Šemso Tanković, nekadašnji član hrvatskog Sabora i ugledni profesor u Hrvatskoj u razgovoru za bh. novinsku agenciju Patria kazao je da ga ne iznenađuju prijedlozi i rasprava u Saboru od strane nekih opozicionih zastupnika kako je u BiH neophodno napraviti treći entitet. On kaže da se takva priča u Hrvatskoj povremeno pojavljuje čisto da se ispipa puls javnosti.
- Provjeravaju se impulsi i u kojoj mjeri se može nešto novoga načiniti u vezi s tim. Ako treba nešto učiniti, onda treba prekrojiti Dejtonski mirovni sporazum i vratiti se na stanje normalne države, a to je ona država koja osigurava svim građanima BiH normalno funkcioniranje. Jednostavno, trenutno BiH nema elementarne stvari da funkcionira kao normalna država – kazao je Tanković.
On je potcrtao da je oduvijek u svojim nastupima zastupao jedinstvenu BiH te da nikada nije bio za bilo kakav entitet.
- Što se tiče hrvatske političke scene možemo očekivati da će s vremena na vrijeme neko od njih progovoriti o tome da Hrvati dobiju treći entitet. Ali, u tome nije rješenje. Mislim da ovo što je Dejton općenito učinio za BiH jeste da je praktički doveo BiH u stanje da sama ne može normalno funkcionirati. Dodatnim rastakanjem BiH, može se samo još pogoršati situacija u BiH – dodao je Tanković.
Podsjećamo da je Boro Grubišić (HDSSB) u Hrvatskom saboru i još neki opozicijski zastupnici pozvali na pravljenje trećeg entiteta u BiH. Grubišić je ocijenio u raspravi o izvješću o razvojnoj pomoći Hrvatske inostranstvu u 2012. da ulazak u punopravno članstvo EU Hrvatskoj omogućuje aktivno uključivanje u rješavanje pitanja hrvatskog naroda u BiH.
- Sa tri entiteta imamo puno manju administraciju i jeftiniju državu, koju će sva tri naroda osjećati kao svoju, i to ne treba stidljivo govoriti - rekao je Grubišić.On je čestitao i premijeru Hrvatske Zoranu Milanoviću zbog odlaska u Mostar za vrijeme nedavnih nereda u BiH. Ovakva rasprava iznenadila je mnoge, a zastupnik bošnjačke nacionalne manjine Nedžad Hodžić u Saboru, zagovaratelje trećeg entiteta, optužio je za crtanje karata.