Članak

ZAŠTIĆENO PRIRODNO PODRUČJE

Vrelu Bosne potrebno malo više brige nadležnih: Dotrajale drvene konstrukcije, zapuštena ograda, neadekvatne kante za otpad

Zaštićeno prirodno područje KS Vrelo Bosne izgleda kao sve drugo osim da je zaštićeno i da neko brine o njemu.

Kantonalna javna ustanova za zaštićena prirodna područja na čijem je čelu Asad Jelešković (NIP) dopustila je da Vrelo Bosne izgleda zapušteno i neugledno i potpuno su opravdane kritike koje im građani upućuju.

Inače, ulaz za domaće goste je 3 KM, a za strane državljane 6 KM. Za penzionere i djecu je 2 KM. Cjenovnik je izmijenjen u oktobru 2023. godine.

Metalna ograda kompleksa Vrela Bosne je zapuštena, a pitanje je kada je zadnji put ofarbana.

Drvene konstrukcije oko vodenih područja su nakrivljene, dotrajale i ispucale.



Drveni mostovi također su vidjeli bolje dane, a korpe za otpatke nemaju kese i otpaci završavaju na travi.

Cijeneći da je bio zimski period i da snijeg (kojeg nije ni bilo) i kiša čine svoje, a da je drvo podložno promjenama to ipak nije izgovor ovoj javnoj ustanovi da se ne potrudi i uredi ovo popularno izletište i oazu mira.

Uz samo Vrelo Bosne postavljeni su stolovi koji liče na buvlju pijacu. To nije slika koju bilo ko želi vidjeti kada dođe u “zaštićeno prirodno područje”. Vrelo Bosne ali i posjetioci zaslužuju da nadležni ulože malo više truda.



Primjera radi, lokalitet Stojčevca bio je zapušten godinama, a Općina Ilidža na čelu sa načelnikom Nerminom Muzurom u potpunosti je revitalizirala ovo područje na kojem sada ima više posjetilaca nego na Vrelu Bosne. Koliko je uređen Stojčevac pokazuje i trka koju Općina Ilidža organizuje i ove godine na ovom području gdje se odazove više od 500 trkača.

Ako direktor Jelešković ne zna organizirati posao i urediti Vrelo Bosne sigurno za savjet može pitati načelnika Muzura i rado će mu pomoći.

Upravo uz podršku Općine Ilidža početkom ovog mjeseca počela je rekonstrukcija dotrajale rasvjete na Vrelu Bosne.

(A.V.)

#KS #priroda #VreloBosne #zaštićenoprirodnopodručje #bih