

(Patria) - Potpuno okružen Rimom, s površinom od svega 0,44 km², Vatikan je uvjerljivo najmanja država na svijetu.
Stoga i nije neobično da drži i još neke rekorde ili skriva neke tajne o kojima ne biste ni slutili, piše Punkufer.
Nije toliko iznenađujuće to što je cijela država na UNESCO-ovoj listi svjetske baštine i da je jedina takva na svijetu.
No, možda ne biste pogodili da ima i vlastiti - teleskop, i to još od 1981. godine, a nalazi se na vrhu planine Graham u jugoistočnoj Arizoni.
Iako je možda grijeh govoriti o Vatikanu, a ne spominjati njegovu kulturnu i umjetničku baštinu neprocjenjive vrijednosti, u ovom ćemo se tekstu pozabaviti onim manje poznatim činjenicama o najmanjoj državi na svijetu.
Prema obliku vladavine Vatikan je apsolutna monarhija, s izbornim vladarom - papom.
Vatikan ima vlastite oružane snage - Papinsku švicarsku gardu, zastavu, poštu, banku, novine i časopise te TV i radio stanicu. Samo vatikanski radio zapošljava tri stotine ljudi.
Rimokatolička vjeroispovijest preduslov je za obavljanje bilo kakve službe u Vatikanu (za Svetu Stolicu), pa tako i za dobijanje državljanstva.
Ovo je jedina država na svijetu čije se državljanstvo ne stječe rođenjem i privremeno je, tj. isključivo vezano uz položaj ili službu.
Vatikan danas ima manje od 800 državljana, a zaposlenika u muzejima, galerijama, suvenirnicama, restoranima… koji svakodnevno putuju na posao iz susjedne Italije - oko 2.500.
Žene čine manje od šest posto populacije, ali sasvim neovisno o tome, Vatikan je i država s najnižim natalitetom.
Naime, nema ni bolnicu ni porodilište, tek malu zdravstvenu i službu za hitne intervencije te ambulantu Madre di Misericordia na samom Trgu svetog Petra koja pruža besplatnu zdravstvenu zaštitu siromašnima.
S obzirom na površinu od skromna 44 hektara i oko šest miliona posjetilaca godišnje, Vatikan je u turističkom smislu prava velesila.
Misama na Trgu svetog Petra istovremeno može prisustvovati i 80.000 ljudi.
A gdje ima puno ljudi, ima i lopova, pa ova mala država ima i najvišu stopu kriminala (po glavi stanovnika).
Najčešći su zločini krađe i džeparenje, a počinitelji su naravno - stranci. Ali kako čitava država ima tek nekoliko pritvorskih ćelija, osuđeni kaznu odrađuju u Italiji.
Italijanski se koristi za sva službena pitanja, ali službeni jezik Svete Stolice je oduvijek latinski, pa nije neobično da ovdje i bankomati nude latinski.
Umetnete li karticu i unesete PIN, na bankomatima će vam se ispisati: "Inserito scidulam quaeso ut faciundam cognoscas rationem". Vatikanska banka, naravno, jedina je na svijetu s ovom jezičkom opcijom.
Iako Vatikan nema javni prijevoz ili autoceste - ima heliodrom (Portus Helicopterorum, kako bi rekli stari kršćani), izgrađen za pontifikata pape Pavla VI.
I - da završimo s još jednim rekordom - najkraću željeznicu na svijetu koja je duga tek 300 metara, a jedina stanica zove se Stazione Città del Vaticano/Stazione Vaticana.
Na njoj se ipak ne iskrcavaju putnici nego teret.