Članak

DRŽAVNI ZASTUPNIK

Mehmedović traži vanjsku reviziju rada UIO BiH, kritike Trojci zbog nacionalnog debalansa u institucijama na štetu Bošnjaka

On kaže da se novac ne raspoređuje adekvatno, a shodno učinku kakav ostvaruju Rs, Federacija BiH i Brčko distrikt.

Mehmedović uputio više inicijativa (Foto: Patria)

(Patria) - Zastupnik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Šemsudin Mehmedović održao je danas konferenciju za medije na kojoj je govorio o raspodjeli sredstava Uprave za indirektno oporezivanje BiH (UIO BiH) te nacionalnoj zastupljenosti u javnim institucijama.

Mehmedović je Predstavničkom domu PS BiH uputio inicijativu kojom traži osnivanje nezavisne vanjske revizorske firme koja bi za period od 2017.-2023. godine izvršila reviziju rada i reviziju prikupljanja i raspodjele prihoda koje je u tom periodu Uprava ostvarila.

On kaže da se novac ne raspoređuje adekvatno, a shodno učinku kakav ostvaruju Rs, Federacija BiH i Brčko distrikt.

"Finansijski izvještaj iz jula 2023. godine pokazuje da je štednja građana u FBiH iznosila 10,8 milijardi KM, a u bankama u Rs svega 2,4 milijarde KM. Građani u Federaciji BiH imaju četiri puta veći iznos štednog depozita. Kada se uzme u obzir da Rs 34,4 posto, Brčkom 3 i FBiH 62,05 posto više je nego očigledno da se raspodjela obavlja na štetu FBiH a u korist Rs", kazao je.

Jedina i posljednja vanjska revizija indirektnih prihoda obavljena je za 2006. godinu.

"Podsjećam da se na podračunu Centralne banke Bosne i Hercegovine nalazi više od 250 miliona KM neraspoređenih sredstava od putarina, jer Upravni odbor još nikada nije utvrdio konačnu metodologiju za raspodjelu prihoda namijenjenih za izgradnju autoputeva u Bosni i Hercegovini. Predsjednici stranaka Trojke su na sastanku u Laktašima pristali da se ta sredstva podjele na način da 160 miliona KM pripada Federaciji Bosne i Hercegovine, a 90 miliona KM Republici srpskoj, što je suprotno odluci Upravnog odbora Uprave za
indirektno oporezivanje iz 2018. godine kojom je propisano da će se poravnanje provesti po utvrđivanju konačne metodologije. Prema bilo kojem objektivnom parametru, npr. potrošnji goriva i BDP-u, svih 250 miliona bi moralo pripasti Federaciji Bosne i Hercegovine.

Zbog svega prethodno navedenog, smatram da je Upravni odbor dužan da provodi zakon i poštuje vladavinu prava, te da mora, u što kraćem roku, da preduzme sve potrebne mjere za angažovanje nezavisne vanjske revizorske firme koja će, za period od 2018. do 2023. godine, izvršiti reviziju rada Uprave za indirektno oporezivanje, kao i reviziju prikupljanja i raspodjele prihoda koje je u tih pet godina Uprava obavila", kazao je Mehmedović.

Mehmedović je potom govorio o nacionalnoj zastupljenosti u državnim institucijama u Mostaru, Sarajevu i Banjoj Luci. On je istakao da Bošnjaka ima 800 manje od onoga koliko im pripada prema popisu stanovništva iz 2013. godine. U kontekstu toga, kritikovao je rad Vijeća ministara BiH.

"Tražim od ministara u Vijeću ministara BiH da osiguraju odgovarajuću nacionalnu zastupljenost. Nakon više od godinu dana, stanje u BiH se nije poboljšalo, već se pogoršalo. Umjesto da zaustavi trend, rezultat rada stranaka Trojke doveo je do toga da je stanje mnogo gore nego u aprilu 2023. godine", smatra Mehmedović.

#Parlament #ŠemsudinMehmedović #BiH