Članak

Sastanak Xi i Blinken: Obećali da će stabilizovati odnose, domaćin odbio pokretanje komunikacijskih kanala dvije vojske

Ponovo je naglašeno da neće isporučivati smrtonosnu pomoć Rusiji za upotrebu u Ukrajini

(Patria) - Sjedinjene Američke Države i Kina su se obavezale da će stabilizovati napete odnose nakon dvodnevne posjete američkog državnog sekretara Antonyja Blinkena Pekingu, javio je BBC.

Blinken se sastao s kineskim predsjednikom Xi Jinpingom, čime je ponovo započeo komunikaciju na visokom nivou između rivalskih supersila. Xi je rekao da su postigli napredak, dok je Blinken ukazao da su obje strane otvorene za dalje razgovore. Ali, najviši američki diplomata je jasno stavio do znanja da i dalje postoje velike razlike.

„Naglasio sam da je... trajna komunikacija na višim nivoima najbolji način da se odgovorno upravlja razlikama i osigura da konkurencija ne pređe u sukob“, rekao je Blinken novinarima nakon 35-minutnog sastanka u Velikoj dvorani naroda na Tjenanmenu Square.

„Čuo sam isto od svojih kineskih kolega,“ rekao je.

„Slažemo se oko potrebe da stabilizujemo naš odnos.“ Blinkenova posjeta je prva posjeta ovako visokog američkog diplomate u skoro pet godina.

Razgovori između njega i Xija uključivali su sve, od ruskog rata u Ukrajini i američke krize s fentanilom do Tajvana, Sjeverne Koreje i navodnih kršenja ljudskih prava od strane Kine, saopštio je američki State Department.
Tajvan je najveće područje spora između dvije zemlje i ono koje ima najveći potencijal eskalacije. Američki predsjednik Joe Biden rekao je prošle godine da će SAD braniti Tajvan u slučaju napada iz Kine, što je Peking osudio. Blinken je jučer ponovo naglasio da Washington ne podržava nezavisnost Tajvana, dodajući da je nastojao da razuvjeri Kinu od ideje da SAD „nastoje da ih ekonomski obuzda“. Rekao je da je i Kina dala neka uvjeravanja.

Ponovo je naglašeno da neće isporučivati smrtonosnu pomoć Rusiji za upotrebu u Ukrajini, ali je Blinken podijelio zabrinutost oko privatnih kineskih kompanija koje pomažu ruskoj vojsci. Kina je odbacila prijedlog SAD za ponovno pokretanje komunikacijskih kanala između vojske tih zemalja, što je bio ključni cilj pregovora. Iako putovanje nije urodilo velikim pomakom na završetku svoje konferencije za novinare, Blinken je rekao da se nada da to signalizira bolju komunikaciju u budućnosti.

„Napredak je težak. Potrebno je vrijeme. I to nije proizvod jedne posjete, jednog putovanja, jednog razgovora“, rekao je.

#Svijet #