Piše: A. Čorbo-Zećo
Koliko je HDZ spreman da ide daleko u zaštiti (ne)evropskih vrijednosti i (ne)evropskih standarda, koje samo oni nazivaju "legitimno političko predstavljanje konstitutivnih naroda" vidljivo je iz najnovijeg delegatskog pitanja Marine Pendeš, inače HDZ-ove delegatkinje u Domu naroda PS Bosne i Hercegovine, bez izbornog legitimiteta, jer na izborima nije ostvarila zastupnički mandat za koji se kandidovala.
Pendeš je tako upitala resornog ministra za ljudska prava i izbjeglice Sevlida Hurtića, zašto je stornirao putni nalog Moniki Mijić, kojoj je, sada je već svima jasno, istekao sedmi mandat vršitelja dužnosti agenta Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Poznato je i da je po Zakonu o upravi to ograničeno na maksimalno dva mandata. Odgovor je veoma jednostavan, o čemu je ranije pisala Patria, a nalazi se i u zastupničkim pitanjima Jasmina Emrića i Milana Dunovića, kada je Ured za zakonodavstvo jasno rekao dvije stvari.
Prvo, da su mandati svih vršitelja dužnosti, što uključuje vršitelje dužnosti agenata Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava, vremenski ograničeni i da samo za vrijeme trajanja tog vremenski ograničenog mandata proizvode pravno dejstvo.
I drugo, kako jasno i nedvojbeno Ured za zakonodavstvo kaže, da nije moguće aktom niže pravne snage (zaključak) zamijeniti akt više pravne snage (rješenje), jer bi to bilo nezakonito, što je samo Vijeće ministara uradilo na svojoj 56. sjednici od 18. jula 2024. godine, nastojeći tako nezakonito produžiti istekle mandate vršiteljima dužnosti agenata Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava.
Ovdje se postavlja i to pitanje, da li dio vlasti, koji sebe naziva Trojka, poznaje ove zakonske odredbe i procedure, jer su očito i oni, ili barem dio njih, glasali za takav zaključak, što je akt niže pravne snage, nastojeći zamijeniti "rješenje" kao akt više pravne snage.
Da li se radi o njihovom neznanju ili namjeri, ostaje nepoznato. Međutim, tu ima još jedan problem. Po Zakonu o Vijeću ministara, svaki akt koji ide na Vijeće ministara mora imati odgovarajuće mišljenje Ureda za zakonodavstvo, što u konkretnom slučaju donošenja spornog zaključka nije bio slučaj i to Ured za zakonodavstvo eksplicitno kaže.
Imajući sve ovo na umu, onda je sasvim ispravno što resorni ministar za ljudska prava i izbjeglice Sevlid Hurtić nije potpisao putni nalog Moniki Mijić, jer je produžavanje njenog, sada već sedmog mandata, očito nezakonito, kao što bi bilo nezakonito da potpiše putni nalog bilo kojem licu kojem je istekao mandat ili nije imenovan u skladu sa postojećim zakonima.
No, s druge strane delegatkinja Pendeš, morala bi biti svjesna i odredbe člana 30. Krivičnog zakona Bosne i Hercegovine, koji kaže:
"Ko drugog s umišljajem podstrekava da učini krivično djelo kaznit će se kao da ga je sam učinio."
Svojim zastupničkim pitanjem, koje izlazi iz nadležnosti Doma naroda PS Bosne i Hercegovine Marina Pendeš je upravo učinila krivično djelo podstrekavanja.
U tom smislu, očito je da Pendeš čini krivično djelo podstrekavanja drugoga na činjenje krivičnog djela i da je ne može zaštititi imunitet, jer se ovdje ne radi o uobičajenom poslu iz nadležnosti Doma naroda PS BiH.
U praktičnom smislu, to može značiti samo dvije varijante: da će krivično djelo učiniti sam ministar Hurtić, kako bi ispunio želje HDZ-a i odgovarati za učinjeno ili će, kao što je to već učinio, odbiti da učini krivično djelo tako što neće potpisati putne naloge nezakonito imenovanim licima, ali će onda krivična odgovornost pasti na Marinu Pendeš radi podstrekavanja drugoga na činjenje krivičnog djela.
To što Vijeće ministara nema agente u mandatu, čija aktivnost može proizvoditi pravno dejstvo, problem je tog Vijeća ministara, što u konačnici može značiti da se u Strazburu neće niko pojaviti sa strane Vijeća ministara, jer ne postoji lice koje trenutno ima zakonit i aktivni legitimitet za zastupanje.
Podsjećamo još jednom, kako je zbog nezakonitog imenovanja Monike Mijić, koja je suprotno Zakonu o upravi imenovana više od dva puta za vršitelja dužnosti, zastupnik Zlatan Begić podnio krivičnu prijavu protiv Vijeća ministara (ne znamo da li su toga članovi Trojke uopće svjesni), što se ovim djelovanjem Marine Pendeš može dodatno proširiti.
Inače, Pendeš nikako da odgovori i na pitanje, koliko je moralno mijenjanje etničke pripadnosti njenog šefa Dragana Čovića koji se svojevremeno izjašnjavao kao Jugosloven (o čemu su izvještavali razni mediji), valjda očekujući pobjedu JNA i da on bude dio tog tima, ali kako se to nije desilo, Čović je preko noći postao veliki Hrvat.
Takve moralne vertikale, kakvom se predstavlja Pendeš, guraju druge u činjenje krivičnog djela, kako bi oni ostali zaštićeni, a sve sa ciljem da se od Bosne i Hercegovine napravi ruglo demokratije.