Samo neupućeni u rad državnog tužioca Vladimira Simovića iznenađeni su činjenicom da je danas pomjereno suđenje za 30. januar u slučaju poznatom kao 'Buljubašić i drugi'.
Naime, na statusnoj konferenciji održanoj prije planiranog početka suđenja, Odbrane su navele da nisu dobile sve dokaze uz optužnicu u kojoj je predloženo saslušanje 428 svjedoka i 15 registratora materijalnih dokaza.
Nije ovo prvi slučaj da Simović djeluje smušeno i na 'horuk', jer oni koji prate slučaj 'Čemerno', znaju svu raskoš neznanja tužioca Simovića. On je autor one čuvene rečenice da podiže optužnicu po nalogu Narodne skupštine Republike srpske! To je izgovorio baš u slučaju Čemerno, gdje se također sudi braniocima BiH, jednako kao i u slučaju 'Buljubašić i drugi'. Za ovakvo ponašanje i priznanje da radi po političkom nalogu nikada nije odgovarao.
Tako se danas o prijedlogu Tužilaštva za saslušanje svjedoka nije moglo detaljnije raspravljati jer je tužilac Vladimir Simović predao plan na početku ročišta, iako je Vijeće to naložilo 18. decembra.
Simović je kazao da su tri tužioca radila na optužnici i da zbog zauzetosti suđenjima nisu stigli ranije dostaviti plan za izvođenje dokaza!
Predsjedavajuća Vijeća Jasmina Ćosić Dedović ostavila je rok Tužilaštvu da revidira listu i dopuni je određenim podacima, kao i konkretnim okolnostima na koje će svjedoci biti pozvani.
“Sigurno nećemo dozvoliti da 350 svjedoka svjedoči na iste okolnosti”, istakla je sutkinja.
Tužilac je kazao da je teško navesti neke druge okolnosti. Sutkinja mu je rekla da ih precizira.
Braniteljica Jesenka Rešidović je kazala da nisu dobili 74 dokaza, od čega 13 iskaza svjedoka.
“Ova odbrana smatra da se radi o nerazumno velikom broj svjedoka”, kazala je Rešidović.
Branilac Nermin Mulalić rekao je da je ranije zatražio izuzeće vještaka Tužilaštva Martina Frančeševića, a da je u odluci sudije za prethodni postupak navedeno da se s tim zahtjevom može obratiti Vijeću.
“Trebalo bi to riješiti prije otvaranja glavnog pretresa”, kazao je Mulalić.
Upravo zbog iznesenih procesnih razloga početak suđenja biti pomjeren za 30. januar.
Sud je naložio Tužilaštvu i Odbranama da u roku od deset dana riješe pitanje dokaza, te kazala braniocima da se obrate Sudu ako ne uspiju dobiti sve dokaze.
U ovom predmetu optuženi su Ferid Buljubašić, Ahmet Sejdić, Rašid Sobo, Ševko Glušac, Zakir Jamak, Bahrudin Muhić zvani Bane, Adem Fehrić, Mustafa Poljo zvani Musa, Enver Kustura zvani Pena, Muhamed Liska, Sakib Čakar, Izet Sejdić i Munir Nalo. Oni se terete za ratne zločine nad žrtvama srpske nacionalnosti u Jošanici, gdje je ubijeno 56 civila srpske nacionalnosti, ranjeno oko deset osoba, a kuće, imovina, poljoprivredni i pomoćni objekti su zapaljeni i uništeni.
Buljubašić i Ahmet Sejdić optuženi su i za zločine na području Višegrada i Čajniča.
Podsjećamo da je na vrlo čudan način, svojstven samo bh. pravosuđu, došlo do potvrđivanja ove optužnice.
Sud BiH najprije je odbacio u potpunosti optužnicu Tužilaštva BiH protiv Ferida Buljubašića, Ahmeta Sejdića i ostalih za ratni zločin koji se, prema navodima optužnice, dogodio u Jošanici kod Foče 1992. godine, da bi nekim čudom naknadno u cijelosti bila prihvaćena!
A, i ova podignuta optužnica protiv 13 osoba u vremenu u kojem više nego ikada svjedočimo negiranju genocida i narušavanju suvereniteta države Bosne i Hercegovine, proslavljanju neustavih praznika i sve jačeg separatizma Milorada Dodika, jedna je u nizu pokušaja revizionizma.
Ne vjerujem toliko u uposlenost tužioca, koliko u činjenicu da usljed montiranja optužnica, mahom protiv pripadnika Armije RBiH, tužioci na suđenja dolaze nespremni, zato vjerujem da je, kao i slučaju Čemerno, Simović slušao vlasti iz Rs-a, a ne pravne akte i postulate.
(A.Č.Z.)