(Patria) - Šta su vlasti Bosne i Hercegovine učinile na zaustavljanju izgradnje odlagališta nuklearnog otpada na Trgovskoj gori, na teritoriju Republike Hrvatske, u blizini Novog Grada, u BiH?
Ovo pitanje u fokusu je javnosti godinama, ali konkretnog odgovora nema. Ipak, nosioci vlasti odlučno demantuju optužbe opozicije da životi i zdravlje ljudi nisu među njihovim prioritetima.
Opasnost od nuklearnog otpada za 250.000 ljudi, u narednih 300 godina. Tako bi se u jednoj rečenici mogao opisati stari problem Trgovske gore na granici Hrvatske sa BiH. Tu bi se skladištio nisko i srednje radioaktivni, uglavnom uvozni, otpad iz nuklearne elektrane Krško u Sloveniji. Bosanskohercegovačke vlasti na svim nivoima jedinstveno se protive takvom rješenju godinama, ali rezultata njihovog rada nema.
"Mi svaki dan živimo u strahu, ali ne prestajemo da se nadamo da će neko nešto uraditi da spriječi katastrofu", kaže Mario Crnković, ekolog iz Novog Grada
Trgovska gora - mikrolokacija Čerkezovac, bivše vojno skladište, a prijetnja je za 13 opština u slivu rijeke Une. O tome kako ništa, ili gotovo ništa, nije urađeno da se zaštite životi i zdravlje građana, upozorila je opozicija tokom aktuelnog časa u Narodnoj skupštini RS. No, resorni ministar ne dijeli mišljenje da je riječ “samo o još jednoj Trgovskoj gori svih naših apsurda”.
"Mi radimo sve što je u našoj moći, ali morate znati da je ovo vrlo kompleksan problem", ističe Bojan Vipotnik, ministar za prostorno uređenje, građevinarstvo i ekologiju RS
Struka koja se aktivno bavi evidentnim problemom u slivu rijeke Une, ipak, nema optimistične istupe u javnosti.
"Mi smo više puta bili na razgovorima sa hrvatskom stranom. Struka je saglasna da je ovo veliki problem i opasnost. Ali, to su ljudska razmišljanja. Bojim se da je ovdje riječ o politici", govori Neđo Đurić, član Ekspertskog tima BiH
Samo presudom Međunarodnog suda pravde u korist BiH, saglasni su pravni eksperti, mogla bi biti zaustavljena izgradnja odlagališta i odlaganje nuklearnog otpada na granici BiH sa Hrvatskom, čime bi se zaštitila životna sredina i sačuvalo zdravlje sadašnje i budućih generacija ljudi.
(BHRT)