(Patria) - Polaganjem cvijeća i odavanjem počasti porodice ubijenih, predstavnici kantonalnih, općinskih i gradskih vlasti, te udruženja obilježili su 31. godišnjicu ubistva osam Sarajlija u ulici Isevića sokak kod broja 23.
Na tom mjestu je, prije 31 godinu, sa agresorskih položaja Vojske Republike Srpske na Borijama ispaljena je tenkovska granata 100mm od čijeg dejstva je ubijeno osmero, a lakše i teže ranjeno 19 lica, koja su čekali u redu za vodu.
Ubijeni su: Ahmet Ahmetspahić, Jasmina Kajanija, Asim Lačević, Azra Lačević, Senad Lagumdžija, Bajro Pinjo, Aferdita Sadikaj i Jasna Šarić.
U ime Kantona Sarajevo cvijeće su na spomen-obilježje položili ministrica za odgoj i obrazovanje KS Naida Hota-Muminović, te zastupnici u Skupštini KS Jasmin Šaljić i Elvis Vreto.
Kako je sa mjesta masakra poručila ministrica Hota-Muminović, važno je zbog prošlosti, sadašnjosti i budućnosti, obilježavati godišnjice stradanja djece i ostalih civila, kako strahote agresije na Sarajevo i Bosnu i Hercegovinu ne bi pale u zaborav.
"Stoga, podsjećam na hiljadodnevnu opsadu Sarajeva u kojoj su njegovi građani bili izloženi velikim patnjama, kada su bili gladni, žedni, promrzli. Agresor je stalnim granatiranjem i snajperskim hitcima usmrtio više od 12.000 građana Sarajeva, a od toga 1.601 dijete. Dijelim ljude samo na dobre i loše, ali ovdje osjećam potrebu da istaknem da neprijateljska artiljerija nije birala ni godine, ni spol niti vjersku i nacionalnu pripadnost. Svi u Sarajevu su bili žive mete Vojske Republike Srpske", rekla je ministrica Hota-Muminović.
Dodala je da se bez obzira na prošlost, naša budućnost mora graditi na ravnopravnosti svih naroda i građana.
"Moramo istrajavati na idejama na kojima Bosna i Hercegovina može i mora opstati, a to su ideja suživota, međusobnog uvažavanja i tolerancije. A da bi to bilo tako, pravda mora biti zadovoljena i počinioci tih strašnih zločina, pa i ovog koji danas obilježavamo, moraju biti adekvatno kažnjeni", rekla je ministrica Hota-Muminović.