(Patria) - Tokom svoje prve posjete Albaniji u svojstvu potpredsjednice Svjetske banke za region Evrope i centralne Azije, Antonella Bassani sastaje se s liderima Albanije, BiH, Crne Gore, Kosova, Sjeverne Makedonije, i Srbije.
Također, sastat će se i s predstavnicima institucija Evropske unije i međunarodnih finansijskih institucija, kao i drugim partnerima okupljenim na samitu Berlinskog procesa u Tirani, s kojima će razgovarati o mjerama za jačanje regionalne ekonomske saradnje i integracija.
- Ekonomska integracija je neophodan pokretač ekonomskog rasta, zaposlenosti i prosperiteta. Ekonomije Zapadnog Balkana mogle bi da ostvare svoj potencijal ako otklone prepreke u trgovini robom i uslugama i modernizuju platne sisteme - naglasila je Bassani na Samitu.
Ističe kako je pred Zapadnim Balkanom izuzetna šansa da izađe na tržište Evropske unije od 450 miliona ljudi.
- Iskustva iz cijelog svijeta, kao i sa Zapadnog Balkana, pokazuju da je pristup međunarodnim tržištima neophodan da bi kompanije ostvarile rast i ekonomije obima.
Ekonomska integracija omogućava ubrzano usvajanje novih tehnologija i brže tokove novih ideja i inovacija, ali i prelazak na veću produktivnost koja predstavlja temelj rasta zemalja srednjeg nivoa dohotka - zaključila je Bassani.
Vozači kamiona trenutno svake godine nepotrebno potroše oko 26 miliona sati - skoro 3.000 godina - čekajući na graničnim prelazima između zemalja Zapadnog Balkana.
Prema novom izvještaju Svjetske banke, o kojem je bilo riječi tokom sastanaka održanih u okviru Berlinskog procesa, ako se prosječno vrijeme potrebno za prelazak granice skrati za tri sata - što je razlika između prosječnog vremena na Zapadnom Balkanu i u zemljama OECD-a - bruto domaći proizvod u svakoj od šest zemalja ovog regiona mogao bi u srednjem roku porasti za čak tri posto.
Pristupanje EU moglo bi da poveća stopu rasta za još šest posto. Pored toga, i susjedne zemlje članice Evropske unije, kao što su Rumunija, Mađarska i Bugarska, mogle bi da ostvare dodatni rast od oko 0,2 posto usljed povećanog obima trgovinske razmjene sa Zapadnim Balkanom.
Svjetska banka već sarađuje sa svojim partnerima na pojednostavljenju trgovine i saobraćaja u regionu kroz ulaganja i reforme.
Pored toga, Svjetska banka pruža podršku zemljama Zapadnog Balkana za približavanje njihovih platnih sistema standardima Evropske unije i pomaže im da ispune uslove za pridruživanje Jedinstvenom prostoru plaćanja u eurima, što će pojednostaviti slanje doznaka i sniziti njihove troškove.
Tokom posjete Albaniji, Bassani će se sastati s premijerom Albanije Edijem Ramom i ministrom finansija Ervinom Meteom, kao i sa drugim visokim državnim zvaničnicima.