Detalj sa potpisivanja ugovora
Razgovarao: Delvin Kovač
Ministar za privredu Zeničko-dobojskog kantona (ZDK) Samir Šibonjić i predsjednica Privredne komore ZDK Diana Babić potpisali su nedavno ugovor o implementaciji projekta "Digitalizacija privrede ZDK uz pripremu i izradu kolektivnih digitalnih promotivnih materijala".
Ovaj projekat odobren je kroz javni poziv za subvencioniranje projekata komora u oblasti privrede za 2024. godinu.
Prema riječima ministra Šibonjića, projekat je potvrda opredjeljenja Vlade i Ministarstva za privredu ZDK za uspostavljanje i jačanje saradnje s Privrednom komorom ZDK.
- Cilj je unapređenje privrednog ambijenta u regionu kroz digitalizaciju, čime se želi poboljšati konkurentnost privrednih subjekata i olakšati promocija privrede našeg kantona na digitalnim platformama - rekao je nakon potpisivanja ministar Šibonjić.
Šibonjić i Babić: Dogovoreno jačanje saradnje
- Trudimo se da idemo korak ispred drugih. Naš nivo motivacije je jako visok. Mi smo svjesni svoje odgovornosti i ja sam ponosan da sam ministar privrede ZDK koji sa svojih 12 općina i gradova čini kičmu privrede BiH - govori ministar Šibonjić u razgovoru za Novinsku agenciju Patria.
Navodi da općina Tešanj po broju stanovnika ostvaruje najveći promet sa dvije milijarde i 600 miliona KM, Usora ima veći broj zaposlenih nego stanovnika, dok Doboj Jug, koji je sastavljen od dvije mjesne zajednice, ima tri industrijske zone.
- Naš Maglaj, koji je lider u jugoistočnoj Evropi u proizvodnji celuloze i papira, naši Zavidovići, koji se zasigurno s mladim i progresivnim privrednicima iz industrijskih zona polako ali sigurno vraćaju na mjesto stare slave, naše Žepče s velikim brojem firmi koje izvoze širom svijeta, naša Zenica koja je lider u metalnoj industrijskoj proizvodnji.
Naš Kakanj koji proizvodi ugalj, a od tog proizvodi se struja u TE Kakanj, a uz struju i cement od koga se grade kuće širom BiH i cijelog regiona, naša Breza koja i dan-danas kopa ugalj u sjećanju na Aliju Sirotanovića, naš Vareš kojeg drma zlatna groznica i u kojem je trenutno u toku najveća poslijeratna investicija i naše Visoko koje ima najveći broj obrta u čitavoj BiH.
Sve ovo gore navedeno mene je motivisalo da javnost što je moguće bolje upoznamo s našim firmama, njihovim dostignućima kao i sektorima privrede u našem Kantonu, tako da ćemo kroz nekoliko različitih sadržaja predstaviti u digitalnom obliku privredu ZDK svim našim građanima, potencijalnim partnerima u zemlji i inostranstvu, s ciljem jačanja konkurentnosti naših preduzeća i industrije - govori Šibonjić.
Predsjednica Privredne komore ZDK Diana Babić nam pojašnjava da je projekat "Digitalizacija privrede ZDK uz pripremu i izradu kolektivnih digitalnih promotivnih materijala" odobren u okviru Javnog poziva za prikupljanje zahtjeva za odobravanje i dodjelu finansijskih sredstava namijenjenih subvencioniranju projekata komora iz područja privrede za 2024. godinu, objavljenog od strane Ministarstva privrede ZDK.
Vrijednost projekta je nešto manja od 50.000,00 KM, a njegov implementacijski period je 10 mjeseci. Implementacija projekta podrazumijeva realizaciju niza aktivnosti kao što su:
1. Organizacija višednevnih edukacija putem Ureda za digitalizaciju Privredne komore Zeničko-dobojskog kantona, iz oblasti digitalizacije za uposlenike privrednih subjekata sa područja ZDK u cilju unapređenja kompetencija uposlenika proizvodno-prerađivačkih kompanija i drugih MSP u oblasti digitalizacije, ali i unapređenja kompetencija uposlenika MSP u oblasti digitalizacije, s fokusom na korištenje paketa "Microsoft Office 365";
2. Snimanje, montaža i izrada do 8 višeminutnih promotivnih video spotova privrednih potencijala ZDK po privrednim sektorima;
3. Pripreme, kreiranje i predstavljanje kolektivnih digitalnih promotivnih materijala;
4. Konferencije o digitalnoj transformaciji uz svečanu ceremoniju dodjele nagrade najboljim mikro, malim i srednjim preduzećima s područja ZDK u 2024. godini.
- Zajednički cilj i Ministarstva privrede i Privredne komore ZDK je da realizacijom i navedenih projektnih aktivnosti, putem unapređenja digitalnih kompetencija uposlenika kompanija sa područja ZDK i digitalne promocije privrednih potencijala ZDK, doprinesemo unapređenju konkurentnosti kompanija ZDK, zapošljavanju i ostanku radne snage u Kantonu i državi Bosni i Hercegovini - govori Babić.
Šibonjić potcrtava da, kada je u pitanju privreda ZDK, "stalno ističemo da smo mi stub i kičma privrede Bosne i Hercegovine - nastavljamo s izgradnjom novih proizvodnih kapaciteta, kao i s jačanjem konkurentnosti".
- Ove godine smo izdvojili rekordne iznose za poticaje našim firmama kroz nekoliko programa kao što su jačanje konkurentnosti kroz refundaciju troškova nabavke opreme za proizvodnju, novih mašina, uvođenje novih tehnologija, standarda, certifikata, digitalnih rješenja, učešća na sajmovima i manifestacijama, izgradnji i uređenju turističkih potencijala i destinacija.
Zatim, uređenju i izgradnji novih industrijskih zona u kojima posluje veliki broj naših firmi. Posebno želimo istaknuti da smo uspjeli ponovo pokrenuti ZEPS, kao najveći sajam na našim prostorima. Tako smo ove godine od 25. do 29. septembra imali Tešanjski sajam privrede, a od 1. do 5. oktobra ZEPS, te smo ovih 10 dana nazvali festivalom privrede ZDK i BiH.
Ne možemo da se ne osvrnemo na to da su dešavanja poslije poplava koje su pogodile našu zemlju ponajviše uticala ekonomski na naš kanton i našu industrijsku proizvodnju. Prije svega, želim svim našim stradalima u poplavama da odam počast, porodicama i bližnjima što skoriji oporavak i da se što prije saniraju štete.
Poznato Vam je da smo odmah krenuli prema našoj Jablanici i Konjicu, prema Fojnici, Busovači, Kiseljaku i Kraeševu. Mi nismo čekali. Zahvaljujem se našim privrednicima i našem narodu koji ima ogromnu empatiju prema ljudima kojima je potrebna pomoć.
Koristim priliku da se zahvalim bratskom narodu Republike Turske, posebno AFAD-u i Vladi, kao i firmi Cengiz, koja je od samog početka u punom kapacitetu stavila sve svoje resurse na raspolaganje, a upravo obnavlja prugu u Jablanici.
Sada kada sagledamo sve, ne mogu da ne kažem da je sramotno ponašanje Federalne vlade koja je umjesto da obnovi prugu i domove našim stradalima, potrošila 60 dana na prazne priče bez konkretnih rješenja i poteza.
Nama niko ne može pomoći ako mi to sami ne uradimo. Para ima za sve osim za konkretna rješenja. Nedopustivo je da jedna vlada kaže da nema rješenja. Možda su navikli da im rješenja pronalaze drugi i za humanitarnu pomoć.
Mi ne želimo domovinu koju će nam drugi graditi, mi želimo domovinu i vlast koja će uz najbolja rješenja izgraditi jaku i perspektivnu našu domovinu Bosnu i Hercegovinu - ističe Šibonjić.
Predsjednica Babić potcrtava da je poslovni ambijent u ZDK neophodno unaprijediti, a to je kontinuiran proces i zahtijeva sinergijsko djelovanje svih neophodnih aktera.
- S tim u vezi, Privredna komora ZDK, u okviru svojih statutarnih i programskih ingerencija, u okviru redovnih, a i projektnih aktivnosti nastoji doprinijeti unapređenju poslovnog ambijenta i ukazuje da je neophodno:
- konačno pristupiti stvarnom rasterećenju privrede u pogledu plaćanja poreza i doprinosa na plate i iz plata na teret poslodavca, i to kroz usvajanje seta zakona iz oblasti javnih finansija u FBiH - Prijedlog zakona o porezu na doprinose u FBiH, Prijedlog zakona o porezu na dohodak u FBiH i izmjene i dopune Zakona o porezu na dobit u FBiH;
- ukupno političko stanje na svim nivoima vlasti mora se stabilizirati i aktivnosti izvršnih i zakonodavnih organa usmjeriti na konkretno olakšanje i rasterećenje uslova privređivanja;
- prilikom kreiranja budžeta na svim nivoima predvidjeti i veća sredstva za poticanje privrednog razvoja, naročito za proizvodne i izvozno orjentisane firme;
- prilikom kreiranja javnih poziva za poticaje i olakšice predvidjeti značajnija sredstva za proizvodne i izvozno orjentisane firme, kao i za digitalno poslovanje kompanija;
- da svi državni organi konkretno djeluju na poboljšanju poslovnog imidža u BiH obezbjeđenjem stabilnog privrednog i političkog ambijenta koji će privući domaće i strane investitore i zaštititi njihove poslovne interese - navodi Babić.
Saradnju s Privrednom komorom ZDK ministar Šibonjić ocjenjuje jako dobrom.
- Mi smo jedno, imamo zajedničke ciljeve. Nadam se da će u budućnosti biti još bolja, te da ćemo nastaviti zajedno pomagati rast i razvoj privrede Zeničko-dobojskog kantona i Bosne i Hercegovine - dodaje Šibonjić.
Babić napominje da je institucija na čijem je čelu s aktuelnom Vladom ZDK potpisala Memorandum o saradnji, kako bi i zvanično potvrdili odlučnost da sinergijskim djelovanjem resornih ministarstava i Privredne komore ZDK doprinesu unapređenju oblasti privređivanja, kako bi je učinili efikasnijom, konkurentnijom i atraktivnijom za domaće i strane investitore.
Memorandumom je planirana realizacija aktivnosti u osam prioritetnih oblasti zajedničkog djelovanja:
- unapređenje zakonodavnog okvira i provedbenih akata;
- saradnja u oblasti implementacije projekata finansiranih od domaćih i ino finansijera;
- unapređenje oblasti obrazovanja i aktivnih mjera zapošljavanja;
- unapređenje investicija i saradnje s dijasporom "Registar o verifikaciji poslodavaca kod kojih se obavlja PN u obrazovanju odraslih";
- djelovanje javnih komunalnih preduzeća;
- sajamski nastupi i druge promotivne i zajedničke aktivnosti vezano za edukacije;
- naučni skupovi;
- istraživanja.
- Potpisani ugovor o implementaciji projekta "Digitalizacija privrede ZDK uz pripremu i izradu kolektivnih digitalnih promotivnih materijala" predstavlja konkretizaciju saradnje Vlade i Ministarstva privrede s Privrednom komorom ZDK.
S Ministarstvom privrede ZDK, Privredna Komora ZDK ima izuzetno dobru saradnju. Naše institucije su podrška jedni drugima u realizaciji redovnih i projektnih aktivnosti i u određenim segmentima sinergijskog djelovanja smo primjer dobre prakse u FBiH - zaključuje Babić u razgovoru za Patriju.