Članak

IŠERIĆ ZA NAP

Nije košulja 'luđačka' ali je nose luđaci: Vakat je mijenjati Dejton, jer je postao sredstvo za ubijanje Bosne!

Vrijeme je da se Dejtonski mirovni sporazum mijenja.

Za NAP piše: Enver Išerić, predsjednik Udruženja Čuvari Bosne i doktor pravnih nauka

Prošlo je 29 godina od potpisivanja Dejtonskog mirovnog sporazuma u Parizu. Prije toga, 21. novembra parafiran je u Dejtonu. Zbog toga taj sporazum i nazivamo Dejtonski mirovni sporazum. A mirovni je zbog toga što je tim sporazumom zaustavljena dvostruka agresija na našu državu. Prvo od strane Srbije, a zatim i od strane Hrvatske.

Ova druga je zaustavljena Vašingtonskim sporazumom 18. marta 1994. godine, sporazumom između Hrvata i Bošnjaka. Potpisnici tog sporazuma su bili predsjednici Republike Bosne i Hercegovine i Republike Hrvatske, Alija Izetbegović i Franjo Tuđman. Tako je zaustavljena agresija Hrvatske i dogovorena Federacija Bosne i Hercegovine. U drugoj fazi je trebalo u tu dogovorenu Federaciju uključiti područja koja je tada pod okupacijom držala vojska Republike srpske.

Potpisnici Dejtonskog mirovnog sporazuma bili su predsjednici Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije. Time je zaustavljena agresija na našu državu. I tada su te dvije države priznale suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine. I te dvije države, odnosno njihovi predstavnici, i danas govore da su oni nekakvi garanti Dejtonskog sporazuma. I na osnovu tih lažnih tvrdnji i dalje se, nakon 29 godina, miješaju u unutrašnja pitanja Bosne i Hercegovine.

Te dvije države su se grubo umiješale i samim učešćem u donošenju ustava naše države. To su isključiva unutrašnja pitanja svih suverenih država. Time je prekršena Povelja Ujedinjenih nacija. Tim sporazumom je prekršena imperativna norma međunarodnog prava kojom se zabranjuje agresija i genocid. Prekršena je i norma koju je priznala cijela međunarodna zajednica, a kojom se garantiraju i štite ljudska prava. A naš Ustav je pun diskriminirajućih odredbi.

Prekršena je i međunarodna norma o zaključivanju međunarodnih ugovora, i to član 52. Bečke konvencije o pravu međunarodnih ugovora iz 1969. godine, kojom je propisano: "Ništav je svaki ugovor koji je sklopljen kao posljedica prijetnje silom ili upotrebe sile protivno načelima međunarodnog prava utjelovljenima u Povelji Ujedinjenih naroda." A našoj državi se prijetilo da neće dobiti nikakvu pomoć ako ne potpiše sporazum, a ako ne zaustavi oslobađajuće akcije naše slavne Armije - da će naše snage biti bombardovane.

Prekršeno je i načelo međunarodnog prava kojim se utvrđuje da se neće priznati nikakvo stanje stvoreno silom. A tim sporazumom je priznato stanje stvoreno silom, i na osnovu tog stanja je izvršen unutrašnji preustroj naše države.

Cilj Dejtonskog mirovnog sporazuma je bio zaustavljanje agresije, progona, ubijanja, pljačkanja, paljenja i devastacije privrednih objekata. Cilj je bio zaustavljanje genocida koji se provodio ne samo u Srebrenici, nego i u drugim dijelovima Bosne i Hercegovine. Genocid je vršen i u Sarajevu, koje je držano pod opsadom 1.425 dana i u kojem je ubijeno 11.500 njegovih građana. Žene i djeca su ubijani granatama i snajperima. Stvarani su uslovi koji dovode do potpunog ili djelimičnog uništenja jedne etničke grupe (prekinuto je snabdijevanje hranom, strujom i vodom). A to je jedno od djela koje se smatra genocidom.

Dejtonski mirovni sporazum sadrži velike mogućnosti, čak i obavezu izgradnje, odnosno dogradnje našeg Ustava kako bismo osigurali jednaka prava svim građanima i unaprijedili funkcioniranje institucija i države u cjelini. Zato je u Ustavu navedeno da se Evropska konvencija o zaštiti ljudskih prava i osnovnih sloboda primjenjuje direktno u Bosni i Hercegovini.

A mi od 1995. našim vlastitim djelovanjem nismo odmakli ni pedlja. Sve što je unaprijeđeno, unaprijeđeno je radom međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini. Dejtonski sporazum se krši od strane mnogih političara na svakom koraku. Oni su izmislili krilaticu da je Dejtonski mirovni sporazum "ludačka košulja". Nije on nikakva ludačka košulja, već su tu košulju, koja je predstavljala zaštitu naše države okončanjem agresije i mogućnost za unaprjeđenje zaštite ljudskih prava, obukli luđaci koji nastavljaju agresivno djelovanje prema Bosni i Hercegovini.

Vrijeme je da se Dejtonski mirovni sporazum mijenja. Ili će se promijeniti kako bi se onemogućile blokade države ili će se potpuno ukinuti zbog njegovog svakodnevnog kršenja, kako od Beograda i Zagreba, tako i od strane njihovih ekspozitura u Bosni i Hercegovini.

#BosnaiHercegovina #Dejton #Dejtonskimirovnisporazum #EnverIšerić #Hrvatska #srbija #ustav #UstavBosneiHercegovine #bih