Članak

AUTOR HAMDIJA ŠARKINOVIĆ

U Sarajevu promovisana knjiga 'Bošnjaci od Načertanija do Memoranduma'

Knjiga je dobra za svakog ko želi da vidi, s jasnim dokumentima, primjerima i strategijom šta je to zapravo velikosrpski projekat, koji se danas predstavlja kao 'srpski svet', o čemu se tu radi.

(Patria) - Vijeće kongresa bošnjačkih intelektualaca (VKBI), u saradnji s Bošnjačkim vijećem u Crnoj Gori, Udruženjem građana porijeklom iz Sandžaka u BiH i Gazi Husrev-begovom bibliotekom u Sarajevu, večeras je u prostorijama Biblioteke organizovalo promociju knjige "Bošnjaci od Načertanija do Memoranduma", autora dr. Hamdije Šarkinovića.

Kako je ocijenio sekretar VKBI-ja Emir Zlatar, ova knjiga jedna je od vrijednijih za svakog običnog čovjeka, s obzirom na to da je u njoj sublimiran velikosrpski projekat, sve od Načertanija, dokumenta koji je nastao u Kneževini Srbiji, do Memoranduma SANU, koji je napravljen pred agresiju na Bosnu i Hercegovinu i raspad bivše Jugoslavije.

- Knjiga je dobra za svakog ko želi da vidi, s jasnim dokumentima, primjerima i strategijom šta je to zapravo velikosrpski projekat, koji se danas predstavlja kao 'srpski svet', o čemu se tu radi.

Nažalost, bošnjački narod još uvijek nije svjestan da se nalazi u fokusu realizacije projekta u kojem on treba da nestane, odnosno da Bosna i Hercegovina prestane postojati kao zemlja, da njen matični narod nestane.

Od 1992. do 1995. godine bio je krvavi rat, ali je to možda po prvi put u posljednjih 200 godina da su se Bošnjaci odlučili braniti i pokazali odlučnost da sačuvaju Bosnu i Hercegovinu, to je i perspektiva za Bošnjake koji žive u susjednim državama, da konačno moraju raditi zajednički na svom identitetu i biti primjer kako se treba graditi svoja zemlja - izjavio je Zlatar medijima.

Pozdravnu riječ uputio je prof. dr. Kasim Trnka, predsjednik Savjeta VKBI za ustavno-pravna, društvena i politička pitanja, ocijenivši vrlo važnim da se ovo djelo, koje je objavljeno u Crnoj Gori, promoviše i u BiH, kao matici Bošnjaka.

- Autor je u jednoj temeljitoj studiji pokazao kontinuitet velikosrpske nacionalističke politike, počevši od Načertanija, preko Memoranduma do 'srpskog sveta' i savremenih događaja i secesionističkih pojava u Bosni i Hercegovini.

Dakle, možemo pratiti kontinuitet velikosrpske državne politike, koju je naročito osmislila Srpska akademija nauka krajem 80-ih godina prošlog vijeka.

Autor s pravom, na dokumentovan, temeljit način, sistematski izlaže dokumente koji se na to odnose. Mnogi od tih dokumenata nisu dovoljno poznati u javnosti.

On zaključuje da nakon svega ovog Bošnjaci, koji su pretrpjeli najveća stradanja, genocid, ratne zločine, koji su bili u opasnosti da nestanu, sada kada su došli do države, kada su u poziciji da se dalje razvijaju prema Evropskoj uniji, treba da budu svjesni tih historijskih događanja- naglasio je Trnka.

Ova knjiga, naime, predstavlja treće izdanje višedecenijskog projekta.

- Zapitao sam se zbog čega se sve ovo Bošnjacima dešava. Mi smo bili jedini narod bez svog kulturnog, historijskog, nacionalnog i svakog drugog identiteta. Cilj ove knjige je upravo da kroz programe koji se prezentiraju u ovoj knjizi, naš narod shvati gdje je, šta je i šta mu je raditi - poručio je autor knjige.

Promotori knjige su, pored autora, bili Suljo Mustafić, predsjednik Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, Mirza Rastoder, predsjednik Izvršnog odbora Bošnjačkog vijeća u Crnoj Gori, i mr. Osman Sušić sa Univerziteta u Sarajevu.

- Ova knjiga je veliki doprinos historiografiji prije svega, bošnjačkoj posebno, jer proučava jako dug period, od gotovo 180 godina, period kontinuiteta različitih nacionalnih i političkih programa koji su se ticali Bošnjaka, a nisu bili bošnjački.

Dakle, riječ je o kontinuitetu dokumenata, koji su nastajali kao tajni, neslužbeni izvori, a vremenom su postojali modeli ili paradigme javnih politika. Riječ je o činjenicama koje su vezane sve od Načertanija do Memoranduma.

Nedvojbeno, u pitanju su velikodržavni programi, pod čijim se modelom provodio ovakav ili onakav način asimilacije Bošnjaka, zatim protjerivanje Bošnjaka, pa sve to je eskaliralo i genocidom u Bosni i Hercegovini.

Knjiga je jako vrijedna, jako bitna i nedostajala je našoj, ali i historiografiji svih drugih na Balkanu, prosto to su činjenice podastrte pred čitaoce, dokumenti koji svojim nepristranim, objektivnim i jasnim jezikom govore kako se odnosilo prema Bošnjacima od Načertanija do Memoranduma - izjavio je Suljo Mustafić.

Knjiga se, kroz arhivsku građu, bavi pravno-političkim i društvenim odnosima u regionu sa akcentom na poziciju Bošnjaka u historijskom kontekstu.

#PromocijaKnjige #KasimTrnka #vkbi #BiH