Članak

BRISEL

Evropska komisija objavila izvještaj za Bosnu i Hercegovinu

(Patria) - Evropska komisija objavila je izvještaj za Bosnu i Hercegovinu za period od 15. juna 2023. do 1. septembra 2024. godine. Kompletan izvještaj možete pročitati na ovom linku, objavila je Istraga.ba.

Komisija navodi da su institucije zadužene za proces integracije već uglavnom u funkciji, da je Vijeće ministara preduzelo akcije za usvajanje reformi vezanih za EU sa vidljivim rezultatima prije izvještaja Komisije u martu 2024. godine, da bi nakon toga pozitivne reforme bile zaustavljenje.

Bosna i Hercegovina je napravila određeni napredak u reformi javne uprave (PAR).

Iz Komisije smatraju da BiH ima određeni nivo pripremljenosti za implementaciju pravne stečevine EU i evropskih standarda u oblasti pravosuđa i osnovnih prava. Ograničeni napredak je postignut tokom izvještajnog perioda.

“Trajni i očigledni znaci pogoršanja i dalje zahtjevaju hitne mjere za jačanje integriteta i povratak javnog poverenja u pravosudni sistem. Loše funkcionisanje pravosudnog sistema je i dalje podrivalo prava građana i borbu protiv korupcije. U januaru 2024, uklonjena je prepreka pristupu ličnih podataka za vanjske eksperte zadužene za praćenje sistema izjava o imovini iz Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV); pravo VSTV-a da pristupi dodatnim informacijama od fizičkih i pravnih lica još uvijek treba da se pojača. Nacrt novog Zakona o VSTV-a treba da bude u skladu sa privremenim mišljenjem Venecijanske komisije iz juna 2024. Bosna i Hercegovina treba da podnese revidirani nacrt za dalju procjenu i potpuno usaglasi nacrt zakona sa njegovim preporukama prije usvajanja u Parlamentu. Skupština entiteta Republike Srpske treba hitno da imenuje dva upražnjena mjesta za sudije Ustavnog suda Bosne i Hercegovine”, navodi se u izvještaju.

Komisija ističe da Zakon o sprečavanju sukoba interesa BiH, usvojen u martu 2024., predstavlja značajan korak naprijed, iako nije još u potpunosti u skladu sa evropskim standardima.

“Selektivno i netransparentno sudsko praćenje u slučajevima korupcije od javnog značaja je uzrok značajne zabrinutosti, zajedno sa pritiscima i zastrašivanjem, što se vidi u nizu slučajeva na visokom nivou. Rezultati u borbi protiv korupcije i dalje su slabi zbog operativne neefikasnosti i političkog uplitanja”, navodi se.

Ističu da broj pravosnažnih presudama u predmetima korupcije na visokom nivou ostaje nizak.

“Jedan značajan izuzetak je pravomoćna presuda u predmetu Novalić i drugi”, stoji u izvještaju.

Smatraju da nije bilo napretka u garantovanju sloboda izražavanja i medija, te zaštiti novinara.

“Nastavljen je politički pritisak, zastrašivanje i uznemiravanje prema novinarima, uključujući fizičke i verbalne napade, bez odgovarajućeg institucionalnog praćenja. Politički utjecaj na javne emitere traje, a njihova finansijska održivost je sve više ugrožena. Zakon o javnom RTV sistemu ostaje nepromijenjen, a entitetsko zakonodavstvo još uvijek nije usklađeno sa ovim zakonom. Kriminalizovanje klevete u entitetu Republika Srpska i dalje ozbiljno utiču na slobodu izražavanja i medija i ima zastrašujući efekat. Zakonodavna inicijativa Kantona Sarajevo o sankcijama za internet ‘lažne vijesti’, ako se usvoje, mogle bi se zloupotrijebiti za ograničavanje slobode medija. Sve takve norme moraju se u potpunosti poštovati standarda slobode izražavanja”, navodi se.

U kontekstu donošenja Zakona o sprečavanju pranja novca i suzbijanja finansiranja terorizma Komisija smatra da je napravljen određeni napredak. Smatraju da je upravljanje migracijama nastavilo da se poboljšava.

Postignut je određeni napredak u smislu borbe protiv organizovanog kriminala, posebno usvajanjem Zakona o borbi protiv pranja novca, operacijama koje podržava Europol i poboljšanim kapacitetima za kordinaciju Tužilaštva.

“Sistemski nedostaci ostaju u operativnoj saradnji i kapacitetu zakona Agencije za provođenje istrage zbog neusklađenog krivičnog zakonodavstva, slabog institucionalnog koordinacija i nedostatak resursa. Finansijske istrage i zapljene i konfiskacije imovine ostaju nedovoljne. Proaktivan pristup je neophodan za zaustavljanje kriminalne infiltracije u politički, pravni i ekonomski sistem”, navodi se.

Komisija ističe da je ekonomski rast usporen na oko 1,6 posto u 2023. godini.

“Tržište rada je ostalo otporno, ali značajni odlazak radnika dovodi do nedostatka radne snage. Javni sektor je i dalje bio neefikasan i predimenzioniran. Poslovno okruženje trpi od fragmentiranog unutrašnjeg tržišta i slabe vladavine prava. Politički zastoji, nedostatak saradnje među različiti nivoi vlasti, a otpor entiteta i kantona nastavio je odlagati neophodne strukturalne reformama”, stoji u izvještaju.

U izvještaju se ističe da kvalitet obrazovanja i dalje ostaje neadekvatan te da zemlja nastavlja da zaostaje u energetskoj i digitalnoj tranziciji.

“Međutim, došlo je do određenih strukturnih prilagodbi, s
fokus dodane vrijednosti zemlje se kreće ka uslugama kao što su trgovina, IT i turizam. Ekonomska integracija sa EU je i dalje visoka, ali ukupna trgovina je ispod potencijala”, smatraju iz Evropske komisije.

Javne nabavke su i dalje podložne nepravilnostima i podložne korupciji. Selektivno i netransparentno sudsko postupanje u slučajevima korupcije u javnim nabavkama uzrok je značajne zabrinutosti.

#Bosna #EUReforme #Hercegovina #Istraga #JavnaUprava #Mart2024 #Novalić #Republika #Srpska #VSTV #BiH