(Patria) - Grupa 20 usvojila je deklaraciju na samitu u subotu u kojoj je izbjegnuto osuđivanje Rusije za rat u Ukrajini, ali je pozvala sve države da ne koriste silu za zauzimanje teritorije.
Indijski premijer Narendra Modi saopštio je da je Deklaracija lidera usvojena prvog dana
vikenda samita G20 u New Delhiju, javlja Reuters.
„Na pozadini napornog rada svih timova, dobili smo konsenzus o Deklaraciji samita lidera G20. Najavljujem usvajanje ove deklaracije“, rekao je Modi liderima, uključujući američkog predsjednika Joea Bidena i šefove vlada i država.
Podjele oko Ukrajine
Konsenzus je bio iznenađenje jer je G20 duboko podijeljena oko rata u Ukrajini, pri čemu su zapadne zemlje ranije tražile snažnu osudu Rusije u Deklaraciji lidera, dok su druge
zahtijevale fokusiranje na šira ekonomska pitanja.
„Pozivamo sve države da poštuju principe međunarodnog prava, uključujući teritorijalni
integritet i suverenitet, međunarodno humanitarno pravo i multilateralni sistem koji čuva mir i stabilnost“, navodi se u deklaraciji.
„Pozdravljamo sve relevantne i konstruktivne inicijative koje podržavaju sveobuhvatan, pravedan i trajan mir u Ukrajini“, dodaje se.
Ministarstvo vanjskih poslova Ukrajine saopštilo je da deklaracija nije „ništa za ponos“,
dodajući da bi ukrajinsko prisustvo omogućilo učesnicima bolje razumijevanje situacije.
Njemački kancelar Olaf Scholz rekao je da deklaracija pokazuje jasan stav o invaziji Rusije na Ukrajinu rekavši da se teritorijalni integritet zemalja ne može dovesti u pitanje nasiljem.
Britanski premijer Rishi Sunak rekao je da je deklaracija imala „veoma jak jezik o ruskom
ilegalnom ratu u Ukrajini“, dodavši da misli „da je to dobar i snažan rezultat.“
Nije bilo reakcije Rusije, koju predstavlja ministar vanjskih poslova Sergej Lavrov koji je
rekao je da će blokirati konačnu deklaraciju osim ako ne odražava stav Moskve o Ukrajini i drugim krizama.
Indijski ministar vanjskih poslova Subrahmanyam Jaishankar rekao je da Kina, glavni glavni saveznik Rusije, podržava ishod.
„Različita gledišta i interesi su bili u igri, ali smo uspjeli pronaći zajednički jezik o svim pitanjima“ rekao je na konferenciji za novinare.
Različiti pogledi na rat spriječili su postizanje čak i jednog saopštenja na ministarskim
sastancima tokom indijskog predsjedavanja G20 do sada ove godine.
Indijski predstavnik zemlje u G20 rekao je da je zemlja domaćin „veoma blisko“ sarađivala sa Brazilom, Južnom Afrikom i Indonezijom na postizanju konsenzusa o ratu u Ukrajini u dokumentu samita.
Reforme i odsustvo Kine
Rečeno je da su se zemlje obavezale na jačanje i reformu multilateralnih razvojnih banaka, dok su prihvatile prijedlog za strožiju regulaciju kriptovaluta. Također su se složio da je svijetu potrebno ukupno 4 triliona dolara jeftinog finansiranja godišnje za energetsku tranziciju, sa visokim udjelom obnovljivih izvora.
Modi je inaugurisao sastanak pozivajući članice da okončaju „globalni deficit povjerenja“ i najavio da blok daje stalno članstvo Afričkoj uniji u nastojanju da je učini reprezentativnijom. Uprkos kompromisu oko deklaracije lidera, očekivalo se da će na samitu dominirati Zapad i njegovi saveznici. Kineski predsjednik Xi Jinping nije došao i umjesto njega je došao premijer Li Qiang, dok je ruski predsjednik Vladimir Putin također bio odsutan. Biden, Scholz, Sunak, francuski predsjednik Emmanuel Macron, Mohammed Bin Salman iz Saudijske Arabije i Fumio Kishida iz Japana, između ostalih, prisustvuju samitu.
„Na kineskoj vladi je da objasni“ zašto bi njen lider učestvovao ili ne, rekao je novinarima u New Delhiju Jon Finer, zamjenik savjetnika za nacionalnu sigurnost SAD-a. Finer je rekao da se spekuliše da Kina „odustaje od G20“ u korist grupa poput BRICS-a, gdje je dominantna.
BRICS uključuje Brazil, Rusiju, Indiju, Kinu i Južnu Afriku, a pristao je da doda još šest
članica (Saudijsku Arabiju, Iran, Etiopiju, Egipat, Argentinu i Ujedinjene Arapske Emirate),
ubrzavajući svoj pritisak na rekonstrukciju svjetskog poretka koji smatra zastarjelim.