Odlukom o izboru kandidata za zapošljavanje u Specijalnoj policijskoj jedinici FUP-a prema sopstvenom nahođenju i samovolji, Dragan Lukač izazvao je burne reakcije javnosti, a od političkih stranaka reagirao je jedino opozicioni SDP BiH koji već dugo upozorava da ne postoji Nezavisni odbor Parlamenta FBiH što i otvara prostor Lukaču za nezakonitosti, piše agencija Patria.
Godine staža koje Lukač ima, pa čak i uz brisanje perioda od 07.04.'92. do 31.12.1993. godine dovoljne su da ovaj 62-godišnjak ide u penziju.
Lukačevo brisanje četiri kandidata (riječ je o Bošnjacima) sa liste od 15 najuspješnijih kandidata koje je ocijenila Komisija, i mijenjanje sa kandidatima koji su bili daleko na listi ali potrebnog nacionalnog opredijeljenja ne smije ostati samo na reakcijama medija.
Lukač je sa liste obrisao Hamdu Maličevića, Edvina Smaku, Nadira Čengića i Halila Ćelovića, a umjesto njih stavio Darija Rajića (48. na listi Komisije), Andreja Lacu (42.), Ivana Vidoševića (27.) i Murata Repešu (18.)
U svom demantu prije nekoliko dana Lukač je naveo da on za svoj rad odgovara Nezavisnom odboru i time se narugao cijeloj javnosti i Vladi FBiH jer je svjestan da Nezavisni odbor Parlamenta FBiH ne postoji već dvije godine niti vladajuća koalicija želi formirati to tijelo čime je ostavila slobodan prostor za Lukačevu samovolju.
Inače, i dok je trajao mandat članova NO, Lukača niko nije kontrolirao. Na čelu NO bio je Sead Selman (načelnik Centra za forenziku FUP-a kojem je Lukač šef), a članovi Božo Bagarić, Enver Ćosićkić, Siniša Obradović, Nezir Pivić, Branka Šekarić i Zoran Zekić.
Također ne postoji ni Ured za žalbe javnosti koji je instanca koja treba da zaštiti policajce od Lukačeve torture, disciplinskih progona, unutrašnje kontrole i sl. I tom Uredu je istekao mandat. Taj Ured je u nadležnosti Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova na čijem je čelu Aljoša Čampara.
Izvori Patrije iz FUP-a podsjećaju da je Lukač samovoljno poništio oglas iz avgusta 2016. godine kada je bio identičan scenario „previše Bošnjaka“. Oglas je ponovljen u decembru, a u konačnici ga prate afere u Lukačevoj režiji. Ni tada, a ni sada nema reakcije ministra Čampare.
Manipulacije sa testiranjem
Testiranje kandidata na ovom „privatnom“ konkursu za prijem 15 policajaca u Specijalnu jedinicu FUP-a obilježilo je niz nepravilnosti. Oni upućeniji u cijeli proces tvrde da su pojedini kandidati test znanja završili za deset minuta iako je predviđeno vrijeme bilo 45 minuta. Nakon objavljenih rezultata imali su maksimalan broj bodova. Postoji sumnja da su testove dobili i prije testiranja pa su po sistemu zaokruživanja brzo završili.
Na testu fizičke spreme isti kandidati koji su završili već spomenuti test za 10 minuta, iako nezadovoljni istrčanim vremenom i dužinom skoka, nakon objavljenih rezultata ponovo imaju maksimalan broj bodova.
Drugi dio testa fizičke spreme održavao se pojedinačno pred članovima Komisije te je jasno da se tu ostavio prostor za manipulaciju rezultatima.
Kandidati prijatelji sa komandantom Selmanovićem
Ono što jeste uočljivo kod kandidata je da su četiri mladića izuzetnih karakterstika i fizičke spreme zamijenjeni isključivo jer su Bošnjaci.
Halil Ćelović bio je 2010. godine jedan od najboljih vojnika OS BiH, a kasnije i instruktora. Hamdo Maličević dugogodišnji sportista i dobitnik više zlatnih i drugih medalja u karateu. Momak sa 25 godina koji je mogao svoje najbolje godine dati policiji. Nadir Čengić (23), jedan od fizički najspremnijih momaka na testiranju. Završio policijsku akademiju u Turskoj (4 godine), tečno govori tri jezika. Edvin Smaka, momak od 2 metra i 110 kg. Osvojio 69 bodova, ali umjesto njega mjesto je dobio Andrej Laco visok 175 cm sa 52 poena. Zauzeo 42. poziciju na listi Komisije.
Među kandidatima koji su na listi za prijem u Specijalnu jedinicu FUP-a su Rijad Dedeić, Ibro Miladin (35 godina), Berin Balijagić, Neir Lindov, Alner Džananović, Elmir Mehić. Upućeniji tvrde da su neki od njih prijatelji komandanta Specijalne jedinice Mustafe Selmanovića, dok je nekima od njih privatni trener Branislav Crnogorac, savjetnik ministra Čampare i selektor Džudo reprezentacije BiH.
Kao što je to urađeno za nekoliko drugih kandidata koji su zbog krivičnih djela i sukoba sa zakonom eliminisani iz daljeg testiranja, Lukač bi trebao provjeriti još jednom operativnu evidenciju lica sa spiska.