Članak

24. JULA SJEDNICA

Novi Zakon o VSTV je prašina u oči pravde ukoliko ostanu postojeći kadrovi i stare matrice!

Piše: A. Čorbo-Zećo

Podaci indeksa transparentnosti koji su razvili Transparency International i Balkanska istraživačka mreža Bosne i Hercegovine (BIRN BiH) pokazuju da je veliki broj sudova i tužilaštava prekršio zakonski rok da odgovore po zahtjevu na slobodan pristup informacijama, što pokazuje da institucije koje su zadužene za vladavinu prava krše propisane rokove.

Dakle, postojeći zakoni već se uveliko krše, a napori oko novih zakonskih rješenja ne prestaju. Što znači da nije problem u zakonima, već ljudima koji trebaju da ih implementiraju, tačnije rukovodiocima i nositeljima pravosudnih funkcija.


Zaključak je jasno izvući čemu zakonska rješenja prije nego se pravosudni organi iščiste i odstrane osobe koje, očito, nisu kadre obavljati takve odgovorne funkcije.


No, bez obzira na apele nevalidnih organizacija koje skreću pažnju na činjenicu da se postojeći zakoni krše, te da je neophodna sveobuhvatnija reforma pravosuđa koja će značiti i kadrovsko pospremanje kakvo je npr. bilo u Crnoj Gori, Predstavnički dom PSBiH 24. jula na dnevnom redu razmatrat će i Prijedlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću Bosne i Hercegovine.


Ovo je jedan od 14 prioriteta, ali nedostataka nakon intervencije novog Vijeća ministara je mnogo.


Predstavnici međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini uputili su članovima kolegija oba doma Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine, kao i šefovima klubova zastupnika i delegata, oštro pismo zbog "nazadnih izmjena" Nacrta zakona o izmjenama i dopunama Zakona o Visokom sudskom i tužilačkom vijeću (VSTV), "urađenih u posljednjem trenutku".


Verzija Nacrta zakona, sa izmjenama u posljednjem trenutku, se sada po svom smislu i suštini razlikuje od verzije koja je dobila pozitivnu ocjenu Venecijanske komisije i Evropske komisije.


Ovakve izmjene će se negativno odraziti na napore na povećanju transparentnost u pravosudnom sistemu i procedure za prijavu i provjeru imovine.
Uprkos tome, Vijeće ministara BiH je usvojilo Nacrt zakona sa problematičnim izmjenama i uputilo ga u parlamentarnu proceduru.


Umjesto da unaprijede transparentnost i integritet, predložene izmjene imaju potencijal da razvodne ove standarde dok, istovremeno, negiraju i svrhu i proces samih mehanizama integriteta.


Ali, sve to čak i u idealnim zakonskim okvirima neće imati mnogo efekta, dok se kadrovska rješenja instalirana od politika ne istjeraju iz pravosuđa.


U predloženom Zakonu nisu na najadekvatniji način definisani situacije sukoba interesa članova Vijeća i nosilaca pravosudnih institucija niti je omogućena transparentnost imovine i mehanizmi zaštite.


„A sama procedura provjere imovinskih kartona gdje su uvedene kompleksnije odredbe u smislu po kojim zakonima će se vršiti provjera", izjavila je ranije Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala u BiH.

Čak su i neki zastupnici pozicije kao što je Sabina Ćudić izjavili da neće podržati ovaj prijedlog, pa bismo, čini se, mogli i nakon dvije godine čekanja i dalje ostati bez novog Zakona o VSTV-u.


A, možda ga nismo ni zaslužili, jer osobe koje rade u pravosuđu ne poštuju ni postojeće zakonske regulative, pa nam novi zakoni ne znače pravdu, već samo novu agoniju!


Nju prolaze pripadnici MUP-a i Armije RBiH masovno, dok Milanko Kajganić provodi srpsko-četničku agendu, a VSTV sve mirno posmatra.

#ImovinskiKartoni #KadrovskaPospremanje #PravosudnaReforma #ReformaPravosuđa #SukobInteresa #TransparentnostImovine #TransparentnostPravosuđa #VisokoSudskoVijeće #ZakonskaRješenja #izdvojeno #bih