Stambeno poslovni objekat Kumrovec koji je izgradio hercegovački tajkun Ljiljanko Palac 2008. godine u naselju Čengić Vila već godinama zjapi prazan, ali uskoro će u jedan dio objekta koji ima 18 spratova useliti novoosnovano Central osiguranje, piše bh. novinska agencija Patria. Radnici užurbano vrše pripreme na objektu. Na vrhu zgrade postavljena je i tabla "Central Osiguranje".
Central osiguranje su krajem juna osnovali Visoka škola CEPS-Centar za poslovne studije Kiseljak i Centar Gradnja d.o.o. Široki Brijeg. Na čelu Central osiguranja su nedavno smijenjeni članovi Uprave Croatia osiguranja d.d. Ljubuški direktor Mladen Markotić i izvršni direktor Viktor Zadro. Markotić je bio optužen za nezakonite radnje dok je bio u Croatia osiguranju. Na teret mu se stavlja da je doveo skoro do uništenja ovu osiguravajuću kuću.
Podsjećamo, ova zgrada trebala je poslužiti za smještaj brojnih agencija i insititucija BiH. U manjoj poslovnoj zgradi prostor je kupio Službeni list BiH, a osim njih tu su još smješteni i Pravobranilaštvo BiH, Agencija za poštanski promet te Ured zastupnika Vijeća ministara pred Evropskim sudom za ljudska prava, Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice, Fond za povratak.
Inače, Palac je jedan od finansijera HDZ BiH, a osim firme u Širokom Brijegu ima osnovanu firmu Herpal u Sarajevu.
Vijeće ministara BiH je 2009. godine u ovoj zgradi za potrebe Službenog lista BiH kupilo dvije hiljade kvadratnih metara poslovnog prostora, po basnoslovnoj cijeni od 12 miliona KM. Ovu kupovinu svojevremeno je po nalogu Tužilaštva BiH ispitivala SIPA jer se opravdano sumnjalo da su tadašnji državni ministar finansija Dragan Vrankić i direktor Službenog lista BiH Dragan Prusina poslovni aranžman s Ljiljankom Palcom dogovorili puno prije, a navodno je Palac za to sa 400 hiljada KM „nagradio“ Vrankića i tadašnjeg predsjedavajućeg Vijeća ministara BiH Nikolu Špirića.
U žižu javnosti Palac je dospio i u januaru ove godine kada je Općini Hadžići prodao 96 dunuma zemljišta bivšeg preduzeća Drvna industrija Bjelašnica po cijeni od 5,3 miliona KM. Zanimljivo je da je Palac 2006. godine kupio DI Bjelašnicu za samo 200.000 KM. Tada su još uvijek radili pogoni, a radnici zarađivali plaće. Nakon dolaska Palca vrlo brzo prestala je proizvodnja, a istraga o ovoj sumnjivoj privatizaciji nije provedena. Palac je ovom prodajom zaradio više od 5 miliona KM.