(Patria) - Evropska unija bi trebala biti spremna ublažiti sankcije Siriji ako novo rukovodstvo preduzme „pozitivne korake“ za uspostavljanje inkluzivne vlade i poštovanje prava žena i manjina, izjavila je u ponedjeljak visoka predstavnica Evropske unije za vanjsku politiku i sigurnost Kaja Kallas.
Mnogi ministri vanjskih poslova Evropske unije na sastanku u Briselu u ponedjeljak također su izjavili da bi se Sirija trebala „otarasiti“ ruskog utjecaja kao što su vojne baze u zemlji, rekla je Kallas novinarima, javio je Reuters.
Kallas je rekla da je poslala visokog diplomatu da se sastane sa zvaničnicima grupe Hayat Tahrir al-Sham (HTS), islamističke grupe koja se pojavila kao vladajuća sila u Damasku od svrgavanja Bashara al-Assada prije nešto više od nedjelju dana.
Assadovo iznenadno svrgavanje postavilo je Evropsku uniju i druge vanjske sile pred hitna pitanja o tome kako se nositi s novim sirijskim liderima.
S jedne strane, čelnici Evropske unije pozdravili su pad Assada, nakon što su dugo osuđivali njegovu represivnu vladavinu i kao odgovor uveli široke sankcije Siriji. Ali, suočeni su i s dilemom kako se nositi s HTS-om, koju su Ujedinjene nacije proglasili terorističkom organizacijom. Grupa je bila ogranak Al-Qaide sve dok nije prekinula veze sa džihadističkom mrežom 2016. godine.
EU je 2020. godine optužila HTS za nezakonito pritvaranje, mučenje i ubijanje civila koji žive u područjima pod kontrolom grupe i rekla da to može predstavljati ratne zločine ili zločine protiv čovječnosti.
„Ne želimo da vidimo nikakav ekstremizam, nikakvu radikalizaciju“, rekla je Kallas, dodajući da je HTS do sada „govorio prave stvari“, ali će grupa biti suđena na osnovu njenih postupaka.
Kallas je rekla da je pitala ministre Evropske unije da li su spremni da prilagode politiku sankcija ako vide „pozitivne korake, ne riječi, već stvarne korake i djela“ novog rukovodstva.
„Moramo imati... plan spreman kada vidimo korake... da djelujemo pozitivno u tom pogledu kako bismo pomogli razvoju Sirije“, rekla je.
Trenutne sankcije uključuju zabranu izvoza oružja u Siriju i uvoza nafte iz zemlje, kao i zabranu ulaganja u sirijsku naftnu industriju i zamrzavanje bilo koje imovine sirijske centralne banke u Evropskoj uniji.