Članak

Dr. Bešlija tvrdi da će riješiti problem do petka: Onkološki pacijenti protestvovali ispred KCUS-a

Protest onkoloških pacijentica počeo je jutros ispred Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu, a krugu KCUS-a i dalje se nalaze nezadovoljni pacijenti, a kako javlja reporter Patrije Semir Bešlija, š

Šef Klinike za onkologiju na Kliničkom centru u Sarajevu dr. Semir Bešlija rekao je da onkološki pacijenti koji se liječe u ovoj zdravstvenoj ustanovi neće biti prepušteni sami sebi, nakon što se pokvario ureađaj linearni akcelerator, potreban za njihov liječenje, javlja NAP.  

Bešlija se danas obratio novinarima i dao garanciju da će ovaj problem biti riješen najkasnije do petka. 

- Postoje dva rješenja, ili da se svi pacijenti prebace u drugi centar koji ima ovaj aparat i da se tamo ozrače, ili da se naš aparat popravi po ubrzanoj proceduri i da nastavimo sa radom - rekao je dr. Bešlija, dodajući da su se slični kvarovi na medicinskim aparatima ranije dešavali u kliničkim centrima u Zenici i Tuzli, te da su im kolege iz Sarajeva pomagale u takvim situacijama, a dodao je i to da pacijenti i njihove porodice ne trebaju biti zabrinuti zbog nastale situacije.

Na pitanje novinara šta će se desiti sa pacijentima ukoliko ne prime terapiju i predviđenom terminu dr. Dženana Eminagić je rekla da je svaki pacijent slučaj za sebe, te da se ne može govoriti uopćeno.

Moje kolege i ja ćemo se pobrinuti da niti jedan od pacijenata ne bude oštećen. Najgori scenario je da se popravka aparata oduži, i tek u tom slučaju mi razmišljamo o tome da pacijente uputimo u drugi centar – rekla je dr. Eminagić. On je dodala da barem jednom godišnje na KCUS-u imaju pacijente koji dolaze iz Tuzle i Zenice, zbog sličnih kvarova na medicinskim aparatima.

Na KCUS se trenutno liječi oko 100 onkoloških pacijenata. Njih dvadesetak se zrače na aparatu koji je u funkciji, dok oko 80 pacijenata terapiju ne može primiti zbog kvara na drugim uređajima. Oni su obaviješteni da aparat linearni akcelerator neće raditi neko vrijeme te da trebaju potražiti pomoć u kliničkim centrima u Banja Luci, Tuzli ili Mostaru.

Menadžment KCUS-a obavijestio je članove porodica nekih od pacijenata da pacijente moraju otpustiti, jer im trenutno ne mogu pružiti zdravstvenu njegu. Najmanje 15 pacijentica odbilo je da potpiše otpusno pismo, nakon čega su izašli na plato ispred Klinike i protestvovali. Neke od njih su rekli da im je najteže pala neizvjesnost, jer im niko nije ponudio dodatno objašnjenje ili instrukcije kako da se ponašaju u tim trenucima. 

Pacijentica Zdena Šarić-Pisker rekla je novinarima da su pacijentice uplašene, i da je to posve opravdano, s obzirom na oboljenje od kojeg boluju. Ona je rekla da su dobili obećanje od ljekara da će u narednih nekoliko dana imati informaciju da li će se nastaviti liječiti na KCUS-u, ili će biti upućene u druge centre u zemlji, piše NAP.

#BiH