Članak

Iličić o drvnoj industriji: Interes BiH mora biti finalna prerada i bolja raspodjela sirovine

Ukupan izvoz drvne industrije iznosio je više od 965 miliona KM što je za 10,7 % više u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz je iznosio 256 miliona KM.

SARAJEVO, (Patria) - Proizvodnja drvne industrije za devet mjeseci 2017. godine povećana je za 1,6% dok je proizvodnja namještaja smanjena za 18,4 %, kazala je Selma Bašagić sekretar Asocijacije drvne industrije i šumarstva VTK BiH.

Ukupan izvoz drvne industrije iznosio je više od 965 miliona KM što je za 10,7 % više u odnosu na isti period prošle godine. Uvoz je iznosio 256 miliona KM. 

- Ako posmatramo namještaj on čini 38,8 % od ukupnog izvoza. Najviše su se izvozila sjedišta i dijelovi od drveta, namještaj za trpezarije i dnevne sobe, ostali drveni namještaj, namještaj za spavaće sobe, drveni kuhinjski namještaj i kancelarijski namještaj – kazala je Bašagić.

Prve tri države u koje izvozimo su Njemačka, Hrvatska, Austrija.

Bašagić je navela i da je u pripremi Strategija izvoza drvne industrije te bi ona trebala biti završena do kraja ove godine. Prema podacima iz 2016. godine u drvnoj industriji zaposleno je 29.950 osoba, a ove godine to je već više od 30.000 radnih mjesta.  

Lordan Iličić, predsjednik Asocijacije drvne industrije i šumarstva Vanjskotrgovinske komore BiH kazao je da se već godinama bilježi rast u drvnoj industriji.

- Ono što nije dobro i sa čim se borimo mi u FBiH je donošenje Zakona o šumama. Također i Pravilnik o raspodjeli sirovine, imamo jednu apsurdnu situaciju posebno u FBiH da finalni proizvođači nemaju sirovine, a istovremeno izvozimo trupce van BiH. Taj problem o raspodjeli sirovine trebao bi prvo da podmiri potrebe finalne proizvodnje, eventualno polufinalne i da na neki način ono što ostane se plasira u izvoz – kaže Iličić.

Istakao je da se BiH treba ugledati na primjere gdje će misliti o svojoj drvnoj industriji.

- Interes BiH mora da bude finalna prerada jer onda imamo veću dodanu vrijednost koja se ostvaruje u BiH što znači viši dohodak i veću mogućnost daljeg investiranja i veću zaposlenost. Jer finalna proizvodnja veže veći broj radnika – navodi Iličić.

Drvna industrija se suočava sa nedostatkom radne snage što je apsurdno u situaciji kada imate veliki broj nezaposlenih. Iličić smatra da je potrebno napraviti reformu srednjoškolskog obrazovanja gdje bi se spojila teorija i praksa.

- Kompanije su spremne za takav pristup i to je već i pokazano u Fojnici sa kompanijom MS&WOOD.

Ova kompanija pokrenula je projekat MS&WOOD Koledž u kojem svi zainteresirani različitih zanimanja kao što su fizioterapeuti, medicinske sestre, kojih je jako puno na birou, mogu postati vrsni majstori za drvo, jer prekvalifikacijom stiču nova znanja  iskustva, te bivaju uključeni u proces rada u fabrici. Isto vrijedi i za inžinjere mašinstva koji u MS&WOOD Koledžu mogu postati inžinjeri za obradu drveta.

-  Na Zavodu za zapošljavanje evidentirano je oko 2.000 nezaposlenih u Fojnici. Poslodavci ne mogu pronaći radnika, a radnik ne može da nađe poslodavca. Taj paradoks vlastitim snagama nastojimo promijeniti pokretanjem MS&WOOD Koledža -  izjavio je Muhamed Pilav direktor kompanije MS&WOOD.

Ranije je na inicijativu ove kompanije u Fojnici osnovana srednja tehnička škola za obradu drveta. Učenici su od prvog dana uključeni u proizvodne procese kroz praktičnu nastavu. Osmišljen je program stipendiranja najboljih učenika i studenata. MS&WOOD finansira odlaske učenika i studenata na sajmove namještaja i tehnologije širom Evrope.

#Biznis