Bahçeci centar za ginekologiju, neplodnost i vantjelesnu oplodnju proslavlja petu godišnjicu rada u Bosni i Hercegovini. Tim povodom u Centru je upriličeno tradicionalno druženje roditelja i beba - Bahçeci Baby Reunion koji je ove godine okupio više od 80 beba. Poseban gost radosnog susreta u Bahçeci centru bio je i ambasador Republike Turske u BiH Haldun Koç sa saradnicima koji su ovom prilikom obišli i prostorije Bahçeci centra, piše agencija Patria.
Dodatni povod za slavlje na ovoj najvećoj zabavi za mališane je i proslavljanje rođenja 550. Bahçeci bebe, čime ovaj Centar zadržava vodeću poziciju po uspješnosti liječenja muške i ženske neplodnosti u našoj zemlji. Samo u prošloj godini doktori Bahçeci centra pomogli su da na svijet dođe 178 zdravo rođenih beba.
Od 2016. godine svi pacijenti Bahçeci centra nastanjeni u Kantonu Sarajevo ostvaruju pravo na refundaciju sredstava za do dva postupka vantjelesne oplodnje. Od februara ove godine, pravo na refundaciju dijela sredstava imaju i pacijenti nastanjeni u sarajevskoj Općini Centar, a za samo tri mjeseca od primjene ove odluke već pet parova je ostvarilo pravo na povrat dijela sredstava.
Vantjelesna oplodnja nekad je jedini način za parove koji se suočavaju s problemom neplodnosti da ostvare potomstvo. Tako je otvaranje Bahçeci centra u Sarajevu u mnogome olakšalo postupak pacijentima koji su prethodno morali putovati u Bahçeci centre u inostranstvu.
- Danas su naši pacijenti u mogućnosti dobiti sve usluge u oblasti ginekologije, neplodnosti i vantjelesne oplodnje u Sarajevu, a odnedavno i u Bihaću, što u mnogome smanjuje troškove, ali i olakšava sam proces kroz koji par prolazi tokom postupka - kazao je Irfan Lazović, direktor Bahçeci centra u BiH.
O Bahçeci centru
Prvi Bahçeci centar osnovao je prof. dr. Mustafa Bahçeci, 1996. godine u Istanbulu. Kroz dvije decenije postojanja Grupacija Bahçeci postala je jedna od vodećih svjetskih zdravstvenih institucija u oblasti liječenja muške i ženske neplodnosti i vantjelesne oplodnje. Grupacija Bahçeci danas broji jedanaest centara u šest zemalja, a ukupno su pomogli rođenju preko 35.000 beba. Samo u Bosni i Hercegovini, za pet godina postojanja, pomogli su da na svijet dođe blizu 550 zdravo rođenih beba.