(Patria) - Institut za istraživanje genocida Kanada (IGK) pozdravlja historijsko usvajanje Rezolucije “Međunarodni Dan priznanja i sjećanja na genocid u Srebrenici 1995” od strane Generalne skupštine UN (Rezolucija).
Ova Rezolucija je veoma važna jer se time 11. juli proglašava kao svjetski dan sjećanja na genocid u Srebrenici te osuđuje poricanje genocida u Srebrenici kao historijskog događaja, osuđuje glorifikovanje presuđenih ratnih zločinaca i poziva države članice da očuvaju utvrđene činjenice, uključujući i kroz svoje obrazovne sisteme, razvijanjem odgovarajućih programa, također u znak sjećanja, u cilju sprječavanja poricanja i iskrivljavanja činjenica, te pojave genocida u budućnosti.
Usvajanje Rezolucije je ključno u našoj zajedničkoj potrazi za pravdom, istinom, kulturom sjećanja i odgovornošću. Boreći se za pravdu, čuvamo mir. Razmislimo o poruci Rezolucije. Jer Srebrenica, BiH i svijet imaju potrebu za pravdom i priznanjem za žrtve i preživjele. Srebrenica je ovom Rezolucijom ponovo vračena na globalnu internacionalnu scenu kao svjetski simbol borbe za pravdu, istinu, pomirenje, učenje, prevenciju genocida i u konačnici svjetski simbol borbe protiv negiranja genocida i glorifikovanja presuđenih ratnih zločinaca.
Uvođenje genocida u Srebrenici u obrazovne sisteme širom svijeta i redovno godišnje sjećanje na ovaj strašni zločin može pomoći budućim generacijama, ne samo da se pravilno informišu o ovom zločinu, nego i da lakše shvate u kakvom svijetu žive, da shvate da su dio svijeta koji je takav zločin omogućio i dozvolio.
Rezolucija će utrti put izgradnji mira, suočavanju s prošlošću i međunarodnim komemoriranjem žrtava genocida u Srebrenici. Ovo je nakon svih relevantnih presuda važan korak koji je međunarodna zajednica napravila kako bi obitelji žrtava vratile povjerenje u međunarodni sustav pravde.
Rezolucije se temelji na činjenicama. Ne zalazi u tumačenja historije niti se odnosi na određenu državu ili naciju. Rezolucija želi olakšati proces pomirenja, podignuti nivo empatije i unaprijediti izgradnju povjerenja u BiHi regionu. Retorika poricanja historijskih činjenica i nepoštivanja međunarodnog prava, uključujući međunarodno humanitarno pravo i pravo ljudskih prava, ozbiljno ugrožava ovaj proces.
Oni koji su glasali protiv Rezolucije o genocidu osim što u svom djelovanju pokazuju ozbiljno civilizacijsko posrnuće, istovremeno prave i veliku pravnu grešku zbog postojanja presuda dvije najznačajnije svjetske sudske instance.
Internacionalni ekspertni tim IGK je aktivno sudjelovao u lobiranju za usvajanje Rezolucije. Posebnu aktivnost IGK je imao u Kanadu što je rezultiralo da Kanada bude jedan od sponzora rezolucije.
IGK se zahvaljuje predlagačima i sponzorima Rezolucije, zahvaljuje se svima u svijetu koji su svojim aktivnostima digli svoj glas za istinu o genocidu u Srebrenici i pravdu za žrtve tog strašnog zločina.