Članak

Dok Slovenija blokira isplatu dijelu štediša u BiH, šta će biti sa potraživanjima u Srbiji

Evropski sud naložio je Sloveniji da isplati oko 230 miliona eura. Do sada je isplaćeno oko 62,8 miliona eura. Omersoftić je kazala da je ovim zakonom zaustavljena isplata za dio štediša njih oko 6.40

Apelacija deviznih štediša Ljubljanske banke na zakon koji je donijela Slovenija kojim je spriječila dalje izvršenje presude Evropskog suda za ljudska prava od marta mjeseca je na čekanju u Ustavnom sudu Slovenije, potvrdila je za agenciju Patria Amila Omersoftić, predsjednica Udruženja za zaštitu deviznih štediša BiH.

Evropski sud naložio je Sloveniji da isplati oko 230 miliona eura. Do sada je isplaćeno oko 62,8 miliona eura. Omersoftić je kazala da je ovim zakonom zaustavljena isplata za dio štediša njih oko 6.400 odnosno oko 160 miliona eura.

- Mi smo pokradeni. Slovenija i dalje otima novac od bh. građana – kaže Omersoftić.

Dodaje da je veliki broj štediša nije ni dočekao isplatu te su mnogi i umrli.

Na održanoj Skupštini Udruženja za zaštitu deviznih štediša izraženo je nezadovoljstvo zbog nezauzimanja zakonodavne i izvršne vlasti BiH za njihova prava.

Jedan od štediša Ljubljanske banke je Šakir Džirlo. Već 27 godina čeka naplatu štednje od oko 70 hiljada maraka. Brojni su primjeri štediša kojima bi ovaj novac omogućio bolji život.

Dok traje borba za isplatu stare devizne štednje Ljubljanske banke, štediše iz BiH imaju rok do polovine februara za prijavu potraživanja po osnovu stare devizne štednje bankama iz Srbije ili u njihovim filijalama širom bivše Jugoslavije. Prema procjenama riječ je o oko 20.000 štediša u vrijednosti štednje od 310 miliona eura.

Omersoftić nije htjela davati komentar dok ne vidi kako će se Srbija ponašati i kakav će biti njihov stav prema štedišama iz BiH. 

#BiH