijaloga nema - potcrtava Bašić.

Prokomentarisao je i najnoviji prijedlog bjegunca od bh. pravosuđa Milorada Dodika, koji bi sada da povuče antiustavne zakone usvojene u NSRs. A uslov za to je, naveo je Dodik, da visoki predstavnik Christian Schmidt povuče svoje zakone koje je nametnuo.

- Pa zar vam ta "trgovina" nije apsurdna? Pogledajte. Ustavni sud BiH je, zahvaljujući izvanrednom potezu profesora Dževada Mahmutovića, suspendovao sve te zakone kojima se eliminišu državne institucije - Sud BiH, Tužilaštvo BiH, VSTV BiH i Državna agencija za istrage i zaštitu (SIPA).

A Dodik sada nudi da suspendovane zakone on zaboga povuče. Oni su suspendovani, ne vrijede. Zapravo on nudi suspendovane zakone za vlastitu slobodu. Ne može se kod ozbiljnog suda kupiti sloboda ničim, a pogotovo ne suspendovanim zakonima - ističe Bašić.

Naglašava da velikosrpske aspiracije prema Bosni i Hercegovini traju 180 godina, sa manjim ili većim intenzitetom. A dodatno su osnažene, čak i u nekoj mjeri formalizirane, prošlogodišnjim donošenjem "svesrpske deklaracije".

- Nažalost, danas nemamo niti jednoga milimetra unazad u smislu odustajanja od "svesrpskog sveta". Srbija, odnosno njena politika da budem precizniji, još uvijek živi srednjovjekovni život, u kategorijama plemena, etničkih grupa, osvajanja, krvi i tla.

Nikakve dvojbe nema da su ključne instrukcije Dodiku unazad barem 15 godina upravo pristigle iz Beograda. Nikakve dileme nema da je prošle godine rukovodstvo Rs sjedilo u Beogradu i glasalo za "deklaraciju svesrpskog sabora". Pa su to usvojili ilegalno u NSRs, pa se u dobroj mjeri ponašaju po tim, ali i smjernicama iz poslijeratnog čuvenog Memoranduma 2.

Nema dileme da je ovo i na fonu velike Srbije, ali i na fonu malignog uticaja Rusije u Bosni i Hercegovini koja na sve načine nastoji da destabilizuje ovaj dio Evrope - zaključio je Hazim Bašić u razgovoru za NAP.

#Srbija #BiH #BosnaiHercegovina #MiloradDodik #Bošnjaci #AleksandarVučić #AleksandarVulin #HazimBašić