Članak

Kad parlamentarci idu po mišljenje kod direktorice

Kad parlamentarci idu po mišljenje kod direktorice

-Direktorica nam je kazala određene zahtjeve koji bi mogli i trebali uslijediti kada su u pitanju izmjene i dopune propisa koji se odnose na zdravstvenu zaštitu, mislimo na izmjene i dopune zakona, rekao je Jasenko Tufekčić, delegat u Domu naroda FBiH, nakon što su on, te njegov kolega Osman Ćatić i sekretar ovog doma Izmir Hadžiavdić posjetili direktoricu UKCS dr. Sebiju Izetbegović.

Da. Dobro ste pročitali. Predstavnici federalne zakonodavne vlasti otišli su na noge direktorici Sebiji da im ona izdiktira šta se to po njenim željama treba naći u novom zakonu o zdravstvu. Lijepo čovjek izjavio.

Ovo nije spinovanje, kako je to rekao kantonalni premijer Elmedin Konaković za priču o spajanju Opće bolnice i UKCS. Po njemu, razlog je što je bajagi, narodu zanimljivo prezime Izetbegović.

Premijer je zaboravio da je upravo u cilju spajanja ove dvije zdravstvene ustanove,  imenovana Radna grupa od 10 žena (među njima i kantonalna ministrica zdravstva i dr. Izetbegović) koja će dati svoje mišljenje o ideji gašenja Opće bolnice. Direktorica se malo preračunala, misleći da može uvijek kako ona hoće.  

Nije naravno vijest sama po sebi posjeta parlamentaraca, jer oni tako vole ići u razne vizite, već je vijest ono što su vrijedni đaci uredno zapisali, a direktorica izdiktirala.

Nijedan od trojice gostiju UKCS-a nije član odbora za zdravstvo koji djeluju pri oba doma Federalnog parlamenta. Kako se ovi nađoše u kabinetu direktorice, ko će ga znati. U dva federalna parlamentarna odbora sjede isključivo ljekari koji odlično znaju probleme zdravstva. Da su njih pitali o ovim problemima, makar jednog bi poveli sa sobom. Ali, taj bi možda bio smetnja pred ključnom osobom, kraljicom sarajevskih bolnica i zdravstvene reforme.  

Vjerovatno će se na popisu njenih želja naći i način na koji se bira Upravni odbor UKCS-a, pa onda vlasnička struktura, pa možda više novca za UKCS da bi nesmetano pokazala svoje menadžerske sposobnosti. I ko zna šta su još đaci zapisali da im valja što prije u izmjene zakona pretočiti. Jer, nekrunisana vladarica zdravstva u Federaciji je poželjela, a njena želja je za odane podanike zapovijed.

Ne treba zaboraviti da je na dan preuzimanja UKCS-a, direktorica Izetbegović izjavila, citiram:” Potrudit ćemo se da se definira vlasnička struktura ustanove, a time i upravljačka.”

Jasno kao dan, da je to bio jedan od zahtjeva koji treba ugraditi u izmjene postojećeg Zakona o zdravstvenoj zaštiti FBiH. Definirati vlasničku i upravljačku strukturu UKCS-a, dakle kantonima oduzeti određena prava, a svu moć koncentrisati u ruke jedne osobe.  

Tako u ovoj priči o vrijednim federalnim đacima i direktorici Izetbegović, dođosmo do onoga što je njen suprug Bakir Izetbegović, hvaleći je na sva usta rekao:

- Pa možda i u slučaju Kliničkog centra, koji je upao u takav dug, te kojem sada treba da svi pomognemo da se izvuče, nije ni loše da menadžer bude neko ko ima dobre veze, ko se može posvetiti tom poslu. Dakle, ona je posvećena poslu, ona je stručna, ona je bila direktor porodilišta u Sarajevu, zatim uspješan direktor Opće bolnice. Ima dobre veze, posvećena je.

Da, da. Ima dobre veze. I pokazala nam je to dr. Izetbegović kako se veze koriste da se skroji zakon po njenoj mjeri. Baš kao da je ona jedina referentna i mjerodavna kada je riječ o zdravstvenoj zaštiti u Federaciji BiH, pa su vrijedni federalni parlamentarci prvo njoj otrčali na noge da čuju šta to ne valja u postojećem zakonu.

A da ne bi bilo da neko stalno napada Sebiju bez argumenata ili spinuje gluho bilo, raspitah se kod ljudi koji su bili direktori bolnica i domova zdravlja. Da li su im ikada na noge dolazili predstavnici zakonodavne vlasti po mišljenje i tražili savjet šta da se ugradi u zakon?

Odgovor je bio: “Nisu, ali možda će i doći u nekakvoj diktaturi!” 

#Mišljenja #EdinaLatif