(Patria) - Egipat je izrazio ljutnju nakon što je Etiopija objavila da je napunila rezervoar na brani hidroelektrane na rijeci Plavi Nil, javio je BBC.
Etiopija je u sporu s Egiptom i Sudanom oko megaprojekta od njegovog pokretanja 2011. godine. Egipat se oslanja na Nil za gotovo sve svoje potrebe za vodom.
Egipatsko ministarstvo vanjskih poslova saopštilo je da Etiopija zanemaruje interese
nizvodnih zemalja. Etiopija kaže da brana od 4,2 milijarde dolara neće smanjiti njihov udio u vodi Nila.
„Sa velikim zadovoljstvom najavljujem uspješan završetak četvrtog i konačnog punjenja
Renesansne brane“, rekao je etiopski premijer Abiy Ahmed na X-u, nekadašnjem Twitteru.
Priznao je da se projekat suočavao sa „unutrašnjim i vanjskim preprekama“, ali „sve smo to izdržali“. Brana je počela proizvoditi struju u februaru 2022.
Etiopija vjeruje da će „Velika etiopska renesansna brana (GERD)“ udvostručiti proizvodnju električne energije u zemlji, pružajući vitalni razvojni poticaj, jer trenutno polovina od 127 miliona stanovnika nema struju. Plan je da se proizvede više od 6.000 MW na brani, koja je oko 30 km od granice Etiopije sa Sudanom.
Egipat i Sudan tvrde da se moraju dogovoriti zajednička pravila za rad brane, strahujući da bi Etiopija gladna energije mogla pogoršati postojeće nestašice vode.Ž
Pregovori o projektu nastavljeni su prošlog mjeseca, nakon što su obustavljeni 2021. godine. Sudan, trenutno zarobljen u borbama između rivalskih vojski, nije odmah reagovao na najavu premijera Abija Ahmeda u nedjelju.
U saopštenju na Facebooku egipatsko ministarstvo vanjskih poslova navelo je da je
„jednostranim“ punjenjem rezervoara Etiopija prekršila deklaraciju o principima koju su tri zemlje potpisale 2015. godine i označilo je potez „ilegalnim“.Ž
„Deklaracija o principima propisuje neophodnost da tri zemlje postignu dogovor o pravilima punjenja i rada GERD-a prije početka procesa punjenja“, navodi se u saopštenju.
„Unilateralne mjere Etiopije smatraju se nepoštovanjem interesa i prava nizvodnih zemalja i njihove vodne sigurnosti, kao što je zagarantovano principima međunarodnog prava“, dodaju.