U beogradskom Blicu u kontinuitetu se pišu i objavljuju tekstovi u kojima se jedina zvanična i legitmina vojna sila nezavisne države Bosne i Hercegovine tokom agresije, Armija RBiH i MUP RBiH etiketiraju uporono "takozvana", piše novinska agencija Patria.
Posljednji tekst koji su objavili bio je o tradicionalnoj manifestaciji „Odbrana BiH - Igman 2016“.
Tekst prenosimo u cjelosti bez korekcija.
"Ratni veterani tzv. Armije i MUP Republike BiH postrojili su se proteklog vikenda na Igmanu, obučeni u vojničke uniforme, sa ratnim zastavama u rukama.
U okviru manifestacije „Odbrana BiH - Igman 2016“ veterani, u društvu mlađih naraštaja, podsjetili su na dane kada „nisu dozvolili agresorskim jedinicama da pokore Sarajevo, a i ostale dijjelove BiH“. Manifestacija, 16. po redu, počela je dan ranije na sarajevskom mezarju Kovači.
Vrhunac manifestacije bio je defile na igmanskom Velikom Polju na kome je mnogo toga podsjećalo na ratne dane. Predsjednik Organizacionog odbora bio je federalni ministar za pitanja boraca Salko Bukvarević", kraj teksta iz beogradskog Blica.
U čemu je problem ako se jednom godišnje okupe borci koji su branili državu BiH? U čemu je problem ako se ne dozvoljava da historija bude zaboravljena i da buduće generacije znaju na kojim se to lokacijama branila država i glavni grad, kada već ništa ne uče u udžbenicima iz historije?
Treba li se to zaboraviti da je 15.000 vojnika haškog osuđenika Ratka Mladića 1993. godine krenulo o veliku vojnu operaciju presjecanja Koridora preko Igmana koji je bio jedini put spasa i nade za Sarajlije, jer su tim putem u grad dobavljani hrana i lijekovi? Treba li to zaboraviti i koliko je boraca svoje živote ostavilo na Igmanu braneći glavni grad?
Okupljanje veterana Armije RBiH i MUP-a RBiH za beogradski Blic je "zveckanje" oružjem", ali je zato okupljanje pripadnika Ravnogorskog četničkog pokreta u Draževini kod Višegrada tek "odavanje počasti četničkom vojvodi Draži Mihailoviću i rehabilitacija četničke ideologije" i događaj koji se u medijima poput Blica prikazuje kao pozitivan. Iako rehabilitacije fašističkih ideologija svugdje u svijetu osuđuju, ona je za ovaj dio Balkana normalna, čak i poželjna.
Pri tome, nijednom riječju se ne spominje da ravnogorci dođu u Višegrad naoružani do zuba i u uniformama i sa kokardama kakve su nosili isti oni koji su u ljeto 1992. godine izvršile genocid nad Bošnjacima istočne Bosne. Ne, ovi su četnici mirotvorci, a za pripadnike jedine legitmne vojne sile u nezavisnoj državi BiH sjećanjem na teške dane kada se okupe "rat još traje", kako piše Blic.
Kome sada 16 godina poslije ( koliko se u kontinuitetu organizuje ova manifestacija) u srbijanskim medijma odjednom treba teza o tome da "za neke rat još traje"? Kada se četnici okupe u Draževini iz MUP-u RS-a "tvrde da ovi četnici nisu prijetnja nikome". Kome su to prijetnja veterani Armije R BiH, MUP-a RBiH, majke šehida, omladina koji dođu na Igman kako bi od živih sudionika bitaka za odbranu Sarajeva čuli istinu o herojskoj borbi i o zločinima i genocidu presuđenim i u Haškom tribunalu i pred domaćim sudovima.