Članak

DOTRAJALI NOVAC

Centralna banka BiH uništila 408 miliona KM

Centralna banka BiH je za 11 mjeseci ove godine uništila više od 10 miliona novčanica, ukupne vrijednosti veće od 400 miliona KM, kao i skoro 12.000 komada kovanog novca, vrijednosti veće od 22.000 KM.

(Patria) - Centralna banka BiH je za 11 mjeseci ove godine uništila više od 10 miliona novčanica, ukupne vrijednosti veće od 400 miliona KM, kao i skoro 12.000 komada kovanog novca, vrijednosti veće od 22.000 KM.

Kako su iz Centralne banke BiH precizirali za Nezavisne novine, ukupno je uništeno 10.188.745 novčanica, ukupne vrijednosti 408.910.820 KM, što je u odnosu na isti period prošle godine više za 742.960 novčanica.

"Posmatrano po vrijednosti uništenih novčanica, manje je uništeno za 1.424.660 KM", navode iz Centralne banke BiH.

Među uništenim novčanicama najviše je onih koje su pohabane, odnosno koje su zbog upotrebe dotrajale, pa im je znatno smanjen kvalitet papira i boja, odnosno svojim izgledom nisu podobne za dalji opticaj.

"S druge strane, oštećene novčanice su novčanice s različitim vidovima oštećenja, kao na primjer novčanice poderane na dva ili više dijelova i zalijepljene ljepilom, novčanice kojima nedostaje jedan ili više dijelova, iscrtane novčanice, novčanice oštećene masnoćom, bojom ili novčanice koju su nagorjele, progorjele, nagrizene i slično", objašnjavaju iz CBBiH.

Osim novčanica, uništene su i kovanice, tačnije 11.841 komad kovanog novca, ukupne vrijednosti 22.258,75 KM. U poređenju s istim periodom lani, količinski je uništeno manje kovanica za 154 komada, dok je po vrijednosti uništeno više za 6.818,40 KM.

"Oštećeni kovani novac je novac koji je iskrivljen, okrnjen, nagrizen, odnosno koji je izgubio autentični oblik", navode iz Centralne banke.

Dalje objašnjavaju da neprikladnu valutu povlače iz opticaja, uništavaju i zamjenjuju novčanicama i kovanim novcem Centralne banke.

"Odlukom o postupanju s novčanicama i kovanim novcem konvertibilne marke koji je nepodoban za opticaj i oštećenim novčanicama efektivnog stranog novca, utvrđene su osobine i karakteristike, kao i način postupanja s novčanicama i kovanim novcem konvertibilne marke koji je nepodoban za opticaj i oštećenim novčanicama efektivnog stranog novca", poručuju iz Centralne banke.

Dodaju da posredstvom trezora, svojih glavnih jedinica i filijala, u redovnom poslovanju preuzimaju od komercijalnih banaka gotov novac KM koji je nepodoban za opticaj, a tako zaprimljen novac se u cijelosti mašinski kontroliše u Centralnoj banci.

"Centralna banka također prima oštećene novčanice i kovanice KM od fizičkih lica koja podnesu zahtjev za zamjenu u slučaju većih oštećenja novčanica i kovanica KM ukoliko su ispunjeni uslovi koji su propisani da bi se zamjena izvršila. Konačno, novac nepodoban za opticaj uništava se na visoko sofisticiranim mašinskim sistemima", objašnjavaju iz CBBiH.

#Centralnabanka #novac #Ekonomija