Članak

REAKCIJE

DPC: U zaključke Vijeća EU uključen jezik 'hrvatske etnoteritorijalne agende u BiH'

Vijeće za demokratizaciju politike (DPC) izrazilo je svoju uznemirenost nakon objave današnjih zaključaka Vijeća Evropske unije o proširenju, koji se tiču Bosne i Hercegovine.

(Patria) - Vijeće za demokratizaciju politike (DPC) izrazilo je svoju uznemirenost nakon objave današnjih zaključaka Vijeća Evropske unije o proširenju, koji se tiču Bosne i Hercegovine.

Ova think-tank organizacija sa sjedištem u Berlinu, koja pomno prati dešavanja na Zapadnom Balkanu i euroatlantsku integraciju regije, upozorava da je u ove zaključke "uključen jezik koji odražava hrvatsku etnoteritorijalnu agendu u Bosni i Hercegovini".

"Usaglašeni nacrt zaključaka u paragrafu 66 odnosi se na niz odluka Ustavnog suda BiH koje se 'tek trebaju u potpunosti provesti' - opskurna referenca na tzv. presudu Ljubić i dugoročni projekt HDZ-a BiH o zloupotrebi ove odluke (sama po sebi vrlo problematična) kako bi progurala svoje reformske ideje za Izborni zakon BiH koji se odnosi na izbor člana Predsjedništva BiH iz reda hrvatskog naroda - indirektno uvodeći de facto treći hrvatski etnoteritorijalni entitet", navode iz DPC-a.

Paragraf 67, nastavljaju, koji je trebao pozvati političke aktere u BiH "da poštuju principe jednakosti i nediskriminacije svih građana", sada glasi "svi građani koji pripadaju svim konstitutivnim narodima i ostalima".

Paragraf 67: "Vijeće poziva sve političke aktere u BiH da se suzdrže od provokativne retorike podjela i postupaka, uključujući dovođenje u pitanje suvereniteta, jedinstva i teritorijalnog integriteta zemlje, da poštuju načela jednakosti i nediskriminacije svih građana koji pripadaju konstitutivnim narodima i ostalima te da prekinu s veličanjem osuđenih ratnih zločinaca i aktivno promovišu pomirenje".

U DPC-u su mišljenja da su na ovaj način postavljena ograničenja tim univerzalnim načelima, utemeljenim na dejtonskom ustavnom sistemu konstitutivnih naroda - upravo onom sistemu koji je u brojnim presudama Evropskog suda za ljudska prava identificiran kao srž kršenja načela jednakosti i nediskriminacije.

Također ističu da je liberalna većina zemalja članica EU bila ta "koja se, još jednom, predala zloupotrebi prava veta od strane hrvatske vlade, ovaj put uz podršku mađarskog držača pera, za njenu neliberalnu agendu".

"Još jednom su prijestonice EU dokazale da se njihova deklaracija o proširenju nakon februara 2022. godine, kao novom geopolitičkom prioritetu u odbrani evropskih vrijednosti od ruskog agresora, brzo pretvorila u praznu vježbu oslobođenu vrijednosti, te da su prijetnje opstanku EU kao liberalno-demokratskoj političkoj zajednici prije svega proizašle ne samo izvana ili njene neliberalne manjine, već iz nedostatka vizije, fokusa i političke odlučnosti svoje liberalne većine", zaključili su iz DPC-a.

#DPC #Hrvatska #Politika #vijećeeeu #Vijećezademokratizacijupolitike #BiH