(Patria) - Nije bitno je li mjesto Stranke za Bosnu i Hercegovinu u vladajućoj koaliciji u Kantonu Sarajevu (KS) sigurno, već da li može nešto uraditi kroz Vladu KS.
Mi smatramo da možda još nije dovoljno vremena prošlo kako bismo dali konačnu ocjenu da li je moguće uraditi nešto od onoga što je program u KS. Zato smo i rekli da, što se nas tiče, vjerni smo tom sporazumu koji je potpisan, ali isto očekujemo i od drugih stranaka.
Poručio je to večeras gostujući u Dnevniku D Federalne televizije Semir Efendić, predsjednik Stranke za Bosnu i Hercegovinu.
Efendić navodi da partneri u KS dosad, ipak, nisu pokazali poštovanje dogovora.
- Prije svega, to se odnosi na jedan dio dogovora koji se tiče, ne samo ministarstava nego i javnih preduzeća. Mi smo kao stranka dobili pet mandata u Skupštini, koliko ima i Naša stranka iako smo imali više glasova, ali smo dobili svega dva ministarstva, uz jedan dogovor s ostalim partnerima da - uz ova dva ministarstva koje ima SzBiH, zbog Ministarstva komunalne privrede i prostornog uređenja i zaštite okoliša - da tu budu i javna preduzeća Rad i Park - kaže Efendić.
Smatra da u Sarajevu dugo godina postoji problem u komunalnoj oblasti.
- Preduzeća nisu u stanju da odgovore potrebama najjednostavnijih zahtjeva građana u 21. vijeku, da grad bude čist. To je jednostavan problem. Ali evo imamo situaciju da partneri ne žele ispoštovati taj dio dogovora.
Ministar Almir Bečarević je vrlo odlučan i sposoban, ali on ovoga trenutka ne može zasaditi nijedan cvijet u Sarajevu. Sistem funkcioniše tako da javnim preduzećima upravljaju političke stranke.
Ministarstva ili Vlada nemaju baš efektivnu kontrolu nad njihovim radom. Mi smo zato i pristali da stranka ima jedno ministarstvo manje, ali da barem za jednu oblast preuzme odgovornost. I evo to se još nije desilo. Vjerovatno stranke "trojke" imaju i unutrašnjih i međusobnih problema - govori Efendić.
Prema njegovim riječima, cijeli mehanizam i način na koji radi Vlada dosta je neefikasan. A na pitanje ima li Vlada program i plan za budućnost, Efendić odgovara:
"Mislim da je potpisan konkretan program, ali vjerujem da njegova realizacija znatno kasni. Nije još prošlo ni 100 dana rada ove Vlade, mi ćemo dati neko vrijeme".
Efendić ocjenjuje i da bi stvari mogle ići puno brže.
- Mi smo željeli prekinuti tu dilemu da li je tu problem do nas. Da imamo namjeru izaći iz te vlade, izašli bismo. Nismo rekli da je još došao taj trenutak.
Ali ako ne bude napretka, u smislu i realizacije tog sporazuma i mogućnosti da se neke stvari konkretnije i bolje urade - nema potrebe da nosimo odgovornost, a da ne možemo pomoći - istakao je.
Na optužbe potpredsjednika FBiH Igora Stojanovića, koji je kazao kako smatra da SDA svoje inicijative krije iza Efendićevih u Vladi KS i da SDA tako nastoji srušiti Vladu, Efendić je odgovorio:
"Žao mi je što je tako brzo zaboravio otkud on potpredsjednik FBiH i ko ga je tamo izabrao. Da nije SzBiH glasala za to rukovodstvo, on ne bi ni bio potpredsjednik. Nema ovdje nikakvih kalkulacija. Naučit će i on vremenom da postoje ljudi i stranke koji se drže principa".
Efendić je mišljenja da međunarodna zajednica ima veliku ulogu, ali da nije siguran da je ona uvijek pozitivna.
- Vrlo često to i nije. I, nažalost, uvijek se ide linijom manjeg otpora, uvijek se represivne mjere primjenjuju prema onima kojima one nisu potrebne.
Volio bih da ima više tog međunarodnog intervencionizma, prije svega u entitetu Republika srpska, gdje je on sigurno potrebniji nego u Sarajevu, ali to se iz nekih razloga ne dešava.
Nisam optimista. Veliko je pitanje šta je njihov stvarni cilj. Da oni imaju dobre namjere prema BiH, trebali bi se truditi da imamo demokratske standarde i da se ovdje ispoštuju presude Evropskog suda za ljudska prava. Ide se naruku onim etničkim elementima koji državu čine nefunkcionalnim - potcrtava čelnik Stranke za BiH.
Ističe i to kako ga ne brine istupanje članova kantonalne organizacije u Goraždu.
- Mi smo imali oko 55.000 glasova na nivou Federacije i Rs, od toga 1.000 u Goraždu. Naša potpredsjednica Begija Smajić u Srebrenici imala je sama više glasova nego cijela organizacija u Goraždu.
To je jedan dio stranke koji je cijelo vrijeme preživio, od formiranja stranke, ali je imao jedan rezultat koji je bio konstantan na jedan ili dva mandata u Skupštini kantona i oni bi tako mogli i narednih deset godina.
Međutim, moram reći da mi imamo, ipak, malo drugačije ambicije. Mislimo da treba ići na veće i bolje rezultate - pojašnjava Efendić.
Komentarisao je i inicijativu da Arnel Isak bude u rukovodstvu Predstavničkog doma FBiH, umjesto zastupnice iz SzBiH Edine Gabela.
- Sama činjenica da je njegov otac ministar u Vladi FBiH govori dovoljno. Pa i to da je kod nas moguće da sin u parlamentu glasa za svog oca u vladi i da u tome nema nikakvog sukoba interesa. To bi trebao biti slučaj izuzetak.
Mislim da je sam izbor kandidata potpuno pogrešan i ako se to na kraju i desi, time će se još jednom potvrditi šta je sve morala da napravi postojeća većina - od kompromisa, ustupaka i političkih trgovina - da bi se došlo do te 51 ruke - dodao je Efendić.
Kaže i da ga brinu izjave Sanje Vlaisavljević i Darija Kordića, te ističe da je mnogo toga otišlo pogrešno u BiH u poslijeratnom periodu.
- Dozvolili smo da otvoreni separatisti uđu u institucije i nastave to raditi u institucijama BiH - poručio je.
Ocijenio je i da se aktuelna hapšenja dešavaju samo u Sarajevu - te akcije se ne vide širom BiH.