Foto: Delegacija EU
(Patria) - Šef Delegacije EU i specijalni predstavnik EU u Bosni i Hercegovini (BiH), ambasador Johann Sattler otvorio je poslovnu konferenciju pod nazivom „Izazovi i budućnost poslovanja #3“ u banjalučkim Banskim dvorima.
U organizaciji Unije poslodavaca Republike Srpske (RS), konferencija je dio procesa izrade Programa ekonomskih reformi RS-a za period 2022. do 2024. i dio je projekta koji finansira EU „Doprinos organizacija civilnog društva poboljšanju uticaja preduzetništva na socioekonomski razvoj BiH – EISE projekat“.
U svom obraćanju predstavnicima udruženja poslodavaca, javnih zvaničnika, akademske zajednice, institucija i stručnih organizacija, ambasador Sattler je istakao mogućnosti koje pruža Plan rasta za Zapadni Balkan vrijedan 6 milijardi eura, uključujući snažniju ekonomsku integraciju sa Evropskom unijom i produbljivanje regionalnog integrisanja.
Istovremeno je naglasio važnost reformi.
„Samo brzim i racionalnim usvajanjem i provođenjem ključnih reformi će BiH moći da se takmiči na evropskom tržištu, sa populacijom od blizu 450 miliona i BDP-om od blizu 16 triliona eura u 2022. godini“, naglasio je ambasador Sattler.
Govoreći o konkretnim reformama, ambasador je napomenuo: „Reforme trebaju uključiti transformativna pitanja poput elektronskog potpisa ili zakonodavstva u oblasti energetike koji će omogućiti bh. kompanijama da ostanu konkurentne na evropskom tržištu“.
EU i njene države članice najveći su trgovinski partner BiH, najveći izvor ulaganja i najveći pružalac pomoći. Gotovo tri četvrtine bh. izvoza odlazi na jedinstveno evropsko tržište, a EU je u protekloj deceniji obezbijedila skoro dvije milijarde eura bespovratnih sredstava u pretpristupnoj pomoći. Rušenjem barijera u trgovini sa EU i regionom i stimulisanjem reformi, procjenjuje se da bi Plan rasta, u kombinaciji sa pomoći EU, mogao udvostručiti veličinu ekonomije regije tokom naredne decenije.
„Brojne uspješne kompanije u Bosni i Hercegovini su pronašle prilike na evropskom tržištu u tradicionalnim industrijama kao što su namještaj, automobilska industrija i outsourcing poslovnih procesa kao što je IKT. Nedavni razvoj 'nearshoringa' mogao bi Bosnu i Hercegovinu učiniti velikim dobavljačem roba i usluga za tržište EU“, kazao je ambasador EU.
Ambasador Sattler je također naglasio da će EU nastaviti podržavati BiH u procesu reformi, te pozvao zemlju da iskoristi tu priliku.
„Plan rasta je prilika za Bosnu i Hercegovinu koja se ne smije propustiti. A mi ćemo pomoći BiH i u izradi politika i reformi i njihovoj implementaciji“.
"Apelujem na ovdašnje lidere da nađu hrabrost i političku volju za postizanje kompromisa što je ključ u svakoj demokratiji", rekao je Satler.
On je naveo da je EU i dalje zabrinuta zbog toga što je Narodna skupština Republike Srpske usvojila Nacrt zakona o posebnom registru i javnosti rada neprofitnih organizacija, dodavši da je uprkos svemu važno održati slobodu izražavanja, medija i okupljanja.
On je apelovao da se u Rs ne ide na usvajanje tog zakona i da se on povuče iz procedure.
Treća po redu konferencija „Izazovi i budućnost poslovanja broj 3“, u organizaciji Unije poslodavaca RS-a, okupila je nekoliko stotina učesnika u diskusiji o ključnim ekonomskim i društvenim izazovima i utvrđivanju koraka za doprinos razvoju društva.