Piše: Amra Vrabac
U periodu 2024-2026 u tri državne policijske agencije GP BiH, SIPA i DKPT doći će do smjene generacija te će u tom periodu veliki broj policijskih službenika ispuniti uslove za penziju.
U oktobru 2023. godine na sjednici Doma naroda PS BiH odbijena je inicijativa Kemala Ademovića da se poveća broj kapacitet Agencije za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru sa 150 na 200 kako bi se veći broj kadeta mogao obučiti i započeti radni odnos. Na toj sjednici delegati HDZ BiH, a najprije Dragan Čović, kazao je kako je Vijeće ministara BiH pozvano da počne rješavati ovaj problem, a ne da se to radi inicijativama. Od tada su prošla četiri mjeseca, Vijeće ministara BiH nije riješilo niti jedan problem vezan za popunjavanje tri državne policijske agencije niti je izmijenjen zakon kako bi se produžio radni vijek onih policajaca koji bi željeli ostati u radnom odnosu do navršene 60. godine života ukoliko su zdravstveno sposobni.
Najsloženija situacija je u Graničnoj policiji BiH gdje je do kraja 2023. godine 300 policijskih službenika ispunilo uslove za penziju. Treba podsjetiti da je GP BiH posljednji konkurs kojim je primala 150 kadeta (125 policajaca i 25 mlađih inspektora) provodila tri godine zbog korupcijske afere, a tek je u oktobru 2023. godine uputila 122 kadeta (nije primljen traženi broj) na obuku, te raspisala novi konkurs za 150 kadeta.
Osim policajaca koji su ispunili uslove za penziju, GP BiH je imala i stalni deficit u broju policijskih sužbenika pa je to manjak od skoro 800 ljudi računajući i one koji imaju uslove za penziju.
Duga konkursna procedura koja uobičajeno traje do osam mjeseci, izuzev u ovom specifičnom slučaju u GP BiH sa prošlim konkursom od tri godine, te obuka od sedam mjeseci, prave dodatni problem policijskim agencijama. U praksi to izgleda ovako. Ako u mjesecu decembru 100 policajaca ispuni uslove za penziju, novih 100 kadeta koji bi ih trebali zamijeniti ne mogu stupiti u radni odnos u periodu manjem od godinu i po do dvije godine koliko prosječno traje konkursna procedura i obuka.
Ako tome dodamo i kapacitet od 150 kandidata Agencije za školovanje kadrova u Mostaru jasno je da će tom dinamikom trebati godine da se popune pozicije u GP BiH, SIPA-i i DKPT-u.
Ademović je u obraćanju delegatima na oktobarskoj sjednici kazao da 25 km granice čuva samo jedan policajac. Čović je dodao kako ni granični prijelazi nemaju policijskih službenika 24/7 što predstavlja i sigurnosni rizik za BiH.
Iako je evidentno da će GP BiH imati velike probleme sa obavljanjem redovnih zadataka, a posebno u nadzoru granice i suzbijanju novog migrantskog talasa iako im pomažu pripadnici SIPA-e, DKPT-a i MUP Rs Vijeće ministara BiH spava zimski san. Plaće policijskih službenika na državnom nivou također su jedan od problema jer su manje nego njihovih kolega na nivou entiteta ili kantona. I na te zahtjeve za povećanjem osnovice za obračun plaća zbog inflacije i povećanja troškova života vlast koju čine HDZ, SNSD i stranke trojke (SDP, NIP, NS) ostala je gluha i slijepa.
Ukoliko bi u ovom trenutku SIPA ili DKPT raspisali konkurs za prijem kadeta, zbog kadeta koji su već na obuci i koji trebaju biti upućeni nakon okončanja konkursne procedure koja je u toku u GP BiH, njihovi kadeti ne bi došli na red prije 2025. godine!
Prema računici Ademovića kad bi se samo popunjavala Granična policija BiH trebalo bi tri i po godine da se nadomjeste nedostajući kadrovi i to pod uslovom da više nijedan policijski službenik iz ove i druge dvije agencije ne ode u penziju, a što nije slučaj.
On je kazao da se treba iznaći mogućnost da u školovanju kadrova pomognu i entiteti kako bi cijeli proces išao brže i efikasnije. Jedna od ideja kako riješiti ovaj problem može biti uspostavljanje Policijske škole u okviru Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova s obzirom da provođenje konkursne procedure, a onda i obuke traje i dvije godine ukoliko se konkurs provede u skladu sa svim procedurama što je dug period.
Prema informacijama Patrije veći broj policijskih službenika SIPA-e tokom 2025. godine bi trebao u penziju. Dakle, menadžment te agencije bi već trebao tražiti saglasnost Vijeća ministara BiH za prijem kadeta.
Uzimajući u obzir i posljednje nemile događaje u kojima su akteri policajci čime je otvoreno pitanje zdravstvenih pregleda policajaca, postoji rizik da će jedan dio policijskih službenika morati napustiti službu. Uz već prisutni nedostatak kadrova, penzije i zdravstvenih razloga tri državne agencije mogle bi biti potpuno kadrovski opustošene, a posljedice po sigurnosni sistem dugoročne i nepopravljive.
Vrijeme je da se ministar sigurnosti BiH Nenad Nešić probudi i počne raditi svoj posao, a vlast omogući sredstva i načine za što brže popunjavanje policijskih agencija.