Foto: Twitter
(Patria) - Na Wall Streetu cijene dionica pale su drugi dan zaredom, jer su podaci o snažnom rastu američkog uslužnog sektora izazvali bojazan da će Fed zadržati kamate na povišenom nivou duže nego što su se ulagači nadali.
Dow Jones oslabio je 0.57 posto, na 34.443 boda, dok je S&P 500 skliznuo 0.70 posto, na 4.465 bodova, a Nasdaq indeks 1.06 posto, na 13.872 boda.
Pad indeksa drugi dan zaredom posljedica je izvještaja o snažnijem rastu uslužnog sektora u SAD-u nego se očekivalo.
ISM indeks aktivnosti u tom sektoru porastao je u avgustu na 54.5 bodova, dok su analitičari očekivali 52.5 bodova, a porasle su i nabavne cijene u tom sektoru.
To, doduše, nije promijenilo procjene analitičara po pitanju povećanja kamata. Velika većina njih očekuje da će američka centralna banka na sjednici u septembru ostaviti kamate nepromijenjene, a većina ih smatra i da Fed neće dodatno povećati kamate ni u novembru.
Međutim, zbog otpornosti ekonomije, ali i povišene inflacije, sve je izglednije da Fed neće početi smanjivati kamate tako brzo kako su se ulagači nadali, prenosi Hina.
- Snažniji nego što se očekivalo, podaci iz uslužnog sektora pokazuju da ulagači i dalje slabo čitaju iz taloga na dnu šoljice postpandemijske kafe.
Ulagači se nadaju da će Fed uskoro početi smanjivati kamate, no ekonomija se ne usporava, a inflacija ne pada tako brzo da bi Fed u doglednoj budućnosti mogao početi smanjivati kamate - kaže direktorica u kompaniji BMO Carol Schleif.
Tako i dalje ostaju otvorena pitanja hoće li Fed još koji put povećati kamate i koliko će ih dugo zadržati na povišenom nivou. Stoga će i u idućem periodu smjer tržišta ponajviše ovisiti o špekulacijama u vezi tih pitanja.
I na evropskim su berzama cijene dionica jučer pale. Londonski FTSE indeks oslabio je 0.16 posto, na 7426 bodova, dok je frankfurtski DAX skliznuo 0.19 posto, na 15.741 bod, a pariški CAC 0.84 posto, na 7.194 boda.