Članak

SUHAREVSKI TVRDI

Ukrajinski komandant: Vojne snage NATO-a nisu spremne za ratovanje dronovima

Vojne snage NATO-a nisu spremne za moderno ratovanje dronovima, upozorio je jučer ukrajinski vojni komandant zadužen za dronove, tri godine od početka rata s Rusijom.

(Patria) - Vojne snage NATO-a nisu spremne za moderno ratovanje dronovima, upozorio je jučer ukrajinski vojni komandant zadužen za dronove, tri godine od početka rata s Rusijom.

- Kijev nastoji biti ispred neprijatelja, koristeći se umjetnom inteligencijom, kopnenim dronovima i testirajući lasere za rušenje ruskih dronova - rekao je komandant ukrajinskih Snaga za bespilotne sisteme, pukovnik Vadim Suharevski.

Govoreći u novouređenom uredu za svoje nedavno utemeljene snage, Suharevski je prezentirao napredak u ratovanju dronovima od početka ruske invazije u februaru 2022. i kako je to promijenilo ratne doktrine.

- Na osnovu onoga što čujem i vidim, niti jedna vojska NATO-a nije spremna oduprijeti se kaskadama dronova - rekao je u nedavnom intervjuu za Reuters.

Ističe da bi NATO trebao shvatiti ekonomsku prednost dronova, koji često stoje manje od konvencionalnog oružja za njihovo rušenje.

- To je osnovna matematika. Koliko košta projektil koji ruši dron Shahed? A koliko košta raspoređivanje broda, aviona ili sistema protivzračne odbrane da se na njega puca?

Dalekometni dronovi mogu koštati samo nekoliko hiljada dolara za najosnovnije modele, a cijena Shaheda procjenjuje se na desetine hiljada dolara.

Cijene projektila za njihovo presretanje kreću se u šesterocifrenim ili sedmerocifrenim iznosima i mnoge zemlje posjeduju samo ograničene zalihe pa su jako neekonomični - kaže Suharevski.

Ukrajina je objavila da je 2024. proizvela 2,2 miliona malenih FPV dronova i 100.000 većih dronova dalekog dometa. Rusija je po vlastitim procjenama iste te godine proizvela 1,4 miliona FPV dronova.

- Čak i glavni komandant ukrajinskih oružanih snaga sada govori da dronovi uništavaju više od 60 posto meta. Jedino pitanje je kako će se razvijati taktika njihovog korištenja i što proizlazi iz toga, tehnološki aspekt.

Ruski napadi s često više od stotinu dronova postali su u Ukrajini uobičajeni. Izvodi ih se iranskim dronovima Shahed i jeftinijim dronovima mamcima koji troše ograničene ukrajinske zalihe protivzračnih projektila.

Ukrajina se koristi kamionima sa strojnicama i vojnim avionima za rušenje dronova te radi na drugim opcijama kao što su FPV dronovi presretači i lasersko oružje - govori Suharevski.

Procjenjuje da se na ratištu nalaze hiljade kopnenih dronova, što znači da je potrebno manje vojnika za opasne akcije. Obje strane koriste se u velikoj mjeri elektronskim ratovanjem kako bi poremetile signale za komunikaciju s dronovima u zraku.

To je dovelo do dronova koji koriste automatsko napadanje s pomoću umjetne inteligencije nakon što pilot odabere metu kamerom na dronu. No, odluku mora donijeti čovjek, a ne umjetna inteligencija.

Suharevski vjeruje da se barem polovina ukrajinskih jedinica s dronovima na ratištu sada koristi takvim sistemima u određenoj mjeri i da će većina dronova u konačnici imati takve sisteme.

Priznao je ipak da Ukrajina nema dovoljno municije za dronove koje se obično isporučuje odvojeno, ali nije ulazio u pojedinosti.

Dodao je da neke jedinice proizvode vlastitu municiju. Jedna brigada može, na primjer, proizvesti od 6.000 do 10.000 komada municije mjesečno.

- Da nema dronova, sve bi bilo mnogo gore. Dronovi nam omogućuju da pružimo asimetričan odgovor kada je neprijatelj veći, snažniji i napada - zaključio je Suharevski.

#Svijet #Rusija #NATO #Ukrajina #Dronovi #Kijev #UmjetnaInteligencija #Ratovanje #Suharevski #FPVDron #Laseri