Članak

POZIV DA SE POPUNI SUD

Galić: Već 17 mjeseci odluke se donose isključivo na Plenarnim sjednicama

(Patria) - Valerija Galić, predsjednica Ustavnog suda BiH, na današnjoj press konferenciji kazala je da je Ustavni sud tokom 2023. radio u specifičnim okolnostima.

Podsjetila je da je u novembru 2022. dvojici sudija istekao mandat zbog penzije.

"Obje pozicije nisu popunjene iako je nadležnim zakonodavnim tijelima poslana obavijest na vrijeme. U međuvremenu je izvršen pritisak na još jednog kolegu da napusti Ustavni sud i on je u januaru otišao u prijevemenu mirovinu. Onemogućen je rad Ustavnog suda u Velikom vijeću kojeg čini šest domaćih sudija, a za kvorum je potrebno pet sudaca. Veliko vijeće je odlučivalo o najvećem broju predmeta iz apelacijske nadležnosti suda. Na plenarnim sjednicmaa su rješavani predmeti ocjene ustavnosti i vrlo mali broj apelacija. Već 17 mjeseci sud može odlučivati isključivo u plenarnim sjednicama koje čine troje domaćih i troje stanih sudija", kazala je Galić.

Istakla je da su najbrojniji predmeti apelacioni predmeti u kojima se pravna i fizička lica obraćaju kada smatraju da su im povrijeđena prava na nižim sudovima.

U 2023. godini je primljeno 5.397 predmeta, a neriješeno je 8.188 predmeta. Sud je donio 59 odluka o privremenoj mjeri.

"Broj primljenih predmeta u 2023. godini je 5.497 i ostao je na razini prosjeka na razini pet prethodnih godina. Broj završenih predmeta je 1.510 i manji je od prosjeka pet godina. Kontinuirano se povećava broj nezavršenih predmeta. Sud je uprkos teškoćama nastavio raditi i prilagodio organizaciju rada novim potrebama. Sud ima nacrte za više od 4000 predmeta. Dinamika njihovog iznošenja na sjednice zavisi od dinamike prevođenja", kazala je Galić.

Galić je kazala da je Venecijanska komisija 15. marta usvojila mišljenje kojim se izražava duboka zabrinutost činjenicom da Ustavni sud ne funkcionira u punom kapacitetu.

"Moramo vrlo brzo reagirati i poduzimati mjere koje budemo smatrali neophodnim", kazala je Galić.

Potpredsjednik US BiH Mirsad Ćeman kazao je da je US definrian kao posebna, nezavinsa i samostalna vlast.

"Kao takav je čuvar Ustava i korektor ostalih grana vlasti u okviru nadležnosti propisanih ustavom. Obaveza je institucija u BiH da poštuju principe ustava uključujući nezavisnost i samostalnog US. U određenoj mjeri, bude ponašanja bilo zakonodavne ili izvršne koja dovodi u pitanje poziciju US. To se dešava kada se nekim tijelima daju nadležnosti koje ugrožavaju samostalnost ovog suda.

US periodično prati izvršenje svojih odluka. Odluke ne samo US BiH nego bilo kojeg suda trebaju biti ispoštovane. Ako se to ne događa onda imamo ono što se u pravnoj teoriji naziva „golo pravo“. Ne doprinosi vladavini prava ukoliko se odluke US ali i drugih sudova ne provode", kazao je Ćeman.

Sutkinja Helen Keller kazala je da govori u ime svojih ostalih kolega.

"Govorim u svojstvu jednog od potpredsjednika Ustavnog suda. Situacija bi trebala sve da nas zabrine. Ako najviši sud u zemlji postane nefunckionalan vladavina prava bit će ugrožena. Napad na sudstvo u BiH prati globalni trend i to znači da se zakon više ne može provoditi. Ako se Ustav BiH zaštiti od strane Ustavnog suda samo tada građani ove zemlje mogu biti zaštićeni. Napadi na sudstvo uvijek dolaze iz krugova koji žele da destabilizuju zemlju. Destabilizacija se uvijek dešava na račun slabih i demokratskih snaga. U decembru prošle godine RS je od nas troje sudija tražila da se povučemo sa svojih pozicija. Da smo to učinili, US bi odmah postao nesposoban da funkcioniše. Naš mandat je mandat koji je predviđen u Ustavu BiH. BiH je ustavna demokratija. Mi ćemo nastaviti da ispunjavamo naš mandat i Ustav će ostati čvrst. Mi smo lojalni Ustavu BiH.

Problem nepostavljanja sudija to znači da se mi moramo uključiti u sve odluke i to je ogroman obim posla. Ustav jasno određuje da dvije trećine sudija dolaze iz BiH, a samo jedna trećina od strane međunarodnih zemalja koje nisu susjedne.

Troje domaćih sudija i troje međunarodnih dovodi Ustavni sud daleko od pozicije koja je bila predviđena Ustavom. Nalazimo se u neravnoteži koja dovodi sud na ivicu nemogućnosti da radi. Politička blokada mora prestati", kazala je Keller.

Seada Palavrić kazala je da je Ustav ključni temelj države.

"Ustavni sud je čuvar tog ustava i nekome je to problem. Imamo dva problema koji sputavaju Ustavni sud da čuva taj Ustav. Jedan je napad na strane sudije, a drugi je nepostojanje volje da se izaberu domaće sudije. Kada je riječ o međunarodnim sucima, ovaj sud je toliko sretan što po samom Ustavu ima međunarodne suce i što su nam prenijeli praksu Evropskog suda za ljudska prava. Ovo je jedan od najboljih sudova u svojim odlukama i tu je veliki doprinos međunarodnih sudija. Oni su prihvatili ono što bi malo ko prihvatio. Oni su trebali raditi ocjene ustavnosti i najsloženije apelacije, a sada moraju sve raditi i svaki mjesec", kazala je Palavrić.

Ona je podsjetila da njoj u novembru ističe mandat jer navršava 70 godina, ali da će se potruditi da promijene Pravila da može ostati u Ustavnom sudu i nakon navršene 70. godine jer se ne smije dozvoliti da sud ostane sa pet sudija ili da ne radi nikako što je i preporuka Venecijanske komisije.

"Sigurno je da će Ustavni sud razmatrati to pitanje", kazala je Galić.

Govoreći o predmetu Božo Ljubić, Galić je kazala da se on vodi kao neizvršen.

"Ustavni sud BiH je donio zaključak s obzirom da je visoki predstavnik donio amandmane na Ustav i Izborni zakon, da će Ustavni sud izvršiti detaljnu analizu da li je i u kojem obliku ta odluka izvršena i obavijestit ćemo i javnost i Tužilaštvo BiH. To zahtijeva vrijeme, ali sada imamo prioritetne aktivnosti i predmete koje moramo rješavati", kazala je Galić.

Predsjednica Galić je kazala da Parlamentarna skupština BiH može samo promijeniti način imenovanja stranih sudija BiH.

"Ustavni sud ne odlučuje teritorijalno, entitetski. Mi svi djelujemo u svom osobnom svojstvu, a ne entiteta koji nas je izabrao. Mi moramo djelovati profesionalno, mi smo čuvaru Ustava i moramo djelovati na najbolji mogući način", kazala je Galić.

Palavrić je dodala da će dati sve od sebe da izmijene Pravila Ustavnog suda da sudac ostaje i nakon 70. godine života sve dok ne bude izabrana njegova zamjena.

"Naš ustav nema zabranu preko 70 godina. ja bih bila sretna da do novembra izaberu sve nedostajuće sudije i da možemo u penziju", kazala je Palavrić.

#ValerijaGalić #Ustavnisud #MirsadĆeman #BiH