(Patria) - Američki predsjednik Joe Biden u nedjelju dolazi u glavni grad Vijetnama, gdje se očekuje da će se dvije zemlje proglasiti strateškim partnerima, dok Sjedinjene Američke Države nastoje prekinuti lance snabdijevanja iz Kine, a obje zemlje pokušavaju da se suprotstave vojnom i diplomatskom utjecaju Pekinga u Aziji, javio je Reuters.
Biden će u predsjedničku palatu stići u nedjelju popodne na svečanu dobrodošlicu generalnog sekretara Komunističke partije Nguyena Phu Tronga, najmoćnijeg vijetnamskog lidera, zatim otići u sjedište Partije gdje će se njih dvojica sastati i obratiti se javnosti.
Posjeta dolazi dok trgovinske i investicione veze između dvije nacije rastu, a dugo tinjajući teritorijalni spor između Vijetnama i Kine zahuktava se u Južnom kineskom moru. Vijetnam je još četiri zemlje nazvao „sveobuhvatnim strateškim partnerima“ (Kina, Rusija, Indija i Južna Koreja), što se očekuje i za SAD.
Ističući rastući značaj Vijetnama kao prijateljske destinacije za američke tehnološke
kompanije, u ponedjeljak će se rukovodioci Googlea, Intela, Amkora, Marvella,
GlobalFoundriesa, a očekuje se da će se i predstavnici Boeinga, u Hanoju sastati s
vijetnamskim tehnološkim rukovodiocima i američkim državnim sekretarom Antonyjem
Blinkenom.
Izvoz Vijetnama u SAD porastao je 13,6% prošle godine na 109,39 milijardi dolara, primarno odjevnih predmeta, obuće, pametnih telefona, elektronike i drvenog namještaja.
Bidenova posjeta dolazi skoro 50 godina nakon završetka duboko nepopularnog rata između komunističke vlade Sjevernog Vijetnama koju je podržavao Sovjetski Savez i režima Južnog Vijetnama koji je imao podršku SAD.
To predstavlja „izvanredan korak u jačanju naših diplomatskih veza“ i odražava „vodeću
ulogu“ koju će Vijetnam imati u američkom partnerstvu u Indo-pacifiku, rekao je novinarima ove sedmice američki savjetnik za nacionalnu sigurnost Jake Sullivan.
„Decenijama su SAD i Vijetnam radili na prevazilaženju bolnog zajedničkog naslijeđa Vijetnamskog rata, radeći ruku pod ruku na promovisanju pomirenja, a naši pripadnici vojske i naši veterani osvjetljavaju put“, dodao je.
Washington se zalagao za podizanje veza s Hanojem u „strateško partnerstvo“ od onog koje se u protekloj deceniji nazivlo „sveobuhvatnim“. Vijetnam je bio oprezan s obzirom na rizik od suprotstavljanja Kini, susjedu koji osigurava ključne inpute za njegovu vitalnu izvoznu trgovinu, ili Rusiji, još jednom tradicionalnom partneru.
Vijetnam razgovara s nekoliko drugih zemalja o nadogradnji i proširenju svog pretežno
ruskog oružja, uključujući Češku, a nedavno se uključio u više sastanaka na visokom nivou odbrane s najvišim ruskim zvaničnicima.
Komisija američke vlade je prošle sedmice optužila Vijetnam za nazadovanje u pogledu
vjerskih sloboda, rekavši da je zemlja na „sličnoj putanji kao i Kina u smislu regulacije i
kontrole religije“.