(Patria) - Zajednica izdavača/nakladnika u Bosni i Hercegovini oglasila se povodom ponovnog prekida
rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke BiH s pitanjem da li se urušavaju stubovi našeg kulturnog identiteta.
"U svjetlu alarmantne situacije oko ponovne obustave rada Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i
Hercegovine, Zajednica izdavača/nakladnika u Bosni i Hercegovini poziva na hitno djelovanje vlasti kako bi se
spasila jedna od najvažnijih institucija kulturne baštine Bosne i Hercegovine. Trenutna situacija, koja uključuje nedostatak upravljačke strukture i finansijskih sredstava za njen rad te obećanja i rješenja koja su samo „ugasila požar“, predstavlja sistemski problem u pristupu kulturi i obrazovanju u BiH.
NUBBiH igra vitalnu ulogu u omogućavanju pravilnog registrovanja i distribucije novih izdanja, što je od suštinske važnosti za svakog izdavača. Svjesni opasnosti nedostatka stabilnog i profesionalnog okruženja koje omogućava razvoj književnosti i promociju kulturne raznolikosti, tražimo sistemsko rješavanje statusa NUBBiH. Apelujemo na sve nivoe vlasti da hitno riješe status, uspostave potrebnu upravljačku strukturu i obezbijede stabilno finansiranje koje će omogućiti njen normalan rad.
Stavljanje NUBBiH u prijedlog budžeta BiH pri Ministarstvu civilnih poslova BiH rješava nagomilane finansijske i pravne probleme stare skoro 30 godina. Sigurni smo da su sredstva za finansiranje rada NUBBiH minorna za bilo koji nivo vlasti, a istovremeno bi se njima riješilo jedno od najbitnijih pitanja koja se tiču državnosti Bosne i Hercegovine. Slabljenje Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine predstavlja ozbiljan udarac ne samo na kulturnu baštinu zemlje, već i na samu suštinu identiteta Bosne i Hercegovine.
Ova institucija nije samo arhiv književnog blaga, već i ključno mjesto za očuvanje i promoviranje kulturnih, historijskih i obrazovnih resursa koji oblikuju našu društvenu stvarnost. NUBBiH mora ostati funkcionalna, ne samo kao čuvar prošlosti, već i kao aktivni učesnik u oblikovanju budućnosti kulture i obrazovanja u Bosni i Hercegovini. Vjerujemo i očekujemo da nadležni imaju resurse i namjere da se bore za očuvanje i unapređenje ove ključne institucije, koja je od suštinske važnosti za našu društvenu koheziju i razvoj", naveli su iz Zajednice izdavača/nakladnika u BiH.