Piše: A. Vrabac
Granična policija BiH raspisala je konkurs za prijem kadeta XII klase i to 125 u činu policajac i 25 mlađih inspektora. Podsjećamo, početkom oktobra 122 kadeta (100 za čin policajac i 22 za čin mlađi inspektor) su započeli obuku u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru. Riječ o konkursu raspisanom u novembru 2020. godine. Zbog korupcijske afere koja je pratila taj konkurs, eliminisanja pojedinih kadeta, ali i odustajanja većeg broja kandidata koji su u međuvremenu našli druge poslove ili napustili BiH zbog dugotrajnog i neizvjesnog postupka, sama procedura potrajala je skoro tri godine. Iako je i tada traženo 150 kadeta, u konačnici su sve potrebne uslove ispunila 122 kadeta.
U ovom trenutku Graničnoj policiji BiH nedostaje skoro 600 policajaca. Iz Sindikata ističu da im je veći odliv nego priliv kadra, a do kraja ove i u naredne dvije godina, nekoliko stotina policajaca stiče uslove za penzionisanje. Obuka kadeta u Mostaru traje oko osam mjeseci. A radni odnos mogli bi zasnovati tek polovinom naredne godine.
I novi konkurs koji se zatvara polovinom narednog mjeseca ne može biti okončan u roku manjem od šest do devet mjeseci i to pod uslovom da ne bude problema kao sa prošlim konkursom. No, zbog vakuuma koji se stvorio u protekle tri godine jer nije bilo prijema novih uposlenih, GP BiH će jedan period imati velike probleme sa obavljanjem redovnih zadataka, a posebno u nadzoru granice i suzbijanju novog migrantskog talasa. Zato im pomažu i druge policijske agencije.
I pored svih problema s kojima se GP BiH suočava, te malim kapacitetom za obuku kadrova, Dom naroda PS BiH odbio je inicijativu delegata Kemala Ademovića da se prošire kapaciteti Agencije za školovanje i stručno usavršavanje te je ostala na postojećem kapacitetu od 150 mjesta koja su sada popunjena kadetima GP BiH.
Kada je riječ o aktuelnom konkursu koji je objavljen na stranici GP BiH 17. oktobra, kandidati za mlađe inspektore moraju imati najmanje završen VI stepen školske spreme, a policajci najmanje IV stepen školske spreme.
Od 25 mlađih inspektora osam mjesta je predviđeno za Hrvate, po sedam za Srbe i Bošnjake i troje iz reda ostalih. U Centralnoj istražnoj kancelariji potrebna su dva inspektora za istrage i prikrivene operacije. U Terenskoj kancelariji Istok sa sjedištem u Višegradu upražnjene su dvije pozicije – šef smjene i inspektor za graničnu kontrolu. U Terenskoj kancelariji Jug sa sjedištem u Čapljini također su potrebni šef smjene i inspektor za graničnu kontrolu.
U Terenskoj kancelariji Sjeveroistok sa sjedištem u Bijeljini traže se dva šefa smjena i inspektor za graničnu kontrolu.
Četiri radna mjesta predviđena su u Terenskoj kancelariji Sjeverozapad sa sjedištem u Gradišci, devet u Terenskoj kancelariji Zapad (Bosansko Grahovo), i tri u Terenskoj kancelariji za aerodrome sa sjedištem u Sarajevu i to šefovi smjene na Aerodromu Sarajevo i Tuzla i jedan inspektor za graničnu kontrolu (Aerodrom Sarajevo).
Kada je riječ o prijemu policajaca predviđena je sljedeća nacionalna kvota: 52 Bošnjaka, 40 Srba, 27 Hrvata i 6 iz reda Ostalih.
Kako je objavljeno u Javnom pozivu, osnovna obuka kadeta za prvi nivo pristupa za čin „policajac“ traje 34 (tridesetčetiri) sedmice, a za drugi nivo pristupa za čin ''mlađi inspektor'' traje 21 (dvadesetjedna) sedmicu i obavljat će se u Agenciji za školovanje i stručno usavršavanje kadrova u Mostaru.
Nakon uspješno završene osnovne obuke, najkasnije u roku od 90 dana, kadeti se primaju na probni rad u trajanju od 12 (dvanaest mjeseci) u organizacione jedinice Granične policije Bosne i Hercegovine i raspoređuju na radna mjesta u činu „policajac“ i u činu ''mlađi inspektor''.