Stvaranje koalicije SDA i SBB ozvaničeno je u medijima kao 'historijski dan', 'ono što je narod želio', 'povratak demokratije u BiH'...
Stranački sporazumi za formiranje vlasti iznenada postaju odsudni i presudni. Nisu se potpisi ni ohladili, a već je ovaj stranački sporazum prebačen u historiju.
Dvije izjave je dao član Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović u zadnja dva-tri dana. Jedna je bila o osam hiljada više zaposlenih nego prije godinu dana. Druga o „pozitivnom danu u historiji ove države“, sporazumu između njega i lidera SBB Fahrudina Radončića.
Godina novih dogovora
Obični stranački dogovor za formiranje vlasti, kakve svake godine gledamo u reprizi, podignut je na nivo sudbine države i naroda. Prvi put u Bosni imamo historijski pogled u budućnost.
Šta su naši bošnjački lideri čekali? Zašto nas nisu ranije počastili ovim demokratskim dostignućem?
U ovim historijskim danima, 12. oktobra, navršila se godina od izbora. Od 2010. do 2014. stranke su formirale i raskidale koalicije u stalnim političkim akrobacijama. Mi smo ih izgleda birali da se dogovaraju, a ne da se dogovore. Suština njihove vlasti nije rukovođenje državom nego procesom dogovaranja. Kad oforme vlast, odmah je raskidaju da bi se opet počeli dogovarati. Je li u pitanju trening naših političkih luftera? Cirkus se nastavio i u ovoj prvoj postizbornoj godini. Nije bilo ni sto dana, ni godinu dana za kontrolu rezultata izvršne vlasti. Pet punih godina mogli smo samo ocjenjivati uspjehe njihovih dogovora.
Je li ovaj sporazum SDA i SBB nešto drugo? Izgubili smo godinu dana od izbora, a zauzvrat dobili jedan historijski dan.
Pretvorili smo se u dnevnopolitički narod. Zbog stalnih loših vijesti postalo nam je važnije šta je neko rekao prije dan – dva, nego šta je za Bosnu uradio ili nije uradio za prošlih dvadeset godina.
Prognozeri pesimisti
Druga Izetbegovićeva izjava tiče se gorke sadašnjosti.
Jer ako govorimo o zapošljavanju i njegovom obećanju da će za osam godina vlasti zaposliti sto hiljada ljudi, neko bi morao napraviti najobičniju računicu. U Federaciji je 394 hiljade nezaposlenih, uglavnom Bošnjaka. Prema tim obećanjima gospodina Izetbegovića, ljudi koji čame na zavodima za zapošljavanje trebali bi čekati oko 30 godina na posao, a da se za to vrijeme ne prijavi niti jedan novi pretendent na radno mjesto.
Trideset godina je ozbiljna historija. Nažalost, to je rezultat pogrešne politike i nikakve strategije razvoja i zapošljavanja u zadnjih dvadesetak godina. To je matematika koja govori o stvarnoj dubini ove krize. I više nego išta drugo historija je ovih 394 hiljade nezaposlenih, uglavnom Bošnjaka.
Imamo od ponedjeljka jedinstvo. I od ponedjeljka historijski sporazum. Treba li očekivati nešto novo od gotovo identičnih političkih aktera? Recimo odgovornost. I oni sukobi historijskih aktera iz SDA i SBB su bili historijski. Ko zna šta nas čeka, ali je napredak evidentan. Donedavno smo imali histeriju, a onda smo dobili historiju.