Članak

SARAJEVO

ZAŠTO OPET MAĐARI EUFOR razmatra slanje novih snaga u BiH

(Patria) - Zbog novonastale situacije nakon usvajanja neustavnih zakona u RS EUFOR BiH razmatra slanje novih snaga u BiH.

U BiH bi trebale doći nove jedinice iz Rumunije, Mađarske i Italije.

Misija EUFOR-a bi se mogla povećati za 400 vojnika, a mogli bi doći i novi helikopteri.

Nezvanične informacije govore da bi nove snage u BiH trebale doći naredne sedmice.

Član Predsjedništva BiH Denis Bećirović pozvao je danas EUFOR da rasporedi snage širom države te poručio da je na snazi napad na ustavni poredak.

Ipak, ostaje otvoreno pitanje kako to da baš Mađari trebaju doći, ako znamo šta se posljednjih dana dešavalo u vezi s mađarskim pripadnicima policijskih snaga u Rs.

Podsjećamo, član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željko Komšić zvanično je od Evropskog vijeća zatražio izuzimanje mađarskog kontingenta EUFOR-a u BiH. Komšić se tim zahtjevom obratio predsjedniku Evropskog vijeća Antoniu Costi.

“Poštovani gospodine Costa”, napisao je Komšić, “sa izrazima zahvalnosti na pruženim prilikama da Bosna i Hercegovina nastavi svoj put ka punopravnom članstvu u Evropskoj uniji, kao i na iskazanom razumijevanju institucija Evropske unije, slobodan sam vas zamoliti da u saradnji sa EU političkim i sigurnosnim komitetom (PSC), EU vojnim komitetom (EUMC), gospođom Kajom Kalas EU visokom predstavnicom za vanjsku i sigurnosnu politiku i Luigijem Sorecom šefom EU delegacije u Bosni i Hercegovine razmotrite zahtjev za zamjenom mađarskog kontingenta u sastavu EUFOR snaga sa vojnim kontingentom iz neke druge EU zemlje (isključujući snage Republike Hrvatske koje po Dejtonskom mirovinom sporazumu ne mogu imati vojne snage u Bosni i Hercegovini).

Komšić je u pismu naveo da su “povod za ovakav zahtjev kontinuirane aktivnosti visokih zvaničnika Mađarske, koji u svojim stavovima iskazuju izravnu političku i ekonomsku podršku gospodinu Miloradu Dodiku, jednom od političkih aktera u Bosni i Hercegovini, koji već izvjesno vrijeme podriva ustavno-pravni poredak Bosne i Hercegovine, što proizvodi konstantnu destabilizaciju u zemlji i regionu, radi njegovih secesionističkih ideja i namjera”.

“Posebno je delikatno to što se takva podrška iskazuje u trenutku kada se protiv gospodina Dodika vodi sudski postupak u Bosni i Hercegovini, koji mora biti izvan bilo kakvih političkih utjecaja i političkog miješanja. Zbog takvih političkih stavova visokih zvaničnika Mađarske, u široj javnosti Bosne i Hercegovine je stvorena percepcija o njihovoj vidnoj pristrasnosti, što u konačnici može dovesti i do nepovjerenja u iskrene namjere misije EUFOR-Althea”, napisao je član Predsjedništva BiH.

Komšić ističe da misija EUFOR-Althea mora biti potpuno neutralna i u okviru svoga mandata, te da prisustvo snaga iz jedne od EU zemalja koja iskazuje pristrasnost prema političkim akterima koji imaju secesionističke ideje i namjere protiv Bosne i Hercegovine što je veoma štetno za državu i njene institucije, ne doprinosi i ne može doprinijeti stvaranju atmosfere u nepristranost snaga EUFOR-a u ostvarivanju njihove misije.

#Italija #BiH #MiloradDodik #ŽeljkoKomšić #Mađarska #DenisBećirović #Rumunija #EUFOR #AntoniCosta #KajaKalas