Na Svjetskom humanitarnom samitu u Istanbulu održan je i okrugli sto na temu “Političko liderstvo u sprečavanju i okončavanju sukoba“ kojem su prisustvovali između ostalih i predsjednici država regiona među kojima je i predsjedavajući Predsjedništva BiH Bakir Izetbegović kao i generalni sekretar UN-a Ban Ki-moon, piše Patria.
Izetbegović je kazao da je Bosna i Hercegovina iz prve ruke iskusila kritičan značaj političkog rukovođenja u periodima ekstremnih sukoba.
- Vjerovali smo da je međunarodna zajednica učila na neuspjesima u mojoj zemlji, čija cijena u ljudskim životima je bila jako visoka. Ti su neuspjesi trebali biti dovoljno otrežnjenje za sve nas, povod za preispitivanje odnosa spram sukoba i za poboljšanje njihovog sprečavanja i okončavanja. Slike iz Sirije i s obala Sredozemlja duboko su bolno podsjećanje da te lekcije nismo u potpunosti naučili. Još ne uspijevamo pretočiti svoja obećanja u djelo. Previše je država i društava zatočeno u sukobima i ciklusima nasilja, što uzrokuje ogromnu patnju ljudi.
Bosna i Hercegovina obavezuje se da će uspješno sprečavanje sukoba obznaniti prikupljajući, obrađujući i dijeleći primjere najbolje prakse i naučene lekcije. Podržat ćemo Ujedinjene nacije pri sazivanju „Svjetskog foruma o sprečavanju sukoba“ do 2020., i tražit ćemo da generalni sekretar razvije sveobuhvatan plan za jačanje kapaciteta za sprečavanje sukoba pri UN, na osnovu lekcija i preporuka koje proističu iz skorašnjih procesa reforme i revizije.
Obavezujemo se da ćemo promovirati i poboljšavati zaštitu civila, putem jačanja poštovanja međunarodnog humanitarnog prava i ljudskih prava, i djelovanje po osnovu ranih znakova upozorenja mogućih sukoba. Razvijanje i jačanje zajedničkih okvira za analizu rizika od sukoba, uključujući i mehanizme ranog upozorenja na lokalnom, državnom, regionalnom i međunarodnom nivou važna je komponenta ove obaveze. Za smanjenje rizika sukoba BiH traži dosljedniju primjenu članova 99 i 34 Povelje UN, kako bi Vijeće sigurnosti naglasilo preventivnu diplomatiju u situacijama iz kojih mogu proizaći sukobi i prijetnje međunarodnom miru i sigurnosti.
Obavezujemo se da ćemo poboljšati kapacitete za sprečavanje i razrješavanje sukoba na državnom, regionalnom i međunarodnom nivou, radeći na usavršavanju vještina osoblja koje se bavi analizom, sprečavanjem i rješavanjem sukoba u relevantnim državnim institucijama. Putem Centra za obuku za podršku mirovnim operacijama (PSOTC) naših oružanih snaga možemo dijeliti svoje stručno znanje i iskustvo, te ponuditi kurseve za obuku međunarodnim snagama koje se spremaju za raspored u operacijama očuvanja mira.
Obavezujemo se da ćemo formirati međuministarsku radnu grupu koja će se u širem smislu usmjeriti na operacije očuvanja mira i odgovaranja na krize. Između ostalog, ona će raditi i na razvijanju i osposobljavanju vojnih i civilnih medicinskih potencijala koji će moći biti djelotvorno iskorišteni i raspoređeni u slučajevima elementarnih nepogoda ili u operacije očuvanja mira. Imamo mnogo iskusnih hirurga s izuzetnim sposobnostima improvizacije na polju traumatske hirurgije i dostatne kapacitete da pružimo timove za obuku koje sačinjavaju ovi civilni hirurzi.