(Patria) - Izrael bi mogao smatrati prihvatljivim dogovor između svog najvećeg neprijatelja Irana i Sjedinjenih Američkih Država ako uključuje rigorozni nadzor nad nuklearnim programom Teherana, rekao je visoki zakonodavac u komentarima objavljenim u subotu.
Prema iranskim i zapadnim zvaničnicima, glavni saveznik Izraela Washington vodi razgovore s Iranom kako bi skicirao korake koji bi mogli uključivati ograničavanje iranskog nuklearnog programa, javlja Reuters. Ovi koraci bi bili predstavljeni kao „razumijevanje“, a ne kao sporazum koji bi zahtijevao reviziju američkog Kongresa, kao što je sporazum iz 2015. koji je 2018. godine napustio tadašnji predsjednik Donald Trump.
„To nije sporazum širokog obima, to je više kao mali sporazum, memorandum o razumijevanju. Mislim da Izrael može živjeti s tim ako postoji stvarni nadzor“, rekao je Yuli Edelstein, šef vanjskih poslova izraelskog parlamenta i Komiteta za odbranu.
Ured premijera Benjamina Netanyahua odbio je komentarisati da li izjave kolege Edelsteina, člana Likuda, odražavaju stavove premijera. U utorak, prije nego što je izvijestio komitet za vanjske poslove i odbranu, Netanyahu je na televiziji rekao:
„Naš stav je jasan. Nikakav sporazum sa Iranom ne bi obavezao Izrael, koji će učiniti sve što je potrebno da se odbrani. Naše protivljenje dogovoru – povratak na prvobitni (2015. godina) mislim da djeluje“ rekao je.
„Ali još uvijek postoje razlike u izgledima, i to ne krijemo, i u pogledu manjih sporazuma. Jasno smo iznosili svoj stav, i na zatvorenim i otvorenim sjednicama“, rekao je Netanyahu.
Obogaćivanje uranijuma
Ključni element mogućeg „razumijevanja“ koji ostaje nejasan je stepen do kojeg bi Iran pristao da obuzda svoje obogaćivanje uranijuma. Izraelski zvaničnici u Netanyahuovom krugu iznijeli su potencijalno različite stavove o ovom pitanju ovog mjeseca. Netanyahuov savjetnik za nacionalnu sigurnost, Tzachi Hanegbi, rekao je da Izrael ne vidi toliku „štetu“ u bilo kojem novom „razumijevanju“ kao što je to bilo u sporazumu iz 2015. godine, ali je „spreman“ za bilo kakav prelazak Irana na više od 60 posto fisione čistoće.
„To bi već bilo jasno priznanje da je obogaćivanje uranijuma za potrebe oružja“, rekao je Hanegbi u intervjuu objavljenom u petak, misleći na 90 posto fisione čistoće potrebne za bombu.
Prošle sedmice, ministar za strateška pitanja Ron Dermer, koji je pratio Hanegbija na razgovorima u Washingtonu o Iranu, izrazio je sumnju u vezi bilo kakvog „zamrzavanja“ trenutnih nivoa obogaćivanja.
„To znači da se pomirite sa višim nivoom bogaćenja u Iranu. I tada smo mislili da je to loša ideja, a mislimo da je to loša ideja i danas“, rekao je.
Pošto nije uspjela da oživi sporazum iz 2015. godine, administracija američkog predsjednika Joea Bidena nada se da će vratiti neka ograničenja Iranu kako bi spriječila da dobije nuklearno oružje koje bi moglo ugroziti Izrael i pokrenuti regionalnu utrku u naoružanju.
Američka vlada je odbacila izvještaje da traži privremeni sporazum s Teheranom koji negira da pravi atomsku bombu, podsjeća Reuters.