Dženaza u Potočarima (Foto: Patria)
(Patria) - Komemoracijom i kolektivnom dženazom za 30 žrtava jučer je obilježena 28. godišnjica genocida nad Bošnjacima u Srebrenici "Sigurnoj zoni UN-a", iz jula 1995. godine.
Na komemoraciji i dženazi prisustvovao je veliki broj zvanica i građana koji su došli u Potočare kako bi odali počast žrtvama genocida.
"Važno je naglasiti da je obilježavanje godišnjice genocida u Potočarima proteklo bez ikakvih problema. Još jednom upućujemo iskrene riječi podrške i utjehe porodicama koje su u vječni smiraj ispratile svoje voljene.
Aktivnosti koje su prethodile komemoraciji i dženazi, kao što je Marš mira, također su prošle bez problema. Više od sedam hiljada osoba 10. jula stiglo je u Memorijalni centar Srebrenica - Potočari nakon trodnevnog puta od Nezuka do Potočara.
Učesnici su dolazili iz cijelog svijeta i cijele Bosne i Hercegovine, predvođeni preživjelim učesnicima marša smrti iz jula 1995. godine", saopštio je predsjednik Organizacionog odbora za obilježavanje 28. godišnjice genocida Hamdija Fejzić.
Prema njegovim riječima, na "Maršu mira" učestvovalo je i više od stotinu organizovanih grupa. Također, primijetno je da svake godine sve više mladih osoba učestvuje u "Maršu mira", što nam garantuje da genocid u Srebrenici neće biti zaboravljen.
Fejzić: Genocid u Srebrenici neće biti zaboravljen
"Pored toga, učesnici motomaratona, quadmaratona, biciklističkih maratona, maratonci bili su profesionalni i odgovorni na svom putu prema Srebrenici, i njihovi emotivni dolasci u Memorijalni centar znače nam mnogo.
'Marš mira' i druge aktivnosti zahtijevaju veliku logističku podršku, a sigurnosne službe na samom 'Maršu mira', kao i na dan komemoracije i dženaze, obavile su svoj posao na visokom nivou.
Organizaciju obilježavanja godišnjice genocida podržali su Vijeće ministara Bosne i Hercegovine, Vlada FBiH, Federalno ministarstvo raseljenih osoba, Vlade Tuzlanskog i Sarajevskog kantona, nekoliko općina i gradova, kompanije BH Telecom, BH Pošta i Elektroprivreda BiH, kao i mnoge druge institucije i organizacije.
Izražavamo zahvalnost sigurnosnim agencijama, Oružanim snagama Bosne i Hercegovine, Islamskoj zajednici u Bosni i Hercegovini, Civilnoj zaštiti entiteta FBiH, medicinskom osoblju, Crvenom križu, redarskim službama, volonterima, organizacijama i udruženjima i svima koji su doprinijeli dostojanstvenoj i uspješnoj organizaciji obilježavanja 28. godišnjice genocida nad Bošnjacima u nekadašnjoj 'Sigurnoj zoni UN-a' Srebrenici.
Također, izražavamo zahvalnost medijskim kućama/agencijama i novinarima koji su izvještavali iz Srebrenice u proteklim danima, poštujući njihov rad, značaj i doprinos u izvještavanju o genocidu u Srebrenici", naveo je Fejzić.