(Patria) - Reisul-ulema Islamske zajednice u Bosni i Hercegovini Husein-ef. Kavazović danas je u Kozarcu, gdje je predvodio džanazu za četiri žrtve iz Prijedora i doline Sane, poručio da je potrebno istrajati na traženju svih nestalih i privođenju pravdi odgovornih za zločine.
“Ostalo je još mnogo onih čije kosti nismo pronašli, kako ovdje tako i u drugim mjestima naše domovine. Zlo, koje ih je pobilo i koje šuti o njihovim lokacijama, još je živo i opire se pravdi. Nažalost, neke zvanične strukture vlasti kriju ga i štite; i podržavaju. Ovdje, i izvan naš zemlje. Ali, mi nećemo posustati u traganju za njima i nećemo posustati u proganjanju zločinaca. To je obaveza koju ćemo izvršiti, ako Bog da”, poručio je reisul-ulema Kavazović.
Njegovo obraćanje prenosimo u cijelosti:
Braćo i sestre!
Dugo traje naša bol, dugo tragamo za svojim bližnjim koje su prije više od trideset godina zlikovci odveli iz njihovih kuća i mahala i pobili ih samo zato što su bili muslimani, a čija su tijela ostavili bogzna gdje, nastojeći zametnuti trag svoga zločina. Dugo ovo traje, a kraj se još ne nazire. Mnoge majke, očevi, braća i sestre svoju bol za voljenima odnijeli su sa sobom u mezar, ne dočekavši da ih isprate kako su željeli. Ali, Bog je pravedan sudija. On će njima dati naknadu za bol koju su trpjeli, a zlikovcima bolnu kaznu za ono što su uradili. Bože, neka bude po pravdi.
Danas ispraćamo ove četiri dženaze. Oni će se danas pridružiti svojoj braći i sestrama u ovom mezarju i ostati sa njima do Sudnjeg dana. Učini im, Bože, boravak prijatnim, a dovedi im i one preostale, za čijim ostacima još tragamo.
Braćo i sestre!
Mi smo prije nekoliko dana u Srebrenici sahranili još četrnaest svoje braće. Većina njih bili su mladi, u punoj snazi, trebalo je da životu podare mnogo dobro. Nažalost, zločinci su ih spriječili i nasilno im oduzeli život. Baš kao i ovima koje danas ispraćamo ovdje.
Braćo i sestre!
Nećemo očajavati, ni gubiti nadu. Kao vjernici vjerujemo u sudbinu i prihvatamo sudbinska određenja, nadajući se Božijoj nagradi za to. Ali ne prihvatamo zločince i nismo saglasni sa zlom koje su počinili. Zato ćemo tražiti svoje pravo i na ovom i na onom svijetu. Čestite ljude bosanskih Srba evo i danas molimo da nas, ako nešto znaju o mjestima na kojima se nalaze ostaci naših nevino ubijenih, braće i sestara, obavijeste o tome. Nećemo im to zaboraviti.
Kako god, mi ne posustajemo valja nam ići dalje, kretati se naprijed. U tom hodu trebamo biti oprezni i budni i koristiti se onim što će nam dati snagu i učiniti nas otpornim na izazove. Nekoliko stvari ne bi trebalo biti upitno nikome od nas. To su: jedinstvo cilja, moralno djelovanje i mobilizacija potencijala, uključivanje u procese koji idu u pravcu dosezanja cilja i pouzdavanje u Boga. Molim vas da se nastavimo kretati damo sve od sebe što možemo.
Srebrenica i Prijedor jesu mjesta našeg stradanja, ali ih zajedno sa našim komšijama možemo učiniti mjestima mira, nade i ohrabrenja za sve nas. Mjestima istine za žrtve i pravde za zločince i one koji ih štite i veličaju. Ako budemo vjerovali da nas samo istina može izbaviti, pronaći ćemo svoj put ka ozdravljenju.
Svi mi u Bosni i Hercegovini snosimo moralnu odgovornost za počinjeni zločin, a posebno u Srebrenici i Prijedoru. Molimo naše komšije da zajedno s nama pronađu snage u sebi, pa hrabro i javno stanu na stranu istine i pravde.
Braćo i sestre Krajišnici!
Nemojmo gubiti nadu niti klonuti duhom i ne sumnjajmo u snagu svoga naroda. No, gledajmo da se i vaša snaga nađe u njoj. Uzvišeni Allah kaže: Iza teškoće zbilja je lahkoća, razgala i rasterećenje!
U to ćemo se, ako Bog da, i uvjeriti. Samo trebamo raditi na tome i biti strpljivi.
Ove godine klanjana je dženaza za Musić Bademu, Musić Nazifa, Aliju Envera i Forić Aliju. Oni su ubijeni na području Korićanskih stijena, Čarakova i Kozarca. Musić Badema najstarija je žrtva, imala je 50 godina kada je 1992. godine nestala u Čarakovu. Najmlađa žrtva je Forić Alija. On je imao svega 23 godine kada je ubijen u junu 1992. godine na području Kozarca.
Dženaza-namazu prethodio je vjerski program, kao i komemoracija. Prisustvovali su visoki vjerski i zvaničnici svih nivoa vlasti. Srpske vojne i policijske snage ubile su u Prijedoru 3.176 civila, a još uvijek se traga za oko 500 osoba.