(Patria) - Rumuni koji žive blizu granice sa Ukrajinom dobili su hitna upozorenja rano u srijedu u kojima se pozivaju da ostanu mirni i da se sklone dok je Rusija udarala na ukrajinske luke preko Dunava, javlja BBC.
Ministarstvo odbrane saopštilo je da je po treći put u sedam dana pronašlo dijelove ruskih dronova na teritoriji Rumunije. Rumunska vojska postavlja improvizovana betonska skloništa. Ali njena vlada je poručila stanovnicima da je rizik od prekogranične eskalacije minimalan.
Nešto poslije ponoći po lokalnom vremenu, stanovnici osam sela na istoku Rumunije počeli su da dobijaju poruke na svoje telefone koje upozoravaju na „mogućnost pada predmeta iz okolnog vazdušnog prostora“.
„Ostanite mirni! Sklonite se u podrume ili skloništa civilne zaštite“, navodi se.
„U nedostatku skloništa, ostanite u kući, dalje od prozora i vanjskih zidova.“
Rumunsko ministarstvo odbrane saopštilo je da je otkrilo grupu bespilotnih letjelica koje su se kretale prema ukrajinskim lukama, odmah preko Dunava od Rumunije, koje Rusija sve više gađa posljednjih sedmica. Navodi se da je upozorenje izdato zbog „mogućih slučajeva udara drona“ u oblastima oko Tulcee i Nufarua. Upozorenje je kasnije ukinuto.
Stanovnici pograničnih sela kažu da često mogu čuti dronove kako lete iznad rumunske
teritorije, iako je Nufaru 14 km južno od granice.
Rumunija, članica NATO-a, osudila je ruske napade na žitnu infrastrukturu u ukrajinskim
lukama Izmail i Reni kao „neopravdane i u ozbiljnoj suprotnosti sa pravilima međunarodnog humanitarnog prava“.
Rumunsko ministarstvo odbrane je također objavilo da je na brdu dva kilometra južno od Nufarua pronašlo fragmente koji su „iz drona sličnih onima koje koristi ruska vojska“.
„Teško je vidjeti područje sa zemlje. Možete ga bolje vidjeti iz zraka. Zato je mjesto pada prvi put uočeno iz helikoptera“, rekao je lokalni vojni komandant Antoanel Vatamanu.
Ruski ambasador u Bukureštu pozvan je u srijedu navečer u rumunsko ministarstvo vanjskih poslova kako bi mu rekli da su upadi dronova neprihvatljivi
Rumunija je prvobitno odbacila izvještaje prošle sedmice da su dijelovi ruskih dronova mogli pasti na njenu teritoriju. Ali vlasti su sada napravile tri odvojena otkrića mogućih fragmenata i istražuju njihovo porijeklo. Najnovije otkriće je najudaljenije od granice sa Ukrajinom.
Govoreći prije otkrića u srijedu, rumunski premijer Marcel Ciolacu rekao je da zemlja nije
meta: „Niko nas ne napada, narode! Hajde da smirimo živce stanovništva, inače ćemo svi
poludjeti.“
„Samo imamo neke olupine od drona koji je pogodila ukrajinska vojska“, rekao je.
Vlasti su počele graditi dvije improvizovane betonske konstrukcije u koje se stanovnici ovog područja mogu skloniti, ako bude potrebno.
Oko 50 vojnika koristilo je betonske ploče za izgradnju skloništa dugačkih deset, širokih dva i 1,5 metra , saopštilo je ministarstvo odbrane.
Raed Arafat, šef hitne službe u toj oblasti, rekao je da je ta mjera mjera predostrožnosti: „Iako bi rizik mogao biti oko 0,001%, još uvijek moramo biti spremni i zaštititi stanovnike.“
Ciolacu je rekao da su se „stanovnici osjećali nesigurno i da smo pokušali nešto učiniti za
njih“.
Ruska kampanja bombardovanja ukrajinskih dunavskih luka, u neposrednoj blizini članica NATO-a kao što je Rumunija, izazvala je bojazan da bi rat u Ukrajini mogao eskalirati izvan njenih zapadnih granica.
Ukrajinska vojska saopštila je da je u posljednjem napadu oborila 32 drona.
„Ukupno sedam civila je povrijeđeno usljed ruskih napada dronova u okrugu Izmail, šest
osoba u Reniju i jedna u Izmailu“, rekao je načelnik regionalne vojne administracije Odese Oleh Kiper.
Luke su vitalna izvozna ruta za Ukrajinu, posebno otkako se Rusija povukla iz sporazuma koji je uz posredovanje UN-a omogućio sigurne isporuke žitarica preko Crnog mora u julu.